کد مطلب: 

11868

دقت کنیم تکفای جدید هم به سرنوشت تکفای قدیم دچار نشود!

دقت کنیم تکفای جدید هم به سرنوشت تکفای قدیم دچار نشود!

انتشار خبر تدوین برنامه‎ای جامع برای توسعه‎ی کاربرد IT با عنوان جایگزین "تکفا" توسط "نصرالله جهانگرد" رئیس جدید سازمان فناوری اطلاعات، ما را به یاد سال‎ها پیش و اجرای نخستین طرح تکفا می‎اندازد. طرحی که با یادآوری آن، اگرچه فعالیت طاقت فرسای مجریان این طرح برای توسعه‎ی IT در آن سال‎ها در کشور را از یاد نمی‎بریم، ولی برخی انتقادات از روند اجرای این طرح و نحوه‎ی تخصیص بودجه به بخش‎ خصوصی را نیز به یاد می‎آوریم.

 

به گزارش خبرنگار سیتنا (CITNA.IR)، "نصرالله جهانگرد" رئیس جدید سازمان فناوری اطلاعات کشور، گفته است: نسخه‎ی اولیه‎ی این برنامه‎ی جامع تا چند هفته‎ی آینده تهیه و پس از تصویب هیأت دولت به اطلاع عموم مردم خواهد رسید.

 

گفتنی است؛ "تکفا" مخفف عبارت "توسعه کاربردی فناوری اطلاعات" است و در حقیقت نامی غیررسمی بود برای تبصره‎ی 13 قانون بودجه که در تدوین قانون بودجه سال 81 گنجانده شد و در دولت اصلاحات به تصویب رسید. مطابق این تبصره، بودجه‎ی قابل ملاحظه‌ی 64 میلیارد تومانی به منظور توسعه‎ی فناوری اطلاعات در کشور برای سال اول تعریف شد.

 

این طرح با پیگیری‌های نصرالله جهانگرد دبیر وقت شورای عالی اطلاع‌رسانی، در سال‌های بعد هم ادامه یافت و هر سال رقم بودجه‎‎ای بالغ بر 100 میلیارد تومان به خود اختصاص داد.

 

یادآوری آن سال‎ها و روند تخصیص این بودجه‎ به شرکت‌های فراوانی که ظاهرا برای فعالیت در حوزه IT و در حقیقت برای دریافت بودجه و وام طرح تکفا به وجود آمده و رشد کردند، این نگرانی را در ذهن فعالان حوزه‎ی IT ایجاد کرده است که آیا طرح جدید تکفا هم به همان مسیر تکفای اولیه خواهد رفت یا می‎تواند با نگاهی مبتکرانه به توسعه‎ی هر چه بیشتر کسب و کار واقعی در بخش خصوصی IT کمک کند؟ و آیا می‎تواند این بخش را از رکودی که سال‎های اخیر به آن دچار شده است خارج کند؟

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-12-30 10:25

دیدگاه‌ها

تصویر ناشناس
سلام استفاده از افراد دهه های پیش خاصیتش این است که همان راه های رفته که ممکن است در زمان خود محاسنی هم داشته اند دوباره روی میز بیاید مجریان صنایع نوین و تکفا و ... از این دست هستند. تصمیمات این زمان باید متناسب با زمان باشد البته محاسن طرح های فوق الذکر اگر برای مردم آب نداشته باشد احتمالا برای مسولین و طرفدارانشان نان دارد!!!
ارسال شده توسط ناشناس در 11 دى 48 - 04:03

افزودن دیدگاه جدید