کد مطلب: 

182065
چه کسی نزار زاکای جاسوس را به ایران آورد؟
پای دبیرکل اتحادیه تشکل‌های ICT عرب، سال گذشته با دعوت یکی از سازمان‌های خصوصی حوزه ICT به ایران باز شد و اکنون نیز جاسوس از آب درآمد.
چه کسی نزار زاکای جاسوس را به ایران آورد؟

به گزارش سیتنا، خبرگزاری تسنیم، نوشت: هفته گذشته منابع اطلاعاتی خبر از دستگیری فردی با دو تابعیت آمریکایی – لبنانی به نام نزار زاکا دادند که گویا ارتباطات ویژه‌ای با جامعه اطلاعاتی و نظامی آمریکا داشته است.

برخی عکس‌های منتشر شده از نزار زاکا، وی را در لباس ارتش آمریکا و در پایگاه نظامی «ریور ساید» در آمریکا، نشان می‌دهد.

برخی منابع با اشاره به ارتباطات بسیار ویژه نزار زاکا با جامعه اطلاعاتی و نظامی آمریکا، از وی بعنوان یک «گنج پنهان» یاد کردند.

اما با این حال شهریور ماه سال گذشته برای نخستین بار نام این فرد از تریبون سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور هم‌زمان با همایش هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی‌زبانان مطرح شد.

از آنجا مشخص شد که تعاملات پشت پرده‌ای با این فرد وجود داشته که مسئولان در اقدامی تعجب برانگیز وی را برای همایش مختص پارسی زبانان نیز دعوت کردند.

در آن زمان اعلام شد که وی -دبیر کل اتحادیه تشکل‌های ICT عرب (اجمع)-  با مشارکت در برگزاری هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی‌زبانان به دنبال بازکردن راه سرمایه‌گذاری شرکت‌های خصوصی دنیا در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران هست.

علی‌رغم اینکه قرار بود وینتون سرف - پدر اینترنت- نیز در این همایش حضور داشته باشد و اطلاع‌رسانی ویژه‌ای پیرامون این موضوع صورت گرفته بود، اما نهایتا رئیس وقت سازمان نظام صنفی‌ رایانه‌ای کشور اعلام کرد که به دلیل تداخل زمانی، از حضور وی در این همایش بی‌بهره‌ایم.

کاظم آیت‌اللهی در نشست خبری هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی‌زبانان که با حضور نزار زاکا - رییس مجمع تشکل‌های ICT کشور‌های عرب - برگزار شد با بیان اینکه همایش در 12 پنل و با حضور مهمانان خارجی برگزار خواهد شد، گفت: مشکل دریافت ویزای برخی از مهمانان خارجی برطرف نشده است. با این حال هماهنگی‌های لازم برای حضور وزیر قطر، لبنان و نماینده وزیر فناوری اطلاعات مصر صورت گرفته و این افراد در همایش حضور خواهند داشت.

وی درباره‌ عدم تأیید ویزای برخی از مهمانان خارجی تصریح کرد: سیاست‌ هایی برای اعطای ویزا به مهمانان وجود دارد و مساله عدم اعطای ویزا به برخی مهمانان تقصیر تمام دست‌اندرکاران دعوت این افراد از جمله من بود.

آیت‌اللهی با اشاره به اینکه عدم حضور برخی از مهمانان خارجی ممکن است در برنامه تاثیر منفی داشته باشد، تصریح کرد: متاسفم آنچه که می‌خواستیم در مورد این همایش اجرا شود به‌طور کامل انجام نشد.

بعد از برگزاری بی‌رونق آن همایش تسنیم در گزارشی با عنوان "پدر اینترنت به ایران نیامد، عرب‌ها تلافی کردند" به چالش برگزاری این همایش با مخارج سنگین پرداخت.

جالب است که پیش از برگزاری آن همایش آزاده داننده - رئیس وقت کمیسیون بین‌الملل سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور- گفته بود که 400 هزار دلار برای حضور 50 میهمان خارجی و 1200 میهمان داخلی در دو روز تدارک دیده شده که هزینه آن از طریق ثبت‌نام، حامی مالی و نمایشگاه جانبی تامین می‌شود.

در آن مراسم نه تنها پدر اینترنت حاضر نشد، مشکل دریافت ویزای برخی از مهمانان خارجی نیز باعث عدم حضور آنان شد و عملا تنها نمایندگانی از قطر، لبنان و مصر در این مراسم حضور پیدا کردند.

البته تا آخر هم به شکل شفاف مشخص نشد که دلیل حضور کشورهای عرب زبان در هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی زبانان چه بود! حتی رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در برابر اصرار خبرنگار تسنیم بر این سوال، بار دیگر گفت که تنها می‌خواهیم زمینه سرمایه‌گذاری و تعاملات بیشتر با کشورهای منطقه را فراهم کنیم.

نزار زاکا به پشتوانه اتحادیه تشکل‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشورهای عرب (اجمع) در برنامه جایزه چالش نوآورانه نیز با سازمان نظام صنفی رایانه‌ای همکاری داشت.

این برنامه ویژه حمایت از جوانان ایرانی خلاق جهت راه‌انداری کسب‌و‌کارهای شخصی برنامه‌ریزی شده بود.

در این برنامه حمایت‌های مالی و معنوی از جوانان کارآفرین زیر سی سال و دارای طرح‌های خلاقانه در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات و ارتباطات با قابلیت پیاده‌سازی در مدت‌زمان یک ماه پیش‌بینی شده بود.

انتهای پیام

برای عضویت در کانال خبری تلگرام سیتنا و دریافت جدیدترین سر خط اخبار اینجا کلیک کنید.

 

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2015-11-10 09:36

دیدگاه‌ها

تصویر حسین
آیا در برپائی و حمایت از همایش کذائی پارسی زبانان سازمان فناوری اطلاعات به مدیریت ن. ج. ایشان و مشاورین بین الملل وزارت که از کار چاق کنان شرکتها و افراد خارجی مرتبط با وزارت هستند, دخالتی ندارند؟ بهتر نیست واکاوی دقیقتری در رابطه با موضوع مهم نفوذ بعد برجام که این آقای وزیر برای آن خیلی یقه چاک می کند به عمل آید؟
ارسال شده توسط حسین در 19 آبان 94 - 13:09

افزودن دیدگاه جدید