کد مطلب: 

3535

زیرساخت، خسارت 50 میلیاردی را دلیل مقابله با قاچاق Voip ندانست

زیرساخت، خسارت 50 میلیاردی را دلیل مقابله با قاچاق Voip ندانست

مدیر کل مهندسی عملیات شبکه دیتا در برنامه دونیم ساعت شبکه خبر سیما علت جمع آوری تجیزات ماهواره ای و جلوگیری از قاچاق در بخش voip  را تضمین کیفیت ارائه خدمات امن و سطح بالا به کاربران داخلی اعلام و خسارت 50 میلیاردی دولت از این بخش را به عنوان عامل این مسئله تکذیب کرد.

 

به گزارش سیتنا، کریمی در پاسخ به سوال پرویزی کارشناس حقوق فناوری اطلاعات در موضع دفاع از شرکت ارتباطات زیرساخت به عنوان دستگاه ناظر حاکمیتی برای شبکه زیرساخت و دیتای کشور در خصوص وجود رانت در بخش voip و مسائل غیرشفاف که موجبات خساراتی را برای شرکت های فعال در این زمینه در گذشته نزدیک فراهم کرده است گفت: سخنی نگویید که اطلاع کافی و سند محکمی در خصوص آن در دست نداشته باشید.

 

مجری در سوالی از مدیرکل مهندسی عملیات شبکه دیتا پرسید که سوء استفاده های مختلفی در خصوص قاچاق voip  در این چند سال در کشور شده است مانند گاوداری که 220 خط تلفن را برای قاچاق مکالمه در اختیار داشت ! با این وجود چه تمهیداتی در این خصوص وجود دارد ؟

کریمی در پاسخ گفت: در بحث ارتباطات بین الملل یک مسیر رفت داریم ارجینیشن (تماس داخل به خارج ) دومین نوع از خارج به داخل است که ترمینیشن و یک ارتباط ترانزیت هم هست که کاربر از خارج به خارج از طریق یک شبکه ترانزیت تماس برقرار می کند.

در حال حاضر دولت مثلا برای زائران عتبات عالیات یارانه پرداخت می کند. این می تواند مورد سوء استفاده از سوی افراد سود جو قرار گیرد.

 

پرویزی کارشناس حقوق فناوری اطلاعات در این بخش اعلام کرد : خسارت 50 میلیاردی دولت از بخشvoip موجبات کنترل بیشتر این فضا و جمع آوری تجهیزات ماهواره ای را موجب شد و وزارت ارتباطات برای اقدام دست بکار شد.
 
کریمی در پاسخ گفت : حاکمیت بر اساس اساسنامه این مهم را به شرکت ارتباطات زیرساخت واگذار کرد و این خسارت موجب نشد بلکه ایجاد کیفیت و امنیت در برقراری ارتباط صوتی در شبکه آی پی موجبات کنترل بیشتر و نگاه حاکمیتی را موجب شد.

بحث اصلی اقتصادی نیست، ما یا هر اپراتور بزرگ دیگر در برابر مشتریان خودشان مسئول هستیم و باید سرویس خود را تضمین کنیم ، اگر از طریق غیر قانونی سرویس به داخل ارائه شود کیفیت پایین می آید، مشکل زیادی در این وادی به دلیل افت کیفیت پیش آمد. بر اساس اساسنامه شرکت زیر ساخت،درگاه های بین المللی در اختیار دولت است.

وقتی ترافیک به سمت ما قاچاق می شود، دولت متضرر می شود . ارتباطات وقتی از مسیر قانونی برقرار باشد حریم خصوصی افراد را تضمین می کند اگر این مسیر غیر قانونی باشد این حریم به مخاطره می افتد.

 

وی در پاسخ به این سوال که آیا سرویس های اطلاعاتی بیگانه سوار بر اطلاعات از طریق نرم افزار های رایگان که اکنون هم غیر قانونی استفاده می شود نیستند؟ آیا این استفاده غیر قانونی،مرزهای کشور را به مخاطره نمی اندازد؟ گفت : پس از خصوصی سازی مخابرات ،دروازه های بین المللی به دلیل حفظ امنیت و حقوق مردم در اختیار حاکمیت باقی ماند که وظیفه کنترل آن به عهده زیرساخت است. کسانی که این تجارت را وارد می کنند ناشناس هستند.

 

پرویزی در این باره گفت: باید ببینیم اجرای قانون چگونه صورت می گیرد ، نقش زیر ساخت در خصوص جرم در بخش VOIPچیست؟ آیا از سال 88 تاکنون ارزیابی درستی صورت گرفته است ؟

وی گفت : بحث های متعددی اتفاق می افتدکه حق و ناحق می شود و تبعیض صورت می گیرد .در خصوص موضوع، بنده بارها شاهد مواردی بوده ام.

کریمی مدیر کل مهندسی عملیات شبکه دیتا در این خصوص صریحا گفت: از آقای پرویزی می خواهم اگر مواردی بوده است ،مدارک محکم خود را ارائه دهند اما بی اطلاع از تلاش های صورت گرفته سخن نگویند.

وی در ادامه گفت: یکسری مجوزهای اورجینیشن در سال های گذشته صادر شده که بعضا باطل نشده است اما در کل 5 اپراتور رسمی داریم که بر اساس برگزاری مزایده رسمی VOIPدر حال فعالیت در بخش ترمینیشن هستندکه کیفیت و سرعت خدمات مناسبی دارند.

این اپراتورها در چارچوب قوانین و مقررات دولتی کار را شروع کرده و فعالیت می کنند.

اظهار نظری نکنیم که تلاش ها را کم رنگ نشان دهد.

 

در ادامه پرویزی کارشناس حقوق فناوری اطلاعات در برنامه دونیم ساعت شبکه خبر سیما ، با اشاره به نقش زیرساخت حقوقی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت : با بکارگیری ICTدر کشور های مختلف ، فقدان زیرساخت حقوقی به عنوان یک چالش مطرح شد که این موضوع مرزهای سیاسی ، حقوقی و داده ای کشور را را به خطر می اندازد بنابراین دولت ها ناچار به تامین زیرساخت های لازم حقوقی در این حوزه شدند.

 

شانه ساز زاده کارشناس محتوا در این برنامه ضمن تاکید بر نقش محتوا در حوزه زیرساخت فرهنگی فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: در حوزه فرهنگی با توجه به جذابیت های اینترنت و ICTبه سرعت فرهنگ استفاده رشد کرده است.

با توجه به این فرهنگ زیر ساخت های دولت الکترونیکی ، آموزش الکترونیکی و ... توسعه یافته است و از طرفی در مقابل مزایا و خطراتی نیز وجود دارد.

وی گفت: در حال حاضر دولت و شرکت ها فرهنگ استفاده مناسب مثل خدمات الکترونیکی ،بانکداری الکترونیکی را ایجاد و توسعه داده اند.

 

کریمی، کارشناس فنی و زیرساخت در صحبت های خود در خصوص نقش زیرساخت فنی در توسعه ICTگفت : مباحث فنی و آماده سازی زیر ساخت های فنی باید وجود داشته باشد تا مردم از طریق بستر الکترونیکی به خدمات لازم و با کیفیت دسترسی آسان و آنلاین داشته باشند.

مدیرکل مهندسی عملیات شبکه دیتا تاکید کرد: بحث مهم مبحث امنیت است. هم امنیت در اتصال و هم امنیت در تبادل ارتباط که مردم به راحتی بتوانند کارهای خود را در شبکه ای امن انجام دهند.

کریمی در ادامه گفت: شبکه زیر ساخت ایران بزرگترین نوع خود در منطقه است . وی در ادامه به شبکه های زیرساختی در بخش فیبر نوری ، سوئیچینگ ، مایکرو ویو ، شبکه ای برای ماهواره های بومی اشاره کرد.

کارشناس زیرساخت در ادامه سخنان خود بر آماده بودن شبکه ملی اطلاعات و ارائه سرویس در داخل کشور با پهنای باند مناسب اشاره کرد و گفت : البته بحث اصلی شبکه ملی اطلاعات بحث تولید محتوای بومی است.

 

شانه ساز زاده در بخش دیگری از صحبت های خود در خصوص تولید محتوای بومی گفت: اولین قدم زیرساخت های فنی قوی است ، سپس تولید کنندگان محتوا انگیزه سرمایه گذاری را خواهند داشت.

طبق  آمار در توسعه زیر ساخت ها بسیار موفق بوده ایم ،اما در بخش کیفیت باید تلاش کنیم.

وی گفت: دولت الکترونیکی به غیر از این نیست که بنگاه های اقتصادی برایشان به صرفه باشد تا خدمات خود را در زیرساخت دولت الکترونیکی ارائه دهند.

 

پرویزی در این بخش و در بیان اهمیت زیرساخت های فنی قبل از زیرساخت حقوقی و محتوا گفت : نخست فناوری می آید زیرساخت فنی بکارگیری آن ایجاد می شود و بعد جنبه های حقوقی آن در نظر گرفته می شود . فقط محتوا نیازمند مباحث حقوقی نیست بلکه معمولا زیر ساخت فنی بوجود می آید، تا بعد حقوقی برای آن شناخته شود و روابط اشخاص را تنظیم کند.

برای امنیت محتوا ،کاربران، و در کل ایجاد ارتباط بر اساس ارزش هایی که ICT آن را بوجود آورده است ،مثل محرمانگی ،قانون وضع شود و براساس آن جلوی جرائم گرفته شود.

 

کریمی مدیر کل مهندسی عملیات شبکه دیتا در بخش دیگری از سخنان خود گفت : با توجه به تقاضا در کشور اقدامات خوبی برای توسعه پهنای باند صورت گرفته است.

یک شبکه IPداخلی یعنی اینترانت در کشور داریم .ظرفیت آن حدود 700 گیگابیت بر ثانیه است. هم اکنون این بخش یک بستر بزرگ IPدر کشور محسوب می شود که زیر ساخت شبکه ملی اطلاعات مبتنی بر دولت الکترونیک رابنا کرده است و سرویس این شبکه نهایتا به کاربران خانگی می رسد.

و در خصوص چالش سرعت دسترسی کاربران به شبکه اینترنت گفت : سرعت پارامترهای مختلفی دارد که سرعت نقطه اتصال ، سرعت میان کاربر تا سرویس دهنده ، سرعت میان سرویس دهنده تا سرویس دهنده دیگر و در لایه بالاتر تا زیر ساخت محاسبه می شود.

بزرگترین مشکل ما این است که شبکه دسترسی کاربران به اینترنت در بستر شبکه دولت الکترونیکی است که این موضوع به لحاظ امنیتی خطرناک است.

 

وی در ادامه گفت: از باب آنچه باید در لایه زیر ساخت باشد شبکه توسعه خوبی داشته است.

بر روی شبکه دروازه بین المللی 65 گیکا بیت بر ثانیه پهنای باند موجود است که متقاضی بیشتر در حال حاضر در کشور نداریم. در خصوص ظرفیت داخلی هم این شبکه بسیاری از توانمندی های آن استفاده نشده و خالی است. عمده اتصال مردم به اینترنت هم اکنون از طریق خطوط DSL و وایمکس است.

 

شانه ساز زاده در خصوص اینکه آیا نداشتن کاربر در سطح کشور دلیل عدم کیفیت و وجود ترافیک شبکه است گفت : نداشتن متقاضی موجب ترافیک شبکه و افت کیفیت نیست . کشور ما می تواند با 10 میلیون کاربر پهنای باند بالا داشته باشد.

رسالت زیرساخت از مرز کشور است تا استان که تحویل واسطه های بزرگ مثل مخابرات می دهد. مخابرات آن را به مراکز و از مراکز به PAPها ارائه می شود.

 

مدیر کل مهندسی عملیات شبکه دیتا در بخش دیگری از سخنان خود گفت: عمده مشترکان مابا سیم مسی ارتباط برقرار می کند.گپی هم در لایه تجمیع داریم که در حال برطرف شدن است .

فیبرنوری هم برای ارائه پهنای باند خانگی به مردم تا 20مگابیت برثانیه تا درب منازل در دستور کار است که فناوری هم این امکان را در اختیار می گذارد اما محتوای بومی لازم برای استفاده مورد نیاز است.

 

به گزارش آی سی تی پرس ، سازمان صداو سیما در برنامه زنده دونیم ساعت شبکه خبر سیما رویکرد متفاوت و صریحی را نسبت به حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور با نگاهی چالشی و شفاف در پیش گرفته است.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-08-10 10:36

افزودن دیدگاه جدید