کد مطلب: 

271052
رستگار: دولت و اپراتورها مشخصات تجهیزات فنی حوزه‌ی FTTx را به تولیدکنندگان داخلی اعلام کنند
دبیر و عضو هیات مدیره سندیکای صنعت مخابرات ایران، گفت: تجهیزات فنی در حوزه توسعه FTTx با توجه به نیاز مشتری ساخته و تولید می شود، لذا منتظر مشخصات تجهیزات فنی از دولت و اپراتورها هستیم تا آنچه مورد نیاز شبکه است را تولید کنیم.
فرامرز رستگار

به گزارش سیتنا، نشست علمی تخصصی با موضوع "روند فناوری، چالش ها و راهکارهای پیاده سازی FTTx در کشور" با حضور و سخنرانی دکتر عباسی شاهکوه معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، مهندس رنجبر مدیر گروه ارتباطات نوری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و مهندس رستگار دبیر و عضو هیات مدیره سندیکای صنعت مخابرات ایران و همچنین پژوهشگران، مدیران بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان و دانشگاهای کشور برگزار شد.

بر اساس این گزارش در ابتدای این نشست تخصصی دکتر عباسی شاهکوه، معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در ارتباط با نقش رگولاتوری و سیاست‌های کلان حاکمیت و توسعه و اجرای طرح FTTx به صحبت پرداخت؛ وی با اشاره به اینکه در حال حاضر همه شهرها پوشش نسل چهارم اینترنت موبایل را دارا هستند، گفت: از برنامه ارتباطات و توسعه ارتباطی در کشور پیش افتاده ایم و سرعت قابل قبولی برای رسیدن به اهداف در این حوزه داریم ولی با این اوصاف، اینترنت موبایل کشور در جهان رتبه ۷۲ را دارد، در صورتی که باید به رتبه ۲۰ یا ۳۰ ارتقا پیدا کنیم.

دکتر عباسی شاهکوه با بیان اینکه میزان حجم مصرفی اینترنت موبایل در کشورهای اروپایی توسعه یافته ۵ گیگابایت در ماه است، اظهار کرد: یکی از دلایلی که ما رتبه خوبی در اینترنت موبایل نداریم به این دلیل است که کاربران استفاده های حجمی خود را به سمت موبایل برده اند، درصورتی که اگر زیرساخت اینترنت ثابت بهبود پیدا کند با انتقال استفاده های حجمی زیاد به اینترنت ثابت توسط کاربران رتبه اینترنت موبایلی کشور نیز ارتقا پیدا خواهد کرد.

وی در ادامه در خصوص تبیین چارچوب فعالیت بخش خصوصی و تکالیف رگولاتوری حمایت های مالی و دولتی کاهش هزینه توسعه و تحریک تقاضا و اقدامات اجرایی سازمان تنظیم درحوزه FTTx و تعاملات فرا دستگاهی با استفاده از ظرفیت های زیرساختی موجود مباحثی را مطرح کرد.

وی همچنین در خصوص سیاستهای حاکمیتی در زمینه بومی سازی تجهیزات، شاخص های کلیدی سازمان در حوزه توسعه و داشبورد طرح ملی فیبر نوری منازل و کسب و کارها مباحث اساسی را عنوان نمودند.

همچنین در بخش دوم این نشست مهندس رنجبر، مدیر گروه ارتباطات نوری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در ارتباط با روند توسعه فناوری های نوین نوری در FTTx به سخنرانی پرداخت.

مهندس رنجبر در این سخنرانی با اشاره به اینکه بیشتر کشورهای جهان به سمت توسعه فیبر نوری حرکت کرده اند، گفت: در حال حاضر در جهان ۷۷۳ میلیون مشترک در جهان دارای اتصال فیبر نوری هستند و مقرر شده است این میزان در سال جاری به یک میلیارد مشترک ارتقا پیدا کند.

مهندس رنجبر در بخش دیگر از صحبت های خود با اشاره به اسناد بالادستی که یکی از مباحث اصلی حکمرانی یکپارچه شبکه است، عنوان کرد: پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با توجه به حضور گروه ارتباطات نوری در بخش فنی می تواند مشاوره های لازم در راستای پیاده سازی هر چه بهتر FTTx  در کشور را به سازمان های مربوطه و بخش خصوصی ارائه دهد.

پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات

گفتنی است در بخش سوم این نشست مهندس رستگار، دبیر سندیکای صنعت مخابرات ایران در ارتباط با چالش های پیاده سازی و سرمایه گذاری در اجرا و پیاده سازی شبکه FFTx به صحبت پرداخت.

مهندس رستگار با اشاره به فعالیت های بخش خصوصی در این حوزه عنوان کرد: بازار بخش خصوصی در این مورد بسیار هوشیار است، این بازار شامل تمام تولیدکنندگان، مشاوران و وارد کنندگان کل کشور در صنعت مخابرات است که می تواند تاثیر بسیاری در حوزه توسعه FTTx کشور داشته باشد. امسال نیمی از پتانسیل این بازار در این حوزه را شاهد هستیم و امیدواریم با برنامه ریزی انجام شده بتوانیم این پتانسیل را در سال های آینده چند برابر خرج کنیم، تا دولت بتواند به اهداف سه سال آینده خود در شبکه فیبر نوری کشور دست پیدا کنید.

وی همچنین در ارتباط با تولید تجهیزات شبکه در داخل کشور، گفت: تجهیزات فنی در این حوزه با توجه به نیاز مشتری ساخته و تولید می شود، لذا منتظر مشخصات تجهیزات فنی از دولت و اپراتورها هستیم تا آنچه مورد نیاز شبکه است را تولید کنیم.

 گفتنی است این نشست همزمان به صورت برخط نیز بیش از ۵۰ مخاطب را به دنبال داشت، همچنین با اعلام روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، سلسله نشست‌های علمی تخصصی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در حوزه شبکه ملی اطلاعات از این پس به صورت مستمر و منظم برگزار و از طریق وب سایت و سایر کانال های ارتباطی پژوهشگاه، اطلاع رسانی خواهد شد.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 3
2022-08-03 12:56

افزودن دیدگاه جدید