کد مطلب: 

4775

دلیل برکناری وزیر ارتباطات چه بود؟

دلیل برکناری وزیر ارتباطات چه بود؟
به گفته یک مقام آگاه دلیل برکناری رضا تقی پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که به صورت ناگهانی صورت گرفت، اختلاف نظر شدید و درگیری لفظی بین دبیرشورای عالی فضای مجازی و تقی پور در جلسه روز گذشته شورای عالی فضایی بوده است.
 
به گزارش سیتنا به نقل از ایلنا، یک مقام آگاه در این رابطه گفت: اختلاف دیدگاه در جلسه دیروز شورای عالی فضای مجازی و همزمانی طرح مباحث جدی که دیروز در جلسه  این شورا اتفاق افتاد،سبب شد تا رضا تقی پور با حکم رییس جمهور از سمتش برکنار شود.
 
بر اساس این گزارش، در جلسه روز گذشته شواری عالی فضای مجازی که با حضور اعضای این شورا برگزارشد، در جریان تصویب شرح وظایف این شورا درگیری لفظی بین دبیر شورای عالی فضای مجازی و رضا تقی‌پور وزیر ارتباطات در مخالفت با شرح وظایف این شورا صورت می گیرد که ساعاتی بعد از این جلسه حکم برکناری وزیر ارتباطات صادر می شود. اگر چه گفته می‌شود این حکم در چندین ماه پیش صادر شده بود اما تاکنون از سوی رییس جمهور ابلاغ نشده بود.
البته گفته می‌شود در حکم پیشین قرار بود رضا فضلی، سرپرست سابق سازمان فضایی که قبلا در سازمان فضایی معاون رضا تقی پور وزیر فعلی ارتباطات بود جایگزین وی شود.
 
گفتنی است، محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران قبلا نیز مطرح کرده بود اعتقادی به وجود یک وزارتخانه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات ندارد و موضوع ادغام این وزارتخانه را در وزارت راه سال گذشته مطرح کرده بود که این طرح در مجلس شورای اسلامی رای نیاورد.
 
براساس این گزارش با توجه به حکم دیشب  رییس جمهور در خصوص سرپرستی علی نیکزاد وزیر راه، مسکن و شهرسازی به عنوان سرپرست وزارت ICT‌ احتمالا رییس جمهوری در چند روز آینده طرح ادغام این وزارتخانه را با وزات راه، مسکن و شهر سازی بار دیگر به مجلس شورای اسلامی خواهد برد.
 
برکناری وزیر ارتباطات ربطی به فعالیتهای شورایعالی فضای مجازی ندارد
 
اما از دیگر سو، عضو شورایعالی فضای مجازی کشور در پی برکناری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: برکناری رضا تقی پور از این وزارتخانه ارتباطی با فعالیتهای شورایعالی فضای مجازی ندارد و تاکنون موضوع ادغام وزارت ارتباطات در وزارت راه از سوی رئیس شورا در این شورا مطرح نشده است.
 
به گزارش سیتنا به نقل از خبرنگار مهر، محمود احمدی نژاد – رئیس جمهور و رئیس شورایعالی فضای مجازی کشور – شب گذشته طی حکمی رضا تقی پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را از سمتش برکنار و علی نیکزاد – وزیر راه و شهرسازی را به عنوان سرپرست وزارت ارتباطات منصوب کرد.
 
این در حالی است که ادغام دو وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات و راه و شهرسازی و ایجاد وزارتخانه ای تحت عنوان وزارت امور زیربنایی طی دو سال اخیر بارها از سوی مسئولان به رای گذاشته شد و در شهریورماه امسال نیز اخباری از تصمیم دولت به ادغام وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات با وزارت راه و شهرسازی منتشر شد.
 
مهندس علیرضا شاه میرزایی - عضو حقیقی شورایعالی فضای مجازی در گفتگو با خبرنگار مهر، در واکنش به خبر برکناری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: موضوع تغییر و یا برکناری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از سوی رئیس شورایعالی فضای مجازی به هیچ عنوان در این شورا مطرح نشده و تصمیم اخذ شده از سوی محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس دولت گرفته شده است.
 
وی با بیان اینکه انحلال وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و ادغام آن با وزارتخانه دیگر در شورایعالی فضای مجازی حتی مطرح نیز نشده است، ادامه داد: رئیس جمهور به عنوان رئیس دولت در این زمینه تصمیم گیری کرده است و این موضوع را نباید به هیچ وجه مربوط به تشکیل شورایعالی فضای مجازی و برنامه های آن دانست.
 
عضو حقیقی شورایعالی فضای مجازی کشور ادغام وزارت ارتباطات را مستلزم ارائه پیشنهاد به مجلس و رای نمایندگان مردم برشمرد.
 
عضو حقیقی شورایعالی فضای مجازی با بیان اینکه تا قبل از تشکیل این شورا، دغدغه های نهادهای امنیتی دفاعی کشور مربوط به مباحث امنیتی و دفاع سایبری بود که با حکم رهبری و تشکیل شورایعالی فضای مجازی مسائل دفاع سایبری و دغدغه های مدنظر رفع شد، افزود: در این راستا کمیسیون امنیت ذیل این شورا تمامی مسائل مربوط به دفاع سایبری کشور را عهده دار شده است.
 
وی تصریح کرد: هم اکنون در حوزه دفاع سایبری دغدغه ای وجود ندارد و مسائل مربوط به این بخش از سوی شورایعالی فضای مجازی در حال پیگیری است اما با این وجود ادغام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید در مجلس بررسی شود و این موضوع تاکنون از سوی دکتر احمدی نژاد در شورایعالی فضای مجازی مطرح نشده است.
انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-12-02 18:42

افزودن دیدگاه جدید