کدخبر :4069 پرینت
02 مهر 1391 - 14:44

تکذیب خبر حمله سایبری ایران به امریکا

متن خبر

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور، ضمن رد ادعاهای غربی ها مبنی بر حمله ایران به سایت های بانکی آمریکا گفت: ایران هیچ گونه حمله سایبری علیه کشورها نداشته است.
 
به گزارش سیتنا به نقل از فارس، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، در نشست خبری ای که صبح امروز برگزار شد، با اشاره به موضوع پدافند غیر عامل در دفاع مقدس گفت: این موضوع نه تنها در جنگ تحمیلی بلکه در تاریخ بشریت همواره مورد نظر بوده و در ایام دفاع مقدس البته نه با این اسم، انجام شده که نمونه های آن را در خصوص مهاجرین جنگ زده در شهرهایی مثل آبادان و خرمشهر می توان ذکر کرد.
 
وی با اشاره به اینکه در زمان جنگ تحمیلی، ایران و عراق یک قدرت تقریبا همتراز بودند، گفت: اما در تهدیدات اخیر که آمریکا و اسرائیل جایگزین عراق شدند، این توازن به هم ریخته و ما باید این موضوع را از طریق پدافند غیر عامل پوشش دهیم. در این رابطه پدافند عامل و غیر عامل مکمل یکدیگر عمل می کنند.
 
جلالی با بیان اینکه امروز تهدیدات به حوزه های دیگر نیز تسری یافته و یک حالت هوشمند و سیستماتیک پیدا کرده، به تهدیدات حوزه های اقتصادی، سایبری، بیولوژیک، الکترومغناطیس و غیره اشاره کرد و گفت: ما باید برای مقابله با همه این تهدیدات سازوکار مناسب داشته باشیم.
 
رئیس سازمان پدافند غیر عامل با تاکید بر تخصصی بودن این موضوع گفت: از آنجا که ما برای تهدیدات جدید باید تخصص و دانش لازم را داشته باشیم، اینجا مرکز وصل ما به مراکز دانشگاهی خواهد بود.
 
جلالی با اشاره به دستور مقام معظم رهبری در تاریخ 8 آبان 82 مبنی بر تشکیل سازمان پدافند غیر عامل گفت: ایشان در همان تاریخ برخی مراکز را در اولویت قرار دادند و ما امروز در تمام دستگاه های اجرایی مسئول کمیته پدافند غیر عامل داریم و امسال معاونت منابع انسانی رئیس جمهور، ساختار پدافند غیر عامل را در استان ها و وزارتخانه ها ابلاغ کرد.
 
وی آموزش را در پدافند غیر عامل یک نکته راهبردی دانست و گفت: ما در بخش آموزش عمومی با استفاده از ظرفیت بسیج و آموزش و پرورش و صدا و سیما عمل کردیم. امروز در بسیج 2.5 میلیون نفر و در آموزش و پرورش 500 هزار معلم آموزش پدافند غیر عامل دیده اند.
 
جلالی با اشاره به تدوین کتب درسی پدافند غیر عامل برای دانش آموزان گفت: در روز بسیج دانش آموزی نیز مانور پدافند غیر عامل در مدارس انجام خواهد شد.
 
وی با بیان اینکه 7 رشته کارشناسی ارشد در موضوع پدافند غیر عامل در دانشگاه ها تشکیل شده که 80 هزار دانشجو و فارغ التحصیل دارد، اظهار داشت: رشته دفاع سایبری نیز در سطح کارشناسی ارشد مهرماه راه اندازی می شود که در دانشگاه امام حسین(ع) و مالک اشتر به مدت دو ترم به صورت پایلوت انجام خواهد شد.
 
جلالی با بیان اینکه لایحه پیشنهادی سازمان پدافند غیر عامل را تقدیم مجلس کردیم تا این هفته مورد بررسی قرار بگیرد، اظهار داشت: یکی از مصوبات کمیته دائمی پدافند غیر عامل  ایجاد قرارگاه های دفاع هسته ای، پرتوی و زیستی است که در قرارگاه دفاع پرتوی که برای حفاظت از مراکز هسته ای است، جناب آقای دکتر عباسی فرمانده قرارگاه بوده و در یک ماه قبل نیز تمرین مقابله با این تهدیدات را در مراکز هسته ای انجام داده ایم.
 
رئیس سازمان پدافند غیر عامل در ادامه در پاسخ به سؤالی در خصوص تهدیدات رژیم صهیونیستی علیه ایران گفت: به نظر می رسد این تهدیدات بیشتر در عرصه اقتصادی بوده و آنها مردم را هدف گرفته اند تا با تهدیدات اقتصادی و ناامن کردن فضای سرمایه گذاری مردم را علیه حکومت بشورانند. تهدیدات رژیم صهیونیستی بیشتر با این هدف صورت می گیرد.
 
جلالی با اشاره به اینکه گاهی یک فرد یا یک گروه و گاهی یک کشور دست به حملات سایبری علیه دیگران می زند، اظهار داشت: برخی کشورها به صورت رسمی و غیر رسمی مسئولیت حملات به ایران را پذیرفته اند که در این صورت تکلیف ما روشن است اما اینکه آنها چقدر در این خصوص موفق بودند را باید در عرصه عمل دید.
 
وی ادامه داد: ویروس استاکس نت برای عقب انداختن فعالیت های هسته ای ما به مدت 2 سال به کارگیری شد اما در عمل می بینیم که فعالیت های ما در این عرصه با موفقیت ادامه دارد هر چند ما نمی توانیم به جزئیات این ویروس اشاره کنیم اما می توانیم بگوییم سیستم هسته ای ما نسبت به این موارد واکسینه شده است.
 
رئیس سازمان پدافند غیر عامل با بیان اینکه هدف ما ارتقای بهداشت سایبری با ایمن سازی ساختارهاست گفت: نسبت به گذشته کارهای مهمی صورت گرفته و همین ویروس استاکس نت نیز برای ما برکات زیادی داشت که ما را هوشیار کرد اما نسبت به وضعیت مطلوب باید تلاش خود را زیادتر کنیم.
 
جلالی با سخت توصیف کردن پیش بینی حملات آینده در فضای سایبری گفت: یکی از ویژگی های حملات سایبری بی مرز بودن و سخت بودن ردگیری آنهاست اما ما در تلاشیم تا بتوانیم هر چه بیشتر سیستم های خود را برای مقابله با این تهدیدات آماده کنیم.
 
رئیس سازمان پدافند غیر عامل در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه گفته می شود ایران مسئول حملات سایبری صورت گرفته علیه بانک های آمریکایی است، اظهار داشت: اینکه آنها چنین ادعاهایی می کنند، برای مشروعیت بخشیدن به حملات خودشان است و ما نباید در زمین آنها بازی کنیم.
 
جلالی افزود: برای بازدارندگی باید توان خود را آنقدر بالا ببریم تا دشمن جرأت حمله به ما را نداشته باشد.
 
وی ادامه داد: اینکه یک شخص یا گروهی از مسلمانان به خاطر ناراحتی از اهانت به پیامبر اسلام(ص) تصمیم به هک سایت های غربی بگیرد، یک موضوع است اما ما رسما اعلام می کنیم هیچ گونه حمله ای نداشته ایم.
 
رئیس سازمان پدافند غیر عامل با بیان اینکه این ادعای غربی ها قابل بررسی است، اظهار داشت: پلیس فتا در کشور ما تمام اقدامات هک و حمله را ردیابی می کند و خود آنها هم می توانند این موضوع را بررسی کنند.

انتهای پیام

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

افزودن دیدگاه جدید

کپچا
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.