کد مطلب: 

4031

کتابخانه بنیاد قلم چی در دانشکده فنی دانشگاه تهران افتتاح شد

کتابخانه بنیاد قلم چی در دانشکده فنی دانشگاه تهران افتتاح شد

بزرگترین منبع علمی مهندسان و فناوران کشور با حضور مسئولان و کارشناسان آموزش و فناوری در دانشکده فنی دانشگاه تهران رونمایی و افتتاح شد.

به گزارش سیتنا به نقل از ستاد اطلاع رسانی بنیاد علمی آموزشی قلم چی (وقف عام) فاز اول کتابخانه پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران که به همت بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی در دانشکده فنی دانشگاه تهران احداث شده بود، به طور رسمی با حضور مسئولان و روسای دانشگاه تهران افتتاح شد.

دکتر کمره‌ای رییس پردیس دانشکده فنی تهران در مراسم افتتاحیه کتابخانه بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی در دانشکده فنی دانشگاه تهران گفت: این کتابخانه در حال حاضر به کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران متصل بوده و این شرایط را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا از طریق فضای مجازی به منابع سایر دانشگاه دسترسی یابند.

رییس دانشکده‌های پردیس دانشکده فنی تهران با بیان اینکه امروز کتابخانه‌های دنیا به سمت مجازی شدن پیش می‌روند و ما نیز از این قاعده مستثنی نیستیم گفت: با اتصال به شبکه فیبر نوری ، امکان دسترسی دانشجویان به منابع خارجی فراهم شده و کلیه کتب و نسخ موجود در کتابخانه دانشگاه تهران به صورت آنلاین از این کتابخانه در اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت.

 این کتابخانه به عنوان بزرگترین کتابخانه دانشگاهی کشور به لحاظ قرارگیری در یک طبقه توسط بنیاد علمی_آموزشی قلم چی افتتاح شد که دسترسی به منابع آموزشی را به صورت یکجا  برای مهندسان، نخبگان ، اهل فن و تکنولوژی فراهم می کند .

وی در ادامه با بیان اینکه این کتابخانه با 32 هزار جلد کتاب برای 6500 دانشجو طراحی شده که با توجه به ظرفیت دانشگاه از وسعت زیادی برخوردار نیست ادامه داد:  با این حال با اجرای طرح توسعه و افتتاح فاز دوم این کتابخانه در طول سال تحصیلی 91-92 امکان دسترسی کلیه دانشجویان را به این کتابخانه فراهم کنیم.

کمره ای با اشاره به این نکته که هر سال برای اجرای طرح‌های عمرانی ردیف بودجه تعریف می‌شود اما به دلایلی این بودجه تعلق نمی‌گیرد گفت:تاکنون از اعتبارات عمرانی سال 91 ، ریالی برای طرح‌های نیمه تمام اختصاص نیافته و از آنجا که نمی‌توان پروژه‌ها را متوقف کرد از سرمایه گذاران و خیرین برای اجرای آن‌ها یاری می‌گیریم.

دکتر کمره  ای در مراسم افتتاح این کتابخانه درباره آخرین وضعیت پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران سخنرانی کرده و گفت: در حال حاضر سه سایت دانشگاهی داریم که سایت اصلی در دانشگاه تهران و دو دانشکده فنی در شمال کشور در  رضوانشهر و فومن است.

وی با بیان اینکه  امسال برای ورودی های 91 و 92 در مقطع کارشناسی تعداد 804نفر، در مقطع کارشناسی ارشد 726نفر و در مقطع دکتری 222نفر پذیرش داشتیم ، ابراز داشت:  این کتابخانه به همت دکتر قلم چی ساخته شد و در دو فاز اجرا می شود که در حدود شش هزار متر مربع است؛ امروز فاز اول کتابخانه که قسمت اصلی آن  و در حدود دو هزار و 870 متر مربع است افتتاح می شود که امیدواریم فاز دوم را بتوانیم تا پایان سال جاری افتاح کنیم.

رییس پردیس دانشکده فنی تهران با بیان اینکه قرار داد کتابخانه قلم چی در سال 88 منعقد شد و خوشبختانه امروز شاهد افتتاح آن هستیم  ابراز داشت: دانشکده فنی با بیش از شش هزار و 500 نفر دانشجو در این پردیس فعالیت می کند که  نیاز به  کتابخانه مجزا داشت.

وی گفت: خوشبختانه دو نهاد با عنوان کانون مهندسین فارغ التحصیل  و  بنیاد حامیان دانشکده فنی داریم که بنیادی عام المنفعه محسوب می شود و اگر کسانی قصد کمک به دانشکده را دارند می توانند از طریق این  بنیاد کمک های خود را ارسال کنند و امیدواریم  طرح های نیمه تمام را به اتمام برسانیم.

همچنین دکتر قلم چی در این مراسم بابیان اینکه جرقه ساخت این کتابخانه و ایده اولیه آن در سال 85 زده شد درباره دلایل راه اندازی این کتابخانه  گفت: دنیا به سمت آموزش های فردی پیش می رود و کشورمان هر روز بیشتر از گذشته به لحاظ جایگاه علمی رشد می کند و دانشجویان نیز به لحاظ فناوری های نوین اینترنتی می توانند پیشرفت کنند و بحث دوم  موضوع عدالت آموزشی است که در ساخت این کتابخانه مطرح است.

وی با تاکید بر اینکه نیاز به کتابخانه یک نیاز واقعی و ضروری محسوب می شود تاکید کرد: تحلیل و اعتقاد شخصی من  برای ساختن کتابخانه و کارهایی نظیر آن گسترش علم و دانش و برقراری عدالت آموزشی است .

وی با بیان اینکه دانشگاه تهران اولین دانشگاهی است که در کشور ساخته شده و من نیز در دانشکده فنی درس خواندم گفت: بنیاد قلم چی وقف عام شده و من مالک آن نیستم و فضای دانشگاه سازی باید گسترش یابد و بتوانیم بحث دانشگاه سازی و کمک به گسترش این فضاها را داشته باشم.

همچنین دکتر حافظی رییس جامعه خیرین مدرسه ساز در این مراسم با بیان اینکه امروز شاهد افتتاح کتابخانه عظیم در دانشکده فنی دانشگاه تهران هستیم ابراز داشت: به دانش آموزان توصیه می کنم که در راه علم و دانش تلاش و فعالیت کنند چون آینده کشور به دست آنان است و کار دکتر قلم چی را در راستای علم ودانش و گسترش آن، عملی دانست .

وی گفت: در سال گذشته دولت حدود  50میلیارد تومان برای مدرسه سازی ردیف اعتبار در نظر گرفت و این در حالی است که کمک خیرین مدرسه ساز مبلغ یک هزار و 84 میلیراد تومان بود.

گفتنی است  در این جلسه اظهار امیدواری شد که برگزاری این جلسه جرقه ای برای تاسیس جامعه خیرین دانشگاهی باشد، همچنین در پایان جلسه از مجری و مشاوران پروژه کتابخانه تقدیر شده و لوحی به مناسبت یادبود به آن ها اهدا شد و به دکتر قلم چی نیز به مناسبت یادبود تابلویی که تصویر قدیمی دانشکده فنی در آن به تصویر کشیده شده بود اهدا شد.

انتهای پیام

cleardot.gif

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-09-20 13:59

افزودن دیدگاه جدید