کد مطلب: 

3848

سریع‎ترین اینترنت جهان در "سنگاپور" و بالاترین ضریب نفوذ اینترنت در "سوئد"

سریع‎ترین اینترنت جهان در "سنگاپور" و بالاترین ضریب نفوذ اینترنت در "سوئد"

یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که در زمینه استفاده از اینترنت سوئد مقام اول و آمریکا مقام دوم را در جهان دارند؛ در این حال یک سوم جمعیت جهان از اینترنت استفاده می‌کند، اما این رقم در آفریقا به یک‌ ششم جمعیت می‌رسد.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات "سیتنا"، بنیاد جهانی  وب کاربرد اینترنت را در ۶۱  کشور جهان مورد بررسی قرار داده است. معیارهایی همچون زیرساخت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ارتباطی، کاربری، محتوای وب و آثار سیاسی، اجتماعی و اقتصادی اینترنت، در این بررسی مورد توجه قرار گرفته‌اند. ریاست بنیاد جهانی وب را "تیم‌ برنرزلی" به عهده دارد که از او به‌ عنوان "مخترع وب" نام برده می‌شود.  

گروه پژوهشی بنیاد جهانی وب با همکاری بخش اقتصادی آکسفورد داده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی را از منابع مختلف به مدت پنج سال گرد آوری و یک سال صرف نظرسنجی‌های متعدد کرد. گوگل با پرداخت یک میلیون دلار کمک مالی از این پژوهش پشتیبانی کرده است.

سوئد صدرنشین جدول

بر اساس پژوهش‌های انجام شده، سوئد در صدر جدول استفاده از اینترنت قرار دارد و مقام دوم را ایالات متحده آمریکا احراز کرده است. ۹۰ درصد مردم سوئد و ۷۵ درصد آمریکائی‌ها به استفاده از اینترنت عادت دارند. با این همه، در آمریکا نسبت به کشورهائی مانند کانادا، ایرلند، ژاپن و نروژ درصد خانواده‌های کمتری صاحب کامپیوتر هستند. یمن، کشور خشونت زده خاور میانه‌،  پس از دو کشور آفریقایی زیمبابوه و بورکینا فاسو در انتهای فهرست استفاده از اینترنت جای گرفته است.

 

طبق این گزارش یک سوم مردم جهان کاربران اینترنت را تشکیل می دهند. البته کاربری وب در همه جا یکسان نیست. برای مثال در کشورهای آفریقایی از هر ۶ نفر تنها ۱ نفر از اینترنت استفاده می‌کند.

 

سنگاپور سریع ترین اینترنت جهان را در اختیار دارد و اقتصاد ایرلند از اینترنت بیشترین بهره را برده است. ۱۵ درصد تولید خالص داخلی این کشور را در سال‌های بین ۲۰۰۷ و ۲۰۱۰ صادرات مبتنی بر ارتباطات و اینترنت تشکیل می دهد.

ضرورت کاهش هزینه‌های ارتباطات

به گزارش سیتنا (CITNA.IR) به نقل از دویچه وله، برنرز لی مدیر بنیاد جهانی وب در یک بیانیه اعلام کرده است: « وب یک گفت و گوی جهانی است. سرکوب رو به رشد آزادی بیان شاید بزرگترین چالش برای آینده دنیای وب باشد. هزینه‌های بالای ارتباط، میلیاردها انسان را از دستیابی به حقوقشان برای دانش و مشارکت فعال باز می دارد. هزینه‌ها در این زمینه باید به شدت کاهش یابند.»

دسترسی به اینترنت که برای بسیاری از مردم جهان به عنوان امری تجملی به شمار می رود به طور فزاینده‌ای به عنوان یک حق بشری و ابزاری ضروری جهت حضوری شایسته در جامعه نوین دیده می شود.

انتهای پیام

http://www.citna.ir

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-09-07 18:35

افزودن دیدگاه جدید