کد مطلب: 

248042
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:
فضای مجازی باید به زیست‌بوم فرهنگی و اجتماعی متصل باشد/ متأسفانه برخی دستگاه‌ها از ارائه داده و اطلاعات خودداری می‌کنند/ ارتقاء سامانه‌ها و تأمین زیرساخت‌های قدرتمند بر بستر شبکه ملی اطلاعات ضروری است
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: فضای مجازی باید به زیست‌بوم فرهنگی و اجتماعی متصل باشد و در پیوند با تاریخ و تمدن و قوانین و مقررات از جمله قانون اساسی کشور باشد.
فضای مجازی باید به زیست‌بوم فرهنگی و اجتماعی متصل باشد/ ارتقاء سامانه‌ها و تأمین زیرساخت‌های قدرتمند بر بستر شبکه ملی اطلاعات ضروری است

به گزارش سیتنا، دکتر عاملی در ابتدای جلسه هم‌اندیشی دبیر و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی که در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، پیرامون دستور جلسه بررسی سیاست‌ها و برنامه‌های اقدام شبکه ملی یکپارچه آموزشی، پژوهشی و تربیتی اظهار داشت: شرایط کرونا بعنوان یک ویروس همه جا حاضر و فراگیر، انفصال گرایی در فضای فیزیکی را تقویت کرد و ضرورت جدی برای اتصال گرایی در فضای مجازی به وجود آورد. لذا تدوین سیاست‌ها و برنامه‌های اقدام حضور منسجم با رویکرد هم‌افزایی، هم‌گرایی و یکپارچه‌سازی در فضای مجازی یک ضرورت گریزناپذیر هم برای شرایط کرونا و هم در شرایط عادی است. البته حسب اظهارات وزیر محترم علوم بیش از 95 درصد از امکانات آموزش الکترونیک در ترم دوم سال تحصیلی 98-99 استفاده کردند ولی سؤال نسبت به کیفیت و انسجام است. چه مقدار کیفی آموزشی تأمین شد؟

وی افزود: در آموزش‌وپرورش نیز شبکه شاد طراحی شد که حتماً باید سازوکار قوی‌تری را برای این حوزه طراحی کنیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه سامانه‌های متعددی در فضاهای آموزشی کشور وجود دارد، افزود: ولی هنوز یک ظرفیت پلتفرمی در کشور برای این سامانه‌ها ایجاد نکرده‌ایم و پراکندگی زیادی در این امور وجود دارد و برای رسیدن به یک پلتفرم و مگا پلتفرم لازم است این سامانه‌ها در یک ظرف مشترک قرار گیرند.

دکتر عاملی گفت: مشکل اصلی در این اقدام، این است که ما نگاه آنالوگ و مکان مبنی و سازمان مبنی را به فضای مجازی تعمیم می‌دهیم. لذا باز در فضای مجازی هم می‌خواهیم مستقل و بدون توجه به ظرفیت‌های ملی کار را انجام دهیم، که نتیجه آن تولد ده‌ها سامانه تکراری و اقدامات تکراری متعدد به تعداد مؤسسات و دانشگاه‌های کشور است.

وی افزود: ظرفیت محیط مجازی این است که به‌عنوان‌مثال اگر یک کتاب را  ماهیت دیجیتال تبدیل شد دیگر لازم نیست جای دیگر این کار را تکرار کنند و اتلاف منابع از بین می‌رود و منطق فضای مجازی یک کار به معنای همه تولید و کار است که هزینه‌ها را به‌شدت کاهش می‌دهد و دامنه توانائی داده را افزایش می‌دهد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به سند 2025 کشور آلمان گفت: در این سند آمده است که آن‌ها هنوز موفق به ایجاد همگرایی، هماهنگی و هم‌افزایی نشده‌اند و باید به این سمت حرکت کنند و پیش‌بینی سود بالایی برای خود در این حوزه کرده‌اند.

وی اضافه کرد: نگاه ما در این سند این است که ضمن متوقف نکردن کار، ظرفیتی را ایجاد کنیم که به‌مرور زمان یک مگا پلتفرم برای خدماتی مانند کتابخانه مجازی، نشر و انتشارات مجازی و پیمایش‌های مجازی فراهم شود. اگر پراکنده‌کاری نکنیم و همه منابع یکجا جمع شوند سرمایه عظیمی را خواهیم داشت و کسب‌وکار این حوزه هم رونق بسیار جدی پیدا خواهد کرد.

دکتر عاملی با بیان اینکه معنای یکپارچه گرایی در این سند به معنای مرکزگرایی نیست گفت: محیط مجازی محیطی مرکزی و غیر مرکزی است که انبوه کاربران می‌توانند در آنجا اطلاعات و منابع خود را به اشتراک بگذارند و این محیط نه‌تنها جلوی فعالیت دیگران را نمی‌گیرد بلکه ظرفیتی ایجاد می‌کند تا همه بتوانند ظرفیت‌های خود را به فعالیت درآورند.

وی تصریح کرد: 65 میلیون کاربر ایرانی شاغل در این محیط می‌توانند تبدیل به سرمایه انسانی و سرمایه اجتماعی آموزش و پژوهش و عرصه نوآوری‌های کشور شوند. تمام شرکت‌های دانش‌بنیان و بخش خصوصی در حوزه موضوعیت خواهند داشت و دامنه کار از حوزه ملی به حوزه منطقه‌ای و جهانی توسعه پیدا خواهد کرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به انقلاب اول دیجیتال یا ظهور ماهیت دیجیتال گفت: این انقلاب یک سیاست فشار بود، که ماهیت شیئی اطلاعات را به ماهیت رقومی تبدیل کرد و در سطح وسیع شاهد این تحول و تغییر  و تبدیل‌ها بودیم و در انقلاب دوم که انقلاب کشش و توسعه خدمات دیجیتال بود، داده‌ها را تبدیل به خدمات کردند و مرحله بعد ایجاد نظام حکمرانی برای این فضا هست که در ارتباط با فضای فیزیکی باید باشد.

وی افزود: باید برای محیط دوم یک سیستم طراحی کنیم به‌ویژه در حوزه آموزش و پژوهش به علت تعدد سامانه‌ها نیازمند این سیستم هستیم و برای آن هدف‌گذاری منطقی و سرمایه‌گذاری منطقی داشته باشیم.

دکتر عاملی با بیان اینکه دولت کره برای توسعه فناوری بلاک چین در این کشور 120 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده است، گفت: ما سرمایه‌گذاری در فضای دوم را جدی نگرفته‌ایم به‌عنوان‌مثال شبکه ملی اطلاعات که زیرساخت فنی این کار است با مشکلات عدیده همراه است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن رد نگاه ابزاری به فضای مجازی گفت: فضای مجازی باید به زیست‌بوم فرهنگی و اجتماعی متصل باشد و در پیوند با تاریخ و تمدن و قوانین و مقررات از جمله قانون اساسی کشور باشد.

وی تأکید کرد: این محیط دارای ارزش اقتصادی بوده و نگاه کسب‌وکار با توجه به تعداد میلیونی کاربران و واحدهای مرتبط بسیار مهم و بالاست. ما در واقع حداقل از 15 میلیون دانش‌آموز، یک میلیون معلم، 4 میلیون دانشجو و بیش از 150 هزار دانش‌آموزان و هزار نفر کارکنان حوزه آموزش و پژوهش صحبت می‌کنیم.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به جلسه با مسئولان حوزه آموزش کشور گفت: در این جلسه با استدلال‌هایی تأکید شد که عنوان یکپارچه از این محیط برداشته شود، چرا که در مفهوم شبکه یکپارچگی نیز وجود دارد.

وی ضمن تأکید بر اهمت مدیریت داده در این محیط گفت: متأسفانه برخی دستگاه‌ها از ارائه داده و اطلاعات خودداری می‌کنند.

دکتر عاملی با اشاره به کیفیت پایین سامانه‌های موجود در کشور گفت: ارتقاء سامانه‌ها، تأمین زیرساخت‌های قدرتمند بر بستر شبکه ملی اطلاعات و به هم‌پیوستگی منابع یا با تعبیر دقیق‌تر هم افزاری و هم‌گرایی امکانات یک ضرورت جدی است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه گفت: این موضوع به‌عنوان یک راهبرد کلان و همچنین در اقدامات ملی در سند نقشه جامع علمی کشور، سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش و همچنین برنامه توسعه ششم مورد تأکید و تصریح قرار گرفت است و به نوعی تکالیف اسناد بالادستی پیشینی است.

دکتر عاملی در ادامه به تشریح اجزای این سند مشتمل بر تعریف اصطلاحات، اهداف کلان، سیاست‌ها و برنامه اقدام و ساختار نهادی پرداخت و گفت: یکی از دستگاه‌های کشور به‌عنوان هماهنگ‌کننده باید برای این سند مشخص شود.

وی در خاتمه در تشریح این شبکه ملی گفت: شبکه ملی آموزشی، پژوهشی و تربیتی زیرساختی فنی، خدماتی و محتوایی را برای مجموعه آموزش و پژوهش کشور فراهم می‌کند و به چهار قلمرو 1) عمومی، 2) اختصاصی، 3) خدمت دادن و خدمات گرفتن از بخش خصوصی و 4) قلمرو کار جهانی  و بین‌المللی توجه دارد.

فضای مجازی فرصت‌ها و مسائل جدید را در همه عرصه‌ها ایجاد کرده است

دکتر صادق واعظ زاده، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه جلسه گفت: فضای مجازی امروز فرصت‌های جدید و مسائل جدید را در همه عرصه‌ها ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه ما در این زمینه تاکنون خوب عمل‌نکرده‌ایم، گفت: در حوزه‌های جدید ما می‌توانیم موفق‌تر عمل کنیم مثلاً در خودروسازی اگر به خودران ها توجه کنیم قطعاً می‌توانیم موفق باشیم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: از این فرصت برخی کشورها استفاده کردند مثلاً چین در فناوری‌های نو پیشرفت خوبی داشته و در فضای مجازی حتی توانسته جلوتر از خیلی کشورهای پیشرفته باشد.

وی اضافه کرد: جا دارد یک نهضت و جنبشی در این فضا شروع شود و باید به کسانی که در این حوزه فعال هستند بهای بیشتری بدهیم و به خواسته‌های آن‌ها توجه کنیم.

دکتر واعظ زاده باید به تاب‌آوری‌ها در این حوزه توجه داشته باشیم و خلاقیت، رقابت و اقتضائات مراکز آموزشی مختلف در آن دیده شود و در کیفیت خدمات به این نکته توجه شود.

آسیب‌شناسی عملکرد نیمسال دوم  تحصیلی را باید انجام دهیم

دکتر محمدرضا عارف، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی هم با اشاره به تصویب اسناد متعدد در کشور گفت: مناسب است که ظرفیت شورای عالی فضای مجازی در این حوزه موردتوجه باشد، منتهی ایشان بر اقدامات مهم و ضروری در این خصوص تأکید داشت.

وی اضافه کرد: به‌زودی آموزش‌وپرورش و دانشگاه‌ها قرار است فعالیت خود را شروع کنند و همه تأکیدات روی فضای مجازی است که ما در این زمینه هنوز آمادگی نداریم و باید به‌صورت فورس ماژور به این موضوع بپردازیم و پیشنهاد می‌کنم بیاییم هدف سال آینده را حفظ کیفیت موجود در نظر بگیریم و برای آن برنامه‌ریزی کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: خیلی کشورها و حتی دانشگاه‌های بزرگ نتوانستند در مواجهه با این وضعیت کار را پیش ببرند و ما نیز آسیب‌شناسی عملکرد نیمسال دوم  تحصیلی را باید انجام دهیم.

وی افزود: باید راهبردهای مشترک برای مدارس و دانشگاه‌ها تعریف کنیم و همچنین ارزیابی از دانشگاه‌های برتر جهان داشته باشیم و در یک بازه زمانی دو یا سه‌هفته‌ای این مسئله در یک کارگروه چندنفره با حضور مسئولان ذی‌ربط آن را حل کنیم.

تأکید دکتر جاسبی بر توجه به سازمان‌های مردم‌نهاد و بخش‌های غیردولتی

دکتر جاسبی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: سازمان‌های مردم‌نهاد و بخش‌های غیردولتی باید تقویت شوند و در ساختار این شبکه نقش پررنگ‌تری به بخش خصوصی داده شود.
وی افزود: توجه به مسائل روز جامعه ازجمله مشکلات فضای مجازی در مدارس و دانشگاه را باید موردتوجه قرار دهیم.

هزینه بالای استفاده از ابزارهای فضای مجازی برای خانواده‌ها دشوار است

دکتر کبری خزعلی، رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده در ادامه جلسه گفت: این شبکه ملی مطالبه مهمی است و کمک به اصلاحات قبل از بروز آسیب‌ها می‌کند که باید در آن شرایط بومی مناطق دیده شود.

وی افزود: در ترم پیش سال تحصیلی مشکلات زیادی داشتیم که مناسب است ارزیابی از آن صورت گیرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی هزینه‌ها بالای استفاده از ابزارهای فضای مجازی را برای خانواده‌ها دشوار خواند و گفت: برنامه‌ریزی جامع در این حوزه از ضروریات این کار در بلندمدت است ولی در کوتاه‌مدت برای دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی برای ترم آینده باید از ظرفیت رسانه ملی کمک بگیریم.

دکتر محمدعلی کی نژاد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز که به‌صورت مجازی در جلسه حضور داشت گفت: خوب است که کمیته‌ای برای این موضوع تشکیل شود که با سرعت موضوع را پیگیری کنند و هر چه سریع‌تر وارد فاز اجرایی شویم.

دکتر عاملی در انتهای این جلسه گفت: در خصوص مقررات گذاری در مورد فضای مجازی تنها دو قانون تجارت الکترونیک و جرائم الکترونیک وجود دارد که بیش از 15 سال از عمر آن می‌گذرد و در این دوره ما ضرورت‌های مقررات گذاری گسترده‌ای پیداکرده‌ایم.

وی افزود: اگر دولت هزینه پهنای باند را برای آموزش و پژوهش رایگان کند کمک بزرگی به این حوزه است.

گفتنی است در این جلسه دکتر محمدرضا مخبر دزفولی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و حجت الاسلام‌والمسلمین قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و جناب حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر پارسانیا نیز حضور داشتند.

انتهای پیام

سیتنا 3

امتیاز: 

هنوز رأی ندارید
2020-08-22 15:40

افزودن دیدگاه جدید