کد مطلب: 

294552

شفق قطبی در آسمان کویر ایران

بخش‌های بزرگی از جهان، شب جمعه بعد از آنکه یکی از قوی‌ترین طوفان‌های ژئومغناطیسی طی دو دهه اخیر زمین را درنوردید، شاهد خودنمایی شفق قطبی بودند. این پدیده این بار به صورت بی‌سابقه در عرض‌های جنوبی‌تر و از جمله در ایران هم مشاهده شد و «آزاد کریمی» عکاس، توانست آن را ثبت کند.
شفق قطبی در آسمان کویر ایران

به گزارش سیتنا، بخش‌های بزرگی از جهان شب جمعه بعد از آنکه یکی از قوی‌ترین طوفان‌های ژئومغناطیسی طی دو دهه اخیر زمین را درنوردید، شاهد خودنمایی شفق قطبی بودند.

این پدیده این بار به طرزی بی‌سابقه در عرض‌های جنوبی‌تر و از جمله در ایران هم مشاهده شد و یک عکاس توانست به طور اتفاقی آن را ثبت کند.

آزاد کریمی، عکاس ایرانی که برای عکاسی از ستارگان و آسمان شب به کویر سه‌قلعه در خراسان جنوبی رفته بود، موفق شد درخشش نورهای شفق قطبی در آسمان ایران را ثبت کند.

کریمی می‌گوید این عکس‌ها را حدود ساعت ۲ بامداد روز ۲۲ اردیبهشت گرفته و خودش ساعاتی بعد که به مشهد آمده و اینترنت گوشی‌اش دوباره وصل شده، متوجه شده که از این پدیده نادر در ایران عکاسی کرده است.

کریمی می‌گوید هنگام عکاسی این پدیده در آسمان کویر با چشم غیرمسلح قابل مشاهده بوده است.

طوفان‌های قوی ژئومغناطیسی بخت ظاهر شدن نورهای شمالی را در عرض‌های جنوبی‌تر افزایش می‌دهد. آخرین باری که طوفانی فضایی با این شدت اتفاق افتاد در سال ۲۰۰۳ بود.

شفق قطبی به طور معمول در عرض‌های شمالی و در نزدیک دایره قطبی با چشم غیرمسلح مشاهده می‌شود.

شفق قطبی در آسمان کویر ایران

شفق قطبی در آسمان کویر ایران

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 1
2024-05-12 22:29

افزودن دیدگاه جدید