کد مطلب: 

12424

عضوگیری القاعده در اروپا از طریق فیسبوک و یوتیوب

تارنمای خبری ˈگلوبال پستˈ با بررسی فعالیت های گروه های افراطی وابسته به القاعده در شبکه های اجتماعی در اینترنت، به بحث عضوگیری این گروه ها از این طریق برای درگیری های سوریه و نگرانی های مرتبط با آن پرداخت.

به گزارش سیتنا به نقل از ایرنا، گلوبال پست در این رابطه نوشت: از سال گذشته میلادی (2013) تاکنون، گزارش هایی مبنی بر افزایش تعداد آلبانیایی هایی که برای القاعده در سوریه می جنگند منتشر شده است. همچنین ده ها ویدیو در گروه های موجود در فیسبوک منتشر شده است که با هدف گسترش افراط گرایی ایجاد شده اند.

القاعده با استفاده از بحران و درگیری در سوریه توانسته است در آلبانی پایگاهی نه چندان وسیع اما قدرتمند ایجاد کند که از طریق شبکه های اجتماعی اینترنتی در حال عضوگیری است.

با در نظر گرفتن تفاوت بسیار زیاد آمارها از منابع مختلف در مورد جنگجویان خارجی در سوریه، مرکز بین المللی مطالعه افراط گرایی، تعداد این افراد را 8 هزار و 500 تن از 74 کشور خارجی تخمین می زند که در طول دو سال گذشته وارد سوریه شده اند. بیشتر این افراد در جبهه النصره و گروه داعش، دو گروه وابسته به القاعده فعال هستند.

این گروه ها با استفاده از اینترنت و شرح فعالیت هایشان سعی در عضو گیری دارند که تا به حال نیز توانسته اند مخاطبان خود را پیدا کنند.

یکی از این گروه های مجازی، گروهی موسوم به ˈغرور اسلامیˈ با نزدیک به 2 هزار و 800 عضو است که فعالیت های گروه داعش را منتشر می کند. این گروه دعوت و عضوگیریش را برای آنچه که از آن به عنوان ˈجهاد و حمله به فرهنگ غربی و دمکراسیˈ یاد می کند، انجام می دهد.

این گروه مجازی، برخی از ویدیوهای خود را با زبان آلبانیایی منتشر و برای آلبانیایی تبارهایی که در رکاب القاعده در سوریه کشته شده اند طلب مغفرت می کند.

یک صفحه دیگر در فیسبوک که شبه نظامیان آلبانیایی عضو داعش آن را اداره می کنند، از اسامه بن لادن بنیانگذار گروه تروریستی القاعده و ˈابومصعب الزرقاویˈ رهبر القاعده در عراق یاد می کند.

ˈآرون زلینˈ محقق موسسه واشنگتن در امور سیاست های شرق نزدیک می گوید: اگرچه فیسبوک همواره محتوای منتشر شده توسط شبه نظامیان را پاک می کند اما پاک کردن همه فعالیت ها در این شبکه اجتماعی به دلیل بالا بودن حجم مطالب، بسیار دشوار است.

همچنین در شبکه به اشتراک گذاری ویدیوی گوگل (یوتوب) نیز برخی از اعضای وابسته به القاعده از مسلمانان می خواهند که به این نبرد بپیوندند و کشوری را بر اساس قوانین اسلامی تشکیل دهند.

آرون زلین، معتقد است فعالیت این گروه ها در شبکه های مجازی را نمی توان تهدید جدی به حساب آورد زیرا گروه های افراطی فعال در شمال آفریقا، یمن، عراق و افغانستان نیز از آنها استفاده می کنند و تا به حال نتوانسته اند از این طریق عضوگیری کنند.

اما در مورد سوریه، به دلیل عوامل خاص این کشور، این شبکه ها توانسته اند عضوگیری کنند و این ارتباط کمتری با نفس فناوری دارد.

در همین راستا، ˈدومینیک مورانˈ یک مشاور امنیت خاورمیانه در تل آویو می گوید که استفاده شبه نظامیان از شبکه های اجتماعی فرصتی مناسب برای فعالیت و شناسایی به سازمان های امنیتی می دهد.

وی گفت: استفاده از شبکه های مجازی اینترنتی با در نظر گرفتن نقص هایی در رعایت امنیت از سوی این گروه ها را می توان به عنوان یک نقطه مثبت از نظر سازمان های امنیتی دید که به آنها اجازه می دهد برخی روابط را ترسیم و ماهیت و گستره فعالیت های آنان را درک کنند.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2014-01-24 15:44

افزودن دیدگاه جدید