کد مطلب: 

12260

اولین همایش معرفی طرح "صیانت از سرمایه انسانی صنعت فاوا" برگزار شد

اولین همایش معرفی طرح "صیانت از سرمایه انسانی صنعت فاوا" برگزار شد

سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران اولین همایش معرفی طرح "صیانت از سرمایه انسانی صنعت فاوا" را با حضور تعدادی از اعضای سازمان برگزار کرد.

 

به گزارش سیتنا به نقل از روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، در این همایش که چهارشنبه 25 دی‌‌ماه در مرکزهمایش‌های سازمان برگزار شد، علاوه بر اعضای هیات مدیره نصر تهران، مدیران منابع انسانی شرکت‌های عضو سازمان حضور یافتند تا به میثاق‌نامه صیانت از سرمایه انسانی صنعت فاوا بپیوندند.

 

شرکت‌هایی که این میثاق را می‌پذیرند متعهد می‌شوند درصورت استخدام کارشناسانی که قبلا در استخدام سایر شرکت‌های عضو میثاق بوده‌اند، از عدم افشا و استفاده از اسرار تجاری و دانش فنی اختصاصی کسب شده کارفرمایان سابق، اطمینان حاصل کنند.

 

لزوم اهمیت حفاظت از منابع انسانی فاوا

در ابتدای مراسم، دبیر سازمان نصر تهران با اشاره به اهداف این طرح گفت: این میثاق نامه تلاش می‌کند تا به ساماندهی نیروی انسانی در کسب و کار فناوری اطلاعات کمک کند.

 

محمد یوسفیان درخصوص اهمیت حفاظت از نیروی انسانی در شرکت‌ها افزود: امیدواریم با پیوستن شرکت‌های عضو سازمان به این میثاق نامه از دانش منابع انسانی به عنوان صندوق‌های فکری شرکت‌ها مراقبت بیشتری به عمل آید.

 

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با تاکید بر اهمیت حفظ منابع انسانی، به معضل گردش بالای این نیروها  میان شرکت‌های IT اشاره کرد و گفت: طرح این مشکل درسه دوره گذشته هیات مدیره سازمان، همواره مدنظر بوده اما با درخواست برخی از اعضا، تحقیقات جدی‌تری برای ارائه راه‌کار انجام شد، درنهایت هیات مدیره موفق شد  پیش‌نویسی با عنوان طرح " صیانت از سرمایه انسانی صنعت فاوا" ارائه کند.

 

آزاده داننده، با بیان اینکه پیوستن شرکت‌ها به میثاق‌نامه و تعهد داوطلبانه برای اجرای بندهای آن می‌تواند آثار نامطلوب جابه‌جایی نیروی انسانی را کاهش دهد، افزود: امیدواریم این طرح به عنوان یک میثاق مشترک مورد پذیرش اعضا صنف قرار گیرد تا چارچوب مشخصی برای  ساماندهی جابه‌جایی نیروی انسانی تعیین شود.

 

داننده تاکید کرد: برای ساماندهی کسب و کار در حوزه فناوری اطلاعات نباید تنها نگاه‌مان معطوف به فعالیت‌های دولت، مجلس و قوانین آنها باشد؛ می‌توان با تعهد به یک میثاق صنفی و اجتماعی مشکلات این حوزه را مرتفع کرد.

 

میثاقی برای رقابت سالم

نایب رئیس اول سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در این همایش با اشاره به فعالیت کمیسیون نرم‌افزار در پیگیری این طرح گفت: از زمان تاسیس انجمن شرکت‌های انفورماتیک، حل معضل گردش بی‌رویه نیروی انسانی میان شرکت‌هایIT مدنظر بود، تااینکه حدود یک سال پیش، درپی درخواست یکی از شرکت‌های عضو، هیات‌مدیره نصر تهران، طرح اولیه‌ای را برای ضابطه‌مند کردن انتقال نیروی انسانی در حوزه فاوا تصویب کرد. دراین طرح، به مسائلی همچون اصل آزادی، انتخاب شغل و همچنین اصل خودداری از زیان‌رسانی به حقوق شرکت‌ها توجه کافی شده است.

 

رضا کرمی، درخصوص اهداف طرح صیانت از سرمایه انسانی صنعت فاوا ادامه داد: هدف از ایجاد این طرح به هیچ وجه ایجاد ممنوعیت و محدودیت در جابه‌جایی نیروی انسانی شرکت‌ها نیست؛ بلکه  هدف، فراهم کردن شرایط رقابت منصفانه و عادلانه میان اعضا در زمینه جذب نیروی انسانی متخصص ودر واقع ،ایجاد سازوکاری برای حفظ سرمایه فکری و انسانی شرکت‌های عضو است.

 

نائب رئیس سازمان نصر تهران، درخصوص نحوه اجرای این طرح گفت:« طرح مذکور بر محور پیوستن اعضا سازمان به یک میثاق مشترک بنا شده و شرکت‌های عضو می‌توانند به صورت داوطلبانه به میثاق صیانت از سرمایه انسانی صنعت فاوا بپیوندند.

 

کرمی به برخی بندهای اجرای این طرح اشاره کرد و افزود: شرکت‌هایی که این میثاق را می‌پذیرند متعهد می‌شوند درصورت استخدام کارشناسانی که قبلا در استخدام سایر شرکت‌های عضو میثاق بوده‌اند، از عدم افشا و استفاده از اسرار تجاری و دانش فنی اختصاصی کسب شده متعلق به کارفرمایان سابق اطمینان حاصل کنند.

 

او ادامه داد: همچنین این شرکت‌ها متعهد می‌شوند درهنگام جذب و بکارگیری نیروی انسانی جدید و پیش از انعقاد قرارداد استخدامی، با استعلام از دبیرخانه سازمان نصر از رضایت و موافقت کارفرمای سابق شخص نسبت به انتقال به محل جدید اطمینان حاصل کنند.

 

در ادامه این همایش، فاطمه مقیمی، دانشجوی دکترای مدیریت منابع انسانی از دانشگاه بوردوی فرانسه ضمن ارائه مباحثی از مشکلات رایج منابع انسانی در شرکت‌ها، به تشریح راهکارهایی برای رفع مشکلات مدیران با نیروی انسانی و  حفاظت اصولی از این نیروها پرداخت و در این زمینه به الگوهای جهانی رایج اشاره کرد.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2014-01-15 21:39

افزودن دیدگاه جدید