کد مطلب: 

11201

وقتی درگاه خدمات الکترونیکی ایران در دسترس نیست

پُرتالی که با نام «درگاه خدمات الکترونیکی ایران» روزی قرار بود، مرجع ایرانیان برای ارائه خدمات الکترونیکی باشد، چند روزی است، موقتا از دسترس خارج و دوباره فعال می‌شود.

 

به گزارش سیتنا، درگاه ایران نطقه آی آر (iran.ir) از ابتدای دولت دهم در راستای پیاده‌سازی و تحقق دولت الکترونیک توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران به عنوان زیر مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، به صورت جدی آغاز به کار کرد.

 

این درگاه توانست در پایان دولت دهم بیش از ۳۱۵۰ خدمت دستگاه‌های حاکمیتی را به صورت آنلاین ارائه کند و قرار بود درگاه جامع خدمات الکترونیک ایرانیان باشد که هر ایرانی به هر خدمتی که نیاز داشت، به این پرتال مراجعه کند.

 

در نهایت خدمات پرتال ایران با صرف ساعت‌ها نیرو و هزینه دولتی، در ۳ نوع خدمات اطلاع‌رسانی، تعاملی و تراکنشی تفکیک و ارائه شد؛ به طوری که در پایان دولت دهم ۴۰۰ خدمت تراکنشی، یک‌هزار خدمت تعاملی و ۱۷۰۰ خدمت اطلاع‌رسانی در این پرتال ارائه می‌شد.

 

همچنان که در آن زمان یکی از مسئولان این پروژه گفته بود: یکی از مهم‌ترین اهداف درگاه خدمات الکترونیکی ایران (iran.ir) ارائه خدمات الکترونیکی به صورت یکپارچه به کاربران است که در این راستا بسته خدمات الکترونیکی با هدف افزایش میزان رضایت‌مندی کاربران، سهولت در انجام امور و صرفه جویی در وقت و هزینه در این پرتال ارائه شده است.

 

با تمام این تفاسیر، پرتالی که گفته شده بود، باید خدمات مندرج در سند جامع دولت الکترونیک را تا پایان برنامه پنجم توسعه در کشور پیاده‌سازی کند، اکنون حال خوشی ندارد.

 

چند روزی است این درگاه موقتا از دسترس خارج می‌شود و بار دیگر فعال می‌شود.

 

در پیگیری فارس از علت از دسترس خارج شدن و عدم ثبات این درگاه، مسئول مربوطه ابتدا گفت که «این مشکل را شنیده است اما به دلیل اقدامات فنی یا مشکلات احتمالی در لینک‌های ارتباطی است».

 

این مسئول در تماس دوباره پس از کسب اطلاع بیشتر پاسخ داد که «پرسیده‌ام گفته‌اند درگاه ایران هم‌اکنون در دسترس است و مشکلی ندارد».

 

اما در عمل پاسخ این مسئول با واقعیت مطابقت نداشت و پرتال ایران همچنان خارج از دسترس بود، از این رو قرار شد، بار دیگر بررسی کند که دقایقی بعد پرتال ایران بار دیگر فعال شد.

 

اگرچه درگاه ایران در زمان نگارش این خبر فعال است، اما این بار اصل مشکل در بلاتکلیفی معطل مانده است؛ زیرا درگاهی که مکررا غیرفعال می‌شود و برای فعالیت مجدد نیازمند پیگیری موردی است، هرگز نمی‌تواند درگاه جامع خدمات الکترونیکی باشد و گویا اعتقاد به هدف «درگاه خدمات الکترونیکی ایرانیان» در مسئولان مربوطه نیز به واقع وجود ندارند.

منبع: فارس

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-12-04 19:37

افزودن دیدگاه جدید