کدخبر :11160 پرینت
12 آذر 1392 - 08:15

فروش اوراق مشارکت اینترنتی می‌شود/ راه‌اندازی گواهی امضای دیجیتال بانکی

متن خبر

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی از راه اندازی 4 طرح جدید بانک مرکزی به زودی خبرداد و گفت: راه اندازی درگاه واحد پرداخت اینترنتی، انتشار اینترنتی اوراق مشارکت، راه اندازی نماد و گواهی امضای دیجیتال بانکی و الکترونیکی کردن مبادلات چک طرح‌های مذکور است.

 

به گزارش سیتنا به نقل از مهر، ناصره حکیمی امروز نشست خبری در بانک مرکزی با اعلام این که بانک مرکزی قصد دارد چهار طرح جدید در بخش بانکداری الکترونیکی به زودی راه اندازی کند گفت: راه اندازی درگاه واحد پرداخت اینترنتی از 15 آذر به صورت پایلود و از اول دی ماه به صورت کامل اولین طرح بانک مرکزی است.

 

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی با ذکر این مطلب که اجرای این طرح برای حفاظت از منافع مردم و سپرده گذاران خواهد بود، تصریح کرد: در این طرح مقابله با فیشینگ یا جعل سایت به منظوره مقابله با ترفندهایی که به کار می رود، مدنظر قرار گرفته است. همچنین در این زمینه آدرس اینترنتی shaparak.ir برای پرداخت‌ها مجاز خواهد بود و سایر آدرس های اینترنتی دیگر کاربردی نخواهد داشت و بر این اساس تا حد زیادی از آشفتگی و سرگردانی مشتریان جلوگیری شده و به سمت نظام پرداخت ساماندهی شده خواهیم رفت.

 

وی، طرح دوم بانک مرکزی را سامانه خزانه مرکزی اوراق که سامانه تابا را به پایا وصل می کند، اعلام و تصریح کرد: در راستای این طرح تا پایان سال یک یا دو سری اوراق مشارکت به صورت الکترونیکی صادر خواهد شد. این اوراق با نام بوده و ویژگی های اوراق به طور کامل برای خریدار مشخص می شود و به لحاظ امنیتی مسائل و مشکلات سایر اوراق را ندارد.

 

این مقام مسئول در بانک مرکزی خاطر نشان کرد: اگر انتشار این اوراق موفقیت آمیز باشد از سال آینده تمام اوراقی که منتشر می شود به صورت اینترنتی خواهد بود.

 

حکیمی، سومین طرح بانک مرکزی را راه اندازی گواهی امضای دیجیتال بانکی ذکر و بیان کرد: از بهمن ماه سال جاری تراکنش‌های اینترنتی بیش از 15 میلیون تومان واجد امضای دیجیتال خواهد بود.

 

وی ادامه داد: آغاز فعالیت گواهی امضای دیجیتال از طریق دو بانک با ایجاد دفاتر ثبت نام گواهی امضای دیجیتال خواهد بود. بر این اساس تا چند ماه آینده تحول اساسی در سبد الکترونیکی بانک ها به وجود می آید. بانک مرکزی به دنبال این است که اسناد کاغذی که بین بانک ها مبادله می شود تمام دیجیتالی شود.

 

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی خاطر نشان کرد: رئیس جمهور در گزارش صد روزه خود بر حفاظت از اطلاعات مشتریان بانکی و این که این اطلاعات در اختیار کسی قرار نگیرد تاکید کرد.

 

وی چهارمین طرح بانک مرکزی را طرح چکاوک (چک و اسناد وصولی کاغذی) برای الکترونیکی کردن چک ذکر و بیان کرد: سامانه چکاوک تا اواخر فروردین 93 و یا اوایل اردیبهشت ماه آتی در تمام شعب بانک ها راه اندازی می شود. بر این اساس دیگر لاشه چک مبادله نمی شود و تصویر چک پردازش و ارسال می شود. بر این اساس امضا دیجیتال اهمیت می یابد.

 

وی با بیان این که در این طرح اندازه، ابعاد چک، مشخصات و ویژگی های امنیتی چک استاندارد می شود افزود: یک سال به طول خواهد کشید که چک های جدید جایگزین چک های متعدد در دست مردم شود البته سامانه مذکور تا دی ماه در بانک های کشور به صورت پایلود اجرا می شود.

 

حکیمی درمورد نحوه کلاهبرداری های جدید بانکی گفت: کلاهبرداری‌های بانکی از روش های ساده به نوعی مهندسی اجتماعی رسیده و شیوه های کلاهبرداری پیچیده تر شده است و تنها راه حل آگاهی و اطلاع رسانی وسیع در این زمینه به مردم است و حتی اقدامات بانک‌ها و نیروی انتظامی نیز جلوی این تخلفات و کلاهبرداری‌ها را نمی تواند بگیرد.

انتهای پیام

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

افزودن دیدگاه جدید

کپچا
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.