کد مطلب: 

11062

گزارش عملکرد 100 روزه‎ی وزارت "ارتباطات و فناوری اطلاعات"

گزارش عملکرد 100 روزه‎ی وزارت "ارتباطات و فناوری اطلاعات"

مسوولان وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات در 100 روز نخست دولت یازدهم تلاش کردند ضمن مقابله با افزایش قیمتها ، پهنای باند اینترنت را توسعه و زمینه دسترسی بیشتر مردم به خدمات ارتباطی را فراهم کنند.

به گزارش سیتنا به نقل از خبرگزاری دولت، بدون شک یکی از دغدغه های مردم در شرایط کنونی موضوع هزینه ها است و در همین راستا ، یکی از اقدام هایی که بلافاصله پس از استقرار دولت جدید در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفت ، جلوگیری از افزایش تعرفه خدمات این حوزه به منظور حمایت از سبد خانوار بود ، به طوری که افزایش تعرفه ها منوط به افزایش کیفیت و یا ارائه سرویس های جدید به مردم خواهد بود.

اگر چه در این مسیر برخی مشکلات ایجاد و برخی افزایش تعرفه ها با وجود دستورالعمل صریح صادر شده ،صورت گرفت ، اما با پیگیری قاطعانه وزیر ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات نه تنها ادامه این مسیر به طور کامل متوقف شد ،بلکه مقرر شد پول های ا:.8,افه دریافت شده نیز به مردم بازگردانده شود.

 

** تعیین جایگاه تمامی بخش ها برای خدمتگزاری
یکی دیگر از فعالیت هایی که در 100 روز گذشته به شدت مورد توجه بوده و از سوی مسوولان به جدیت پیگیری شده است ، تبیین جایگاه بخش های مختلف در حوزه است به طوری که جایگاه حاکمیت و نقش آن در دفاع از حقوق تمامی ذینفعان مشخص شد.
در همین راستا فضای تعامل میان اپراتورها و بخش حاکمیتی تعریف و هم اکنون اپراتورها و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هر کدام در جایگاه تعریف شده خود در حال خدمت رسانی به مردم هستند.

 

**آغاز دوباره برای شورای عالی فضای مجازی
از نهادهایی که با دقت نظر مقام معظم رهبری تاسیس و برنامه ها و اهدافی که برای آن تعریف شد ، بیانگر اهمیت حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و از همه بالاتر توجه و نظر ایشان به این بخش بود، شورای عالی فضای مجازی است.
برخی کارشناسان بر این باورند که این شورا نتوانسته بود به اهدافی که برایش تعریف شده ، دست پیدا کند و بر همین اساس و با توجه به نظر کارشناسان و در راستای اجرایی شدن ، فرامین مقام معظم رهبری در این بخش مسوولان دولت بر آن شدند تا زمینه لازم برای این منظور را فراهم کنند.
در همین راستا، نخستین جلسه شورای عالی فضای مجازی در دولت جدید با حضور رییس جمهورب ، رئیس مجلس و دیگر مسوولان برگزار و دبیر جدید آن انتخاب شد تا این شورا که تاثیر بسیاری مهمی در سیاست گذاری فضای مجازی می تواند داشته باشد، بتواند وظایف محوله در راستای توسعه و تسهیل خدمت رسانی به مردم را عملیاتی کند.

 

** افزایش 1500 کیلومتر فیبر نوری در 100 روز
ایجاد شبکه فیبر نوری یکی از زیر ساخت های اصلی پیاده سازی دولت الکترونیکی و ارائه خدمات الکترونیکی به مردم محسوب می شود ، بر همین اساس و با برگزاری جلسات فنی مستمر با بخش های ذیربط ، مقرر شد از طریق سرعت دادن به اجرای پروژه های در دست اقدام ، طی 100 روز ، 1500 کیلومتر به شبکه فیبر نوری کشور اضافه شود که این امر محقق و به واسطه آن ، توسعه قابل ملاحظه ای در شبکه فیبر نوری کشور ایجاد شد.

 

** افزایش پهنای باند برای افزایش دسترسی مردم
پیرو اقدامات زیر بنایی برای توسعه بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات (ICT) در کشور که تاثیر آن در گسترش ارتباطات و سرعت انتقال اطلاعات اقتصادی و اجتماعی در شبکه اینترنت و ایجاد تسهیلات برای ارائه خدمات به مردم و سرعت دسترسی به خدمات الکترونیک در شبکه های تخصصی و توسعه کسب و کار مردم بسیار زیاد است.
در برنامه 100 روزه ، افزایش 30 و 40 گیگا بیت بر ثانیه پهنای باند شبکه بین الملل در دستور کار قرار گرفت تا به واسطه آن ، زمینه توسعه فعالیت های اقتصادی مردم و ایجاد فرصت های شغلی و کسب و کارهای جدید ایجاد شود.

 

** روستاها و نعمت ارتباطات
یکی دیگر از برنامه هایی که از روزهای نخستین در دستور کار قرار گرفت و برنامه ریزی های لازم برای تحقق انجام شد، ایجاد ارتباطات روستایی برای روستاهای بدون ارتباط بود تا زمینه استفاده روستائیان از این نعمت فراهم و عدالت از جنس الکترونیکی ، گسترش پیدا کند.
در همین راستا امکانات زیر ساختی برای دریافت ارتباطات همراه ،ثابت و اینترنت بیش از 1000 روستا فراهم شد که فعالیت های اجرایی آن نیز آغاز شده است.

 

** راه اندازی پست تلفنی 193
ارائه سرویس های متنوع در بخش های مختلف از جمله قول های مسوولان در این حوزه بود که راه اندازی سرویس پست تلفنی 193 در این مدت در راستای اجرای این تعهد و همچنین کاهش هزینه های عمومی جامعه و همچنین افزایش رضایت و امنیت شهروندان صورت گرفت.
این سرویس در حال حاضر 9 مرکز استان راه اندازی شده و مردم می توانند از طریق آن ، کالای مدنظر را در محدوده شهر خود، در کوتاهترین زمان و با کمترین هزینه جابجا کنند و آمارها نشان می هد در همین مدت کوتاه به شدت مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

 

بالاخره اینکه ...

مواردی که مطرح شد، گوشه‌ای از تلاش‌های تمامی فعالان در این حوزه اعم از دولتی، غیر دولتی و خصوصی بوده که طی این مدت کوتاه محقق شده است.

این موضوع بر هیچ کس از جمله تلاش‌گران عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات پوشیده نیست که تا اجرای کامل برنامه‌ها و رساندن کشور به توسعه‌ای که شایسته ملت فهیم‌مان باشد، راه درازی در پیش است، اما این وعده را می‌دهیم که کمر همت به خدمت‌گزاری بسته‌ایم تا با انتخاب مسیر درست و کمک همه کارشناسان و فعالان بخش‌های خصوصی و غیر دولتی در این حوزه به اهداف تعریف شده در برنامه پنجم دست پیدا کنیم.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-11-29 09:43

افزودن دیدگاه جدید