کدخبر :10128 پرینت
29 مهر 1392 - 10:56

نسل جدید راهکارهای حافظه سبز با راندمان بالای سامسونگ

متن خبر

سامسونگ، شرکت پیشگام در زمینه راهکارهای نیمه‌هادی پیشرفته در "نشست راهکارهای حافظه 2013" در سئول از نسل پنجم حافظه سبز خود رونمایی کرد. 

به گزارش سازمان خبری سیتنا (CITNA.IR)، سامسونگ در مقوله "نمونه حافظه جدید"، راهکارهای جدید خود را در زمینه حافظه پیشرفته و بهینه‌شده به ویژه برای نسل جدید مراکز داده که در رایانش ابری به کار می‌روند و از یک پلات‌فورم داده کلان (big data) استفاده می‌کنند، معرفی کرد. این نوع زیرساخت به دلیل پشتیبانی از صنعت "رایانش همراه" به شدت مورد توجه قرار گرفته و روز به روز نیز کاربردی‌تر می‌شود. نسل پنجم راهکارهای حافظه سبز سامسونگ با بهبود چشمگیر عملکرد مراکز داده، تامین فضای فیزیکی امن برای سیستم‌ها و ذخیره حجم عظیمی از انرژی، راهگشای بسیار خوبی برای حل مشکلات اساسی مراکز داده خواهد بود. 

یانگ هیون جون (Young-hyun Jun)، قائم مقام مدیر اجرایی بخش فروش و بازاریابی حافظه سامسونگ در اینباره گفت: "با معرفی این راهکارهای خلاقانه حافظه که بازدهی سرمایه‌‌گذاری صنعت فناوری اطلاعات را به حداکثر ممکن می‌رساند، در واقع زمینه‌ای را فراهم کرده‌ایم که روز به روز ارزش حافظه پیشرفته را بالا ببریم". 

وی همچنین افزود: "این روند را ادامه خواهیم داد تا با معرفی فناوری IT سبز و همکاری با شرکای جهانی‌مان با هدف پیشگام شدن در صنعت فناوری اطلاعات جهانی، به جامعه نیز نفع برسانیم". 
پنجمین نسل حافظه سامسونگ با توجه به طراحی آنها برای بهبود چشمگیر بازدهی سرمایه‌گذاری به واسطه ارتقای سیستم‌های IT موجود و پیشنهاد راهکارهای جدید، شامل موارد زیر می‌شود:

-    DDR4 سبز که در عین اینکه سرعت بالایی دارد، انرژی کمتری مصرف می‌کند و قابل اطمینان‌تر است.

-    درایو حالت جامد (SSD) PCle سبز که بازدهی سیستم را با شش برابر کردن سرعت آن نسبت به یک SATA SSD با سرعت 600 مگابایت در ثانیه بالا می‌برد.

-    راهکار حافظه سبز با بازدهی بالا که ترکیبی از راهکارهای DDR4 سبز و PCle SSD سبز است.

 

راهکار DDR4 سبز، سرعت انتقال داده یک سرور را به 2133 مگابیت در ثانیه (Mb/s) خواهد رساند که جهش بزرگی نسبت به عملکرد DDR3 با سرعت 1866 مگابیت در ثانیه به شمار می‌آید. این راهکار به راحتی می‌تواند تا  15 درصد سرعت انتقال داده را افزایش بدهد؛ در عین اینکه 24 درصد در مصرف برق صرفه‌جویی خواهد کرد. این راهکار همچنین باعث تصحیح حجم بزرگی از خطاها در مراکز داده شده و همین امر میزان اطمینان به سیستم را افزایش می‌دهد. سامسونگ در نظر دارد که بازار DDR4 DRAM پرسرعت خود را گسترش دهد و حتی با ارایه محصولات نسل جدید، DDR4 جدیدی را ارایه خواهد کرد که سرعت انتقال داده در آن به 3200 مگابیت در ثانیه خواهد رسید. این میزان 5/1 برابر سریع‌تر از DDR4 امروزی است.

راهکار PCle SSD سامسونگ نیز سرعت انتقال داده‌ای معادل با 4 گیگابایت در ثانیه (GB/s) را فراهم خواهد کرد که شش برابر سریع‌تر از SATA SSD با سرعت 600 مگابایت در ثانیه است و تاخیر در انتقال داده را تا 67 درصد کاهش خواهد داد. این ارتقای عملکردی با افزایش 6/2 برابری بازدهی سطح انرژی، میزان بازگشت سرمایه IT را به حداکثر ممکن خواهد رساند. با این حال سامسونگ قصد دارد با معرفی PCle SSD‌های نسل جدید دیگر که مبتنی بر فناوری جدید 3D V-NAND و کنترلر NAND اختصاصی جدید هستند، در آینده بازار SSD خود را توسعه دهد. 

سامسونگ با ترکیب راهکارهای حافظه سبز DDR4 و PCle SSD عملکرد سیستم‌های سرور را تا 6/1 برابر افزایش خواهد داد؛ در عین اینکه با حذف تکثیر غیر ضروری داده در سیستم‌های ذخیره‌سازی کسب‌وکارها، گنجایش سیستم را تا چهار برابر افزایش خواهد داد. در نتیجه با ترکیب این راهکارها، سامسونگ می‌تواند به بالاترین سطح بازدهی نسبت به راهکارهای IT سبزی که به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند، دست پیدا کند. همچنین می‌تواند بر مشکلات مرسوم سیستم‌های سرور جدید از جمله میزان بودجه،‌ مصرف برق و فضای فیزیکی اشغال شده توسط این سیستم‌ها فائق آید. 

اگر تمامی سیستم‌های سرور با راهکارهای حافظه سبز نسل پنجم سامسونگ سازگار شوند، در هر ساعت 45 تراوات در مصرف برق جهان صرفه‌جویی خواهد شد. اگر بخواهیم میزان این انرژی صرفه‌جویی شده را بهتر درک کنیم، باید بگوییم که 45 تراوات میزان انرژی است که 6 میلیارد نفر برای شارژ روزانه گوشی‌های هوشمند خود به مدت دو سال نیاز دارند. یا به بیان دیگر، میزان انرژی است که برای رشد 80 میلیون درخت به مدت 10 سال مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

در نشست راهکارهای حافظه سامسونگ، افراد برجسته‌ و فعال در زمینه راهکارهای صنعت حافظه از جمله کریس اندرسون مدیر اجرایی شرکت 3D Robotics و نویسنده کتاب "اقتصاد دنباله‌دار"،  جینگ- سیک سو نائب رییس واحد کسب‌وکار پوشش ابری KT and Weon-gi Park، مدیر ارشد امنیت اطلاعات شرکت NAVER حضور داشتند و درباره نگرش‌های خود در زمینه پروژه‌های فناوری IT سبز خلاقانه بحث و مناظره کردند. علاوه بر این، در این نشست بیش از 300 مدیر ارشد اطلاعات و کارشناس خدمات IT، آخرین روند فناوری IT را مورد بررسی قرار دادند. 

گفتنی است که سامسونگ همچنان استراژی نوآوری "3S" خود را ادامه خواهد داد که علاوه بر اینکه شامل سیستم‌ها، راهکارها و نرم‌افزار می‌شود، ایجاد قیمت مشترک (CSV) برای شرکت و مشتریانش، توسعه راهکارهای حافظه سبز با بازدهی بالاتر را دربرمی‌گیرد که نهایتا باعث بالا رفتن میزان سرمایه‌گذاری در صنعت IT خواهد شد. این شرکت همچنین در نظر دارد که خط تولید محصولات نسل جدید مبتنی بر DDR4 DRAM و PCle 3.0 را توسعه دهد تا همچنان تسلط خود را در بازار حافظه جهان حفظ کند. 

انتهای پیام

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

افزودن دیدگاه جدید

کپچا
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.