کد مطلب: 

212646
سیاست کنونی ارزی دولت اگرچه کاستی هایی دارد، تنها و اگر تنها این سیاست واقعی و پایدار باشد در آینده اثر خوبی در اقتصاد کشور خواهد داشت.
سیاست ارزی دولت اگرچه کاستی هایی دارد ولی باید ادامه یابد

مهران ارشادی فر *- ایران پژواک؛ سیاست کنونی ارزی دولت اگرچه کاستی هایی دارد و بسیاری مانند کسانی که خارج از کشور هستند و پول از کشور برایشان فرستاده می شود و یا آنها که مراودات خارجی دارند و کالای اعتباری وارد کشور کرده اند و اکنون با ارز آزاد نمی توانند آن را پرداخت کنند با دشواری روبرو شده اند و شاید برخی بیماران هم از این سیاست در رنج باشند، ولی اگر این سیاست پایدار باشد و دولت بتواند بر سر پیمان خود بماند و ارز دولتی برای وارد کردن کالاهای بازرگانان بپردازد و دستکم تا ۶ ماه آن را دنبال کند، در نهایت برآیند خوبی خواهد داشت.
نخست آنکه بازار قاچاق بسته می شود، زیرا برای قاچاق نیاز به ارز آزاد است و با ارز نزدیک به ۷۰۰۰ تومانی، قاچاق صرف نمی کند. اگر جلوی قاچاق که تا ۲۰ میلیارد دلار پیش بینی می شد گرفته شود می توان چشم داشت که تولید داخلی رونق بیش‌تری پیدا کند.
دوم آنکه بازرگانان نیاز به نقدینگی دارند تا بتوانند با واریز پول به بانک ها با دلار ۴۲۰۰ تومانی، کالا بیاورند و نرخ کالا در بازار منطقی خواهد شد و مصرف کننده سود خواهد برد.
بسیاری از وارد کننده ها قیمت صحیح کالاها را در صورت‌حسابی که به گمرک می دادند ثبت نمی‌کردند تا سود بازرگانی کمتری بپردازند، ولی اکنون ناچار هستند قیمت دقیق آن را بنویسند تا بتوانند پولش را از بانک بگیرند.
این روزها گمرک ها وضع بهتری نسبت به گذشته دارند و مردم کمتر با ارزیاب ها در تماس هستند و رشوه خواری در این بخش رو به کاهش است.
تنها و اگر تنها این سیاست واقعی و پایدار باشد در آینده اثر خوبی در اقتصاد کشور خواهد داشت.

* عضو شورای بازرگانی ایرانیان در دبی

انتهای پیام

دسته بندی: 

برچسب: 

افزودن دیدگاه جدید

اشتراک در خبرنامه