کدخبر :295912 پرینت
26 خرداد 1403 - 11:10

تشکیل کارگروه ملی هوش مصنوعی از اواخر سال گذشته، اتفاقی دلگرم کننده است

مدیرعامل شرکت دانش بنیان هوش مصنوعی ابر (هما)، تاکید کرد: کارگروه ملی هوش مصنوعی که اواخر سال گذشته تشکیل شده است را اتفاقی دلگرم کننده می­‌دانم که تداوم فعالیت آن می‌تواند برای این حوزه مفید و کارگشا باشد.

متن خبر

دکتر متین هاشمی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان هوش مصنوعی ابر (هما) در گفت‌وگو با خبرنگار سیتنا پیرامون اهداف و برنامه‌های این شرکت در سال جاری، گفت: شرکت هما سال 1402 را با هدف افزایش میزان آگاهی از برند خود در میان شرکت­‌های بزرگ، متوسط و دانش بنیان حوزه هوش مصنوعی آغاز نمود که خوشبختانه در همین راستا با همکاری تیم فنی و مارکتینگ مجموعه و همچنین اجرای کمپین­‌های منظم و با برنامه PR، اطلاع رسانی و آگاهی از برند هما به گونه‌­ای انجام که گرفت که ظرفیت سرورهای GPU هما در شش ماهه اول سال تکمیل شد.

وی، ادامه داد: به دنبال استقبال و رضایت کیفی مشتریان از خدمات هما، بخش زیادی از افزایش ظرفیتی که برای سال 1403 در نظر داشتیم، در اواسط سال 1402 محقق شد و الباقی افزایش ظرفیت نیز متناسب با نیاز بازار در سال جاری انجام خواهد پذیرفت.

هاشمی، افزود: طبق جلسات مختلفی که به عنوان شرکتی فعال در صنعت هوش مصنوعی حضور داشتیم، شاهد ظهور شرکت‌­هایی جدید تحت عنوان رقیب به حوزه هوش مصنوعی بودیم که این موضوع خود نشانی از ظرفیت و جذابیت بازار جهت ورود بازیگران جدید است.

مدیرعامل شرکت هما، خاطرنشان کرد: از سه سال پیش تاکنون مزیت رقابتی شرکت هما تولید و توسعه سرور GPU در زمینه هوش مصنوعی و محصولات لایه بالاتر بود.

هاشمی، در خصوص چالش­‌های موجود حوزه هوش مصنوعی اظهار کرد: قوانین گمرکی یکی از چالش‌های ما محسوب می‌شود، چراکه سرورهای اختصاصی هوش مصنوعی مقداری گران هستند و از طرفی کدها و تعرفه‌های آن نیز در گمرک تعریف نشده است، همچنین محدودیت پهنای باند داخلی کشور از دیگر چالش‌­های ما در این حوزه است؛ به طوری که راه اندازی و جابجایی دیتاسنتر از یک نقطه به نقطه‌ دیگر شهر، از منظر تامین شبکه و برق چندان آسان نیست.

مدیرعامل شرکت هما، بیان کرد: کارگروه ملی هوش مصنوعی که اواخر سال گذشته تشکیل شده است را اتفاقی دلگرم کننده می­‌دانم که تداوم فعالیت آن می‌تواند برای این حوزه مفید و کارگشا باشد.

وی، اشاره نمود: شرکت هما در سال 1402، به عنوان تصمیمی استراتژیک، ساخت دیتاسنتر اختصاصی هوش مصنوعی خود در فرودگاه پیام را برنامه­‌ریزی نمود به طوری که در بهار ۱۴۰۳ اقدامات اولیه آن شامل اخذ مجوز و جانمایی صورت گرفت و عملیات ساخت و تجهیز آن نیز در حال پیگیری و اجراست. همچنین در سال جاری، افزایش ظرفیت سرورهای فعلی، رونمایی از محصولات نرم افزاری جدید و افزایش ظرفیت سرورهای جدید Generative AI (H100) را در دستورکار هما داریم.

مدیرعامل شرکت هما، توضیح داد: جهت پیشبرد برنامه­‌های توسعه­‌ای، استخدام نیروی انسانی متخصص و متعهد در حوزه ابری و شبکه، در دستور کار شرکت قرار گرفته است.

هاشمی، عنوان کرد: برای اجرایی شدن برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، مقداری از سرمایه توسط خود شرکت تامین شده و بخشی نیز در سال گذشته از سرمایه‌گذار فعلی دریافت شده است؛ همچنین برای افزایش سرمایه در سال جاری نیز، تصمیم به جذب سرمایه از سرمایه­‌گذاری جدید و علاقمند به فعالیت در صنعت پویای هوش مصنوعی داریم.

انتهای پیام

خبرنگار: فرزانه احمدی منش

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

افزودن دیدگاه جدید

کپچا
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.