کد مطلب: 

251062
گشایش LC داخلی صندوق نوآوری برای شرکت‌های دانش بنیان
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در مراسم امضای تفاهمنامه گشایش LC داخلی برای شرکت‌های دانش بنیان با بانک تجارت گفت: نزدیک به دو سال است که سیستم بانکی در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان نقش ایفا می‌کند اما در شرایط کنونی نیازمند حرکت‌های جهش‌گونه هستیم.
گشایش LC داخلی صندوق نوآوری برای شرکت‌های دانش بنیان

به گزارش سیتنا، تفاهمنامه گشایش اعتبار اسنادی داخلی (LC) و اعطای تسهیلات خرید دین برای شرکت‌های دانش بنیان بین صندوق نوآوری و شکوفایی و بانک تجارت به منظور پاسخگویی به نیاز شرکت‌های دانش بنیان و تسهیل فعالیت آنها در قالب زنجیره‌های تامین و کاهش نرخ تامین مالی مورد نیاز این شرکت‌ها، منعقد شد.

ضرورت انجام حرکت‌های جهش‌گونه در اقتصاد دانش بنیان

دکتر علی وحدت، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در مراسم امضای تفاهمنامه گشایش LC داخلی برای شرکت‌های دانش بنیان با بانک تجارت گفت: نزدیک به دو سال است که سیستم بانکی در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان نقش ایفا می‌کند اما در شرایط کنونی نیازمند حرکت‌های جهش‌گونه هستیم.

وی در ادامه با بیان اینکه بانک تجارت در بین بانک‌های دیگر عملکرد بهتری در تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان داشته است، تصریح کرد: شرکت‌های دانش بنیان در هر حوزه‌ای مانند مواجهه با ویروس کرونا بسیاری از مشکلات کشور را برطرف کرده‌اند و از توانمندی‌های بالایی برخوردارند. امیدواریم با تدابیر بانک تجارت در ارائه سرویس‌های مختلف تا پایان سال جاری به دستاوردهای بالایی دست یابیم.

تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان یک حرکت ملی است

در ادامه این مراسم، رضا دولت آبادی، مدیر عامل بانک تجارت، تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان را یک حرکت ملی دانست و گفت: بانک تجارت حرکت در این مسیر را یک حرکت ملی می‌داند که خوشبختانه منافع بانک نیز در این نگاه ملی حفظ شده است. اعتقاد داریم که راهکار اقتصادی کشور در گرو رشد شرکت‌های دانش بنیان است و ما نیز با حاکمیت در این عرصه همراه خواهیم بود.
دولت آبادی در مورد بهینه‌سازی ارائه خدمات به شرکت‌های دانش بنیان توضیح داد و گفت: کارشناسانی در دفتر بانک تجارت در صندوق نوآوری و شکوفایی مستقر خواهند شد تا روند اعطای تسهیلات به لحاظ زمانی کوتاه شود. با توجه به اینکه بانک تجارت سومین بانک از نظر شبکه شعب در سراسر کشور است قصد داریم با نوآوری و افزایش شیوه‌های ارائه خدمات به شرکت‌های دانش بنیان سهم بیشتری در این حوزه به دست آوریم.

جزئیات تفاهم‌نامه صندوق نوآوری و شکوفایی و بانک تجارت

همچنین روح‌اله ذوالفقاری، معاون برنامه‌ریزی صندوق نوآوری و شکوفایی در این مراسم، جزییات این تفاهمنامه را تشریح کرد و گفت: به منظور پاسخگویی به نیاز شرکت‌های دانش بنیان و تسهیل فعالیت آنها در قالب زنجیره‌های تامین و کاهش نرخ تامین مالی مورد نیاز این شرکت‌ها، تفاهمنامه گشایش اعتبار اسنادی داخلی (LC) و اعطای تسهیلات خرید دین برای شرکت‌های دانش بنیان بین صندوق نوآوری و شکوفایی و بانک تجارت منعقد شد. در چارچوب این خدمت از خرید محصولات، اقلام و مواد اولیه مورد نیاز شرکت‌ها و همچنین فروش محصولات دانش بنیان حمایت می‌شود.

وی ادامه داد: شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند با گشایش LC داخلی 10 درصد سپرده‌گذاری داشته باشند و از 10 درصد سپرده‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی و تخفیف 30 درصدی کارمزد از LC ها بهره‌مند شوند. پس از صدور LC قابلیت تنزیل دارد به این معنی که بعد از فروش محصول دانش بنیان با نرخ 8 درصد و در صورت خرید مواد اولیه با نرخ 15 درصد قابلیت تنزیل و تبدیل به منابع پولی و مالی وجود دارد.

مدیر برنامه‌ریزی صندوق نوآوری و شکوفایی در مورد عملکرد بانک تجارت از ابتدای سال جاری نیز گفت: در زمینه اعطای تسهیلات سرمایه در گردش و خرید دفتر کار عملکرد بانک تجارت مثبت بوده و 290 میلیارد تومان پرونده پرداخت شده و 326 میلیارد تومان نیز در دست اقدام دارد. بانک تجارت بانک اول در زمینه صدور ضمانت نامه و بانک دوم در زمینه ارائه تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان است.
وی افزود: در بین شرکت‌های دانش بنیان نزدیک به 4 هزار شرکت داریم که می‌توانند از سیستم بانکی کشور تسهیلات دریافت کنند. سرویس‌های جدید و نوآورانه متناسب با نیاز شرکت‌ها که بسیاری از آنها در صندوق فعال هستند می‌توانند از طریق سیستم بانکی کشور نیز فعال شوند.

مزایای گشایش اعتبار اسنادی داخلی برای شرکت‌های دانش بنیان

در پایان این مراسم نیز دکتر رضا قربانی، معاون تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق نوآوری و شکوفایی مزایای گشایش LC داخلی را بر شمرد و گفت: گشایش اعتبار اسنادی داخلی موجب کاهش هزینه‌های مالی برای شرکت‌های دانش بنیان می‌شود و با فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی گسترده می‌تواند جایگزین تسهیلات شود.

وی افزود: هدف از اجرای این طرح ورود شرکت‌های بزرگ دولتی به خرید محصولات دانش بنیان است تا تضمین سپاری و تشریفات به حداقل برسد؛ از طرف دیگر از آنجایی که شرکت‌های دولتی دچار کمبود نقدینگی برای خرید از شرکت‌های دانش بنیان هستند می‌توانند با استفاده از این تسهیلات امکان خرید داشته باشند.

قربانی در پایان تاکید کرد: بازار بزرگی برای محصولات دانش بنیان از طریق این تسهیلات فراهم می‌شود که قیمت تولید را کاهش داده و ظرفیت‌های بزرگی برای کشور فراهم می‌کند.

انتهای پیام

سیتنا 3

امتیاز: 

هنوز رأی ندارید
2020-11-12 10:02

افزودن دیدگاه جدید