کد مطلب: 

199401
طرح موضوع توهین به زنان مسلمان ایرانی در فرودگاه «تفلیس»!
افزایش عملیات تروریستی داعش در سطح منطقه، وقوع کودتای نافرجام و شدت گرفتن تنش‌های داخلی در ترکیه منجر به آن شد که جمعیت گردشگران جهانی و نیز ایرانی از کشور همسایه یعنی ترکیه به کشورهای همسایه شمالی از جمله گرجستان، ارمنستان و آذربایجان منتقل شود، اما این مساله خالی از آسیب‌ و ایجاد موانع در این مسیر نبود.
طرح موضوع توهین به زنان مسلمان ایرانی در فرودگاه «تفلیس»!

به گزارش سیتنا به نقل از ایسنا،‌ بدون شک کشورهای مذکور هنوز راه زیادی دارند تا به جایگاه گردشگری مطلوب در سطح استاندارهای بین‌المللی برسند. اما این توقع بی‌جایی نیست که گردشگران ایرانی در ازای سرمایه‌ای که باخود به این کشورها می‌برند، انتظار دریافت خدمات مناسب و حداقل رفتاری در شان و منزلت خود را داشته باشند.

در سال‌های گذشته با لغو صدور روادید میان ایران و کشورهایی از جمله گرجستان و ارمنستان تمایل به سفر به این کشورها در میان ایرانیان اهل سفر افزایش یافت اما تحولات ترکیه و ناامنی‌ها در این کشور باعث شد تا در مقاطعی از جمله نوروز دو سال گذشته ایرانیان تفلیس و ایروان را برای گذراندن تعطیلات انتخاب کنند و البته رویکرد با استقبال خوب کشورهای میزبان مواجه شد. اما آرام آرام مشکلات در مبادی ورود و خروج این کشورها بروز یافت.

شاهدان عینی که از گرجستان به ایران بازگشتند اشاره کرده‌اند که هنگام خروج از فرودگاه تفلیس از زنان خواسته می‌شود شال و مانتو بلند دکمه‌دار که برای مقامات محلی گرجی در فرودگاه این کشور حکم بارانی و شال گردن دارد را درآورده و روی دستگاه ایکس‌ری قرار دهند. این درخواست در حالی که زنان محجبه از قبل آمادگی و اطلاع لازم در رابطه با قوانین این کشور را در فرودگاه ندارند قطعا با شرایط نامناسبی رو به رو خواهند شد.

شاهدان عینی گفتند که در فرودگاه تفلیس نه اتاقکی برای تعویض لباس و بازرسی بدنی در اختیار خانم‌ها قرار دارد، نه لزوما برای تفتیش خانم‌ها شرایط خاصی قائل می‌شوند و این نوع برخورد شامل حال همه مسافران می‌شود. ولی از آنجا که اخیرا گردشگران ایرانی زیادی به تفلیس سفر می‌کنند این نحوه برخورد باعث بروز نارضایتی‌هایی در بین شهروندان کشورمان شده است.

شاهدان عینی که از گرجستان به ایران بازگشتند اشاره کرده‌اند که هنگام خروج از فرودگاه تفلیس از زنان خواسته می‌شود شال و مانتو بلند دکمه‌دار که برای مقامات محلی گرجی در فرودگاه این کشور حکم بارانی و شال گردن دارد را درآورده و روی دستگاه ایکس‌ری قرار دهند. این درخواست در حالی که زنان محجبه از قبل آمادگی و اطلاع لازم در رابطه با قوانین این کشور را در فرودگاه ندارند قطعا با شرایط نامناسبی رو به رو خواهند شد.

دولت یازدهم و دستگاه دیپلماسی از ابتدای شروع به کار بر رعایت شان و منزلت ایرانیان در سراسر دنیا تاکید کرده‌اند و تاکنون اقدامات قابل توجهی نیز انجام شده است با این حال به نظر می‌رسد ضروری است تا قبل از وقوع حادثه و اتفاقی از این دست که موجب رنج و ناراحتی شهروندان ایرانی است اقدامات درخور انجام گیرد.

ولی داداشی نماینده مردم آستارا در مجلس روز سه‌شنبه در اخطاری از دستگاه سیاست خارجی خواست که نسبت به رفتار مسوولان فرودگاه تفلیس گرجستان با زنان محجبه پیگیری‌های لازم را انجام دهند.

پیش از این هم سیدجواد قوام‌شهیدی سفیر ایران در تفلیس در گفت‌وگویی با ایسنا که هفته گذشته انجام شد گفته بود: در یکی دو سال اخیر با افزایش 438 درصدی سفر گردشگران ایرانی به گرجستان که آمار آن از سوی سازمان‌های گردشگری این کشور اعلام شده است رو به رو هستیم و برای تسهیل و ساماندهی امور گردشگران تلاش می‌شود با استفاده از مناسبات دولتی ترتیبات مطلوبی برای تحکیم پیوندهای عمیق تاریخی و حفظ مشترکات ایجاد شود و گسترش بسترهای گردشگری در گرجستان با مشارکت و برای هر ذائقه ایرانی طراحی شود.

سفیر کشورمان در پاسخ به این پرسش که تفلیس آمادگی پذیرایی از گردشگران ایرانی را دارد؟ گفته بود که با وجود اینکه تعداد مسافران ایرانی نسبت به کل گردشگران این کشور خیلی زیاد نیست؛ اما ضعف‌های ساختاری و محدودیت ظرفیت‌ وجود دارد که ممکن است گردشگران ما را با مشکلاتی مواجه کند که بخشی از این مشکلات به مبادی ورودی به این کشورها برمی‌گردد و بخش دیگر هم مربوط به تورهای ایرانی است.

علاوه بر این محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان هم روز سه‌شنبه در ادامه سفرش به سه کشور ترکمنستان و قرقیزستان به گرجستان وارد شد و با مقام‌های عالی رتبه این کشور از جمله نخست‌وزیر گرجستان دیدار کرد.

ظریف در این دیدار احترام به گردشگران ایرانی و حفظ شئونات آنها به ویژه بانوان مسلمان به طور اعم و زنان ایرانی به طور خاص را از الزامات پیشرفت صنعت گردشگری عنوان کرد.

گیورگی کویریکاشویلی نخست‌وزیر گرجستان با ابراز تعجب از شنیدن موضوع عدم رعایت شئونات زنان مسلمان خاطرنشان کرد که دستور خواهم داد این موضوع سریع مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد. نمی‌توانم تصور کنم به زنان مسلمان در خاک گرجستان توهین شود. فرهنگ غنی ایران در گرجستان نفوذ عمیقی دارد و مردم به دیده احترام به ایران می‌نگرند.

رفتارهایی از این دست در مبادی فرودگاه‌های کشورهای همسایه هر چند از سوی مقامات محلی رفتارهایی مبتنی بر قوانین داخلی‌شان باشد اما در تعاملات بین‌المللی استانداردها و قوانینی وجود دارد که با رعایت حقوق بشر و حقوق فردی در ارتباط است و با توجه به مناسب نبودن استانداردهای گردشگردی در بخش‌های مختلف از جمله تدوین قوانین فراملی در این کشورها طبیعی است مشکلاتی از این دست روی دهد از این رو ضروری است تا مسوولان کشور در زمان مناسب خود چنین رویدادهایی را پیش‌بینی و نسبت به آن اقدام کنند تا با بروز مسایلی از این دست که در این گزارش به آن اشاره شد، شان و شخصیت افراد به ویژه زنان کشورمان مورد خدشه قرار نگیرد.

هم‌چنین با توجه به لغو روادید میان ایران و کشورهای دیگر از جمله همسایگان‌مان ضروری است تا بیش از پیش درباره قوانین و مقررات، آداب و رسوم و فرهنگ کشورهای مقابل در رسانه‌های مختلف گروهی اطلاع‌رسانی شود.

در عین حال اقدام فوری محمد جواد ظریف رییس دستگاه دیپلماسی کشور و طرح این موضوع با نخست‌وزیر گرجستان قابل تحسین و تامل و حاکی از توجه و تاکید وزارت خارجه و دولت به موضوع منزلت و جایگاه ایرانیان در هر نقطه‌ای است.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2017-04-19 13:52

افزودن دیدگاه جدید