کد مطلب: 

244860
با تلاش محققان استرالیایی فراهم شد:
محققان استرالیایی حدنصاب جهانی سرعت اینترنت را به ۴۴.۲ ترابیت در ثانیه رساندند تا کاربران بتوانند هزار فیلم پرکیفیت را در عرض یک ثانیه بارگذاری کنند.
افزایش حدنصاب آزمایشگاهی سرعت اینترنت به یک میلیون برابر سرعت فعلی/ رفع معضل کاهش سرعت اینترنت در دوران قرنطینه‌ی کرونایی با بهره‌برداری تجاری از افزاره‌های ریزشانه

به گزارش سرویس بین الملل سیتنا به نقل از مجله نیچر کامیونیکیشن، گروهی از محققان دانشگاه‌های موناش، سویینبرن و رمیت توانستند در شهر ملبورن با استفاده از تراشه نوری «ریزشانه‌ای» حاوی صدها لیزر فروسرخ، داده‌ها را در زیرساخت ارتباطی موجود انتقال دهند.

هم‌اکنون سنگاپور دارای سریع‌ترین اینترنت تجاری در جهان است که میانگین سرعت بارگذاری آن ۱۹۷.۳ مگابیت در ثانیه (mbps) است.

میانگین سرعت بارگذاری در استرالیا ۴۳.۴ مگابیت در ثانیه است که سرعت به دست آمده در این آزمایش، یک میلیون برابر آن است.

دکتر بیل کارکوران از دانشگاه موناش، گفت: «هم‌اینک در جهان برای بهره‌برداری تجاری از این فناوری اندکی رقابت درگرفته است، زیرا روش ریزشانه اساساً در گستره وسیعی از فناوری‌های موجود قابل استفاده است.»

وی افزود: «حدس می‌زنم در عرض دو تا سه سال افزاره‌هایی مثل این افزاره که در اختیار ماست، به آزمایشگاه‌های تحقیقاتی راه یابد.»

قرنطینه کرونایی در ماه‌های اخیر فشار چشم‌گیری به زیرساخت اینترنت وارد کرده است. در ماه مارس در اروپا از فراهم‌آوران خدمات پخش زنده اینترنتی خواسته بودند تا سرعت خدمات‌شان را کاهش دهند تا شبکه از پس افزایش حجم ارتباطات برآید. نت‌فلیکس و یوتیوب از جمله خدمات‌دهندگانی بودند که کیفیت تصویر در پخش زنده برای کاربران را کاهش دادند.

به گفته این محققان، راه‌اندازی افزاره‌های ریزشانه این معضل را برطرف می‌کند.

دکتر کارکوران می‌گوید: «در بریتانیا تقاضای روزانه برای ارتباطات داده‌ای بیش از دو برابر شده است و خیلی تلاش کرده‌اند تا حالت قابل اطمینان خطوط تضمین شود.»

وی افزود: «این افزایش مصرف سبب شده است تا پیشاپیش با معضلات ظرفیتی شبکه در چند سال آینده آشنا شویم که فناوری‌های خوره ظرفیت ارتباطات داده‌ای مثل فناوری نسل ۵، وسایل نقلیه خودران، و به طور کلی اینترنت اشیا به میدان می‌آیند. بنابراین، به فناوری‌های جدید جمع و جور مثل افزاره بندانگشتی خودمان نیاز داریم تا بتوانیم ظرفیت انتقال داده‌ای شبکه‌هامان را به خوبی و خوشی افزایش دهیم، از فضای لازم و مصرف برق و همچنین هزینه‌ها بکاهیم، و سرعت کلی انتقالِ داده‌ها را افزایش دهیم. رونمایی ما همچنین نشان داد که افزاره‌ای که ساخته‌ایم، با زیرساخت موجود فیبرنوری سازگار است.»

انتهای پیام

دسته بندی: 

برچسب: 

افزودن دیدگاه جدید

اشتراک در خبرنامه