کد مطلب: 

233249
مجری توسعه‌ی روستایی وزارت ارتباطات در گفت‌وگو با سیتنا:
مجری توسعه‌ی روستایی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: در راستای عدالت اجتماعی و تحقق اهداف برنامه‌ی ششم توسعه کشور، تامین زیرساخت های چهار خدمت بانکداری الکترونیک، خدمات کشاورزی هوشمند، آموزش از راه دور و سلامت الکترونیک در 80 درصد روستاها، راهبرد وزارت ارتباطات و فناوی اطلاعات در روستاهاست.
تمام شبکه‌ی قدیمی WLL به شبکه‌ی همراه اول پیوست/ مردم بابت رومینگ بین اپراتوری، هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند

مهندس مهرداد ترابیان در گفت‌وگو با خبرنگار سیتنا پیرامون وضعیت ارتباطات روستایی، گفت: از سال 1383 شرکت مخابرات تصمیم گرفت تا برای روستاهایی که فیبرنوری نداشته و دور افتاده بودند از سیستم WLL استفاده کند، به دلیل آنکه فرد روستایی هزینه‎ی تلفن ثابت را پرداخت می‌کرد و سرویس موبایلی دریافت می‌گرفت و در چند روستا امکان جابجایی داشت، اقبال زیادی هم به آن شد و مورد توجه قرار گرفت. 

ترابیان، ادامه داد: با گذر زمان و خصوصی شدن شرکت مخابرات و بالا رفتن ضریب نفوذ تلفن همراه، این سیستم‌ها به روزتر شدند و مردم برای رضایت مقایسه‌ی موبایلی می‌کردند. با جداشدن شبکه‌ی تلفن همراه از شبکه‌ی مخابرات، نگهداری این سرویس به درستی انجام نمی‌شد.

وی، افزود: از نظر جمعیتی حجم قابل توجهی از روستاییان از این سیستم استفاده می‌کردند. در سال 1388 موبایل‌ها نیز در این سیستم رومینگ گرفتند. در ابتدای دولت دوازدهم رومینگ این سیستم‌ها را برای ایرانسل نیز باز کردیم.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور استان‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: به چند دلیل در اوایل دولت دوازدهم تصمیم گرفتیم سیستم‌های WLL را روی شبکه همراه اول ببریم، یکی اینکه کیفیت افزایش می‌یافت و دومین مساله این بود که در روستاهایی که پرجمعیت هستند با سرمایه‌گذاری دولت می‌توانستیم اتصال به شبکه ملی اطلاعات را برقرار کنیم و مردم خدمات دولت و اینترنت را دریافت کنند.

ترابیان، خاطرنشان کرد: از سال پیش این کار اجرایی شد و در خرداد ماه، شبکه‌ی WLL جمع آوری شد و در همه این روستاها پوشش موبایلی فراهم شد.

مجری توسعه روستایی استان‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در ادامه‌ی گفت‌وگو با خبرنگار سیتنا، افزود: باید بررسی کنیم که هر کجا پوشش کم شده است با اضافه کردن سایت یا افزایش ظرفیت مشکل را حل کنیم. برنامه‌ای داریم که روستاها تا آذرماه دیگر مشکلی در دسترسی به موبایل نداشته باشند. در همین حال، روستاهای با جمعیت‌ بالا را به نسل 3 و 4 مجهز می‌کنیم که تا کنون در 2000 روستا محقق شده است.

مجری توسعه روستایی  وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ادامه داد: شبکه های قدیمی به شبکه‌ی همراه تبدیل شده است. همین کار را با شبکه‌ی نورتل انجام دادیم و در سه ماه آینده این 1000 روستای دور افتاده که هیچ امکاناتی ندارند به شبکه‌ی ایرانسل می پیوندند که تجربه‌ای شیرین برای مشتریان نورتل است و در همانجا به همراه اول نیز رومینگ می‌دهیم.

وی گفت: از نظر هزینه‌ای بابت این رومینگ، هیچ هزینه ای پرداخت نمی‌کنند و این خدمتی است که وزارت ارتباطات با استفاده از بهینه سازی شبکه‌ها ارائه می‌دهد.

ترابیان، اظهار کرد: در دوره‌ی تحریم‌ها استرانژی اول ما این بود که ظرفیت اپراتورها را با هم استفاده کنیم. هر اپراتوری خدمتی دارد و دولت این اپراتورها را مجاب کرد که به اپراتورهای دیگر خدمات دهند. مردم نگران هزینه‌ی رومینگ اپراتورها نباشند. با این اتفاق پوشش جاده ای 20 درصد افزایش یافته است.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور استان‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، خاطرنشان کرد: سوالی که پیش می‌آید این است که توسعه‌ی شبکه به چه دردی می خورد؟ در روستا، روستایی‌ها به دو صورت از اتصال به شبکه‌ی ملی اطلاعات نفع می برند. وقتی می‌گوییم 30 هزار روستا به شبکه متصل شدند به این معناست که رفت و آمد غیرضروری اتفاق نمی‌افتد و روستایی روی موبایل خود خدمات دولت را دریافت می‌کند. برای ارائه‌ی خدمات بانکی بیش از 2200 دستگاه ATM در روستاهای کم جمعیت قرار دادیم.

وی، ادامه داد: علاوه بر ارائه‌ی خدمات دولت، توانمندی و مزیت هر روستا بررسی و با ارائه‌ی زیرساخت های ارتباطی و آموزش، امکان الکترونیکی کردن فرایندها  فراهم می‌شود. در گذشته واسطه‌ها محصولات را به فروش می رساندند و روستایی سودی نمی‌برد. برخی شرکت‌های استارتاپی در حال حاضر وجود دارند که محصولات روستا را به مصرف کننده معرفی می‌کنند و روستاییان از طریق اپ‌های موبایلی محصولات و خدمات خود را به فروش می‌رسانند. اینها باعث رشد اقتصاد روستا در حوزه های صنایع دستی، محصولات کشاورزی و بوم گردی شده است.

انتهای پیام

دسته بندی: 

برچسب: 

دیدگاه‌ها

تصویر حسین
سلام . متاسفانه در استان زنجان هنوز خبری از اتمام سواپ سایت ها نیست. دوما بدلیل تحریم ها هنوز پروژه uso و همت در استان زنجان اجرا نشده و هیچ روستایی به شبکه اطلاعات ملی دسترسی ندارد. از ۱۲۰۰ روستای زنجان ۹۷۸ روستا هنوز پوشش موبایل ندارد. جاده زنجان به تکاب و زنجان به بیجار هنوز پوشش موبایل ندارد
ارسال شده توسط حسین در 12 شهريور 98 - 14:07
تصویر ترابیان
سلام آمار شما اشتباه است و بررسی جدید بفرمایید تحریم تاثیری روی این موضوع ندارد
ارسال شده توسط ترابیان در 12 شهريور 98 - 18:04
تصویر حسین
اگر تحریم نیستیم چرا شرکت های وب پروژه های خود را بدلیل نبود قطعات متوقف کرده؟؟ آقای اهرچی مدیر بخش شرکت hiweb در دیدار رو در رو این رو بمن گفت. دو سال است سازه سایت رو نصب کردن در 1900 منطقه اما خبری از تجهیزات نیست
ارسال شده توسط حسین در 07 آذر 98 - 10:50

افزودن دیدگاه جدید

اشتراک در خبرنامه