کد مطلب: 

210242
با هشدار جدی و پیگیری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات؛
در آخرین روزهای سال 96، همراه اول و ایرانسل به دلیل «عدم امانتداری» در اطلاعات مشترکان خود، به چهار میلیارد تومان جریمه متهم شدند. این اپراتورها شماره مشترکان خود را در اختیار سایت‌هایی قرار داده بودند که از سوی مشترک بازدید شده بود.
همراه اول و ایرانسل به‌دلیل «عدم اهتمام در حفظ اطلاعات مشترکین» جریمه شدند

به گزارش خبرنگار سیتنا، مهندس آذری جهرمی چندی پیش از بروز یک تخلف بزرگ از سوی اپراتورهای تلفن همراه خبر داده بود. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: «ظاهراً اپراتورهای تلفن همراه از طریق آی‌پی آدرس، شماره مشترکان را استخراج و برای آنها تبلیغات ارسال می‌کنند که دستور جلوگیری و توقف این کار را دادم».

آذری جهرمی، تاکید کرده بود: «اپراتور بی‌جا می‌کند اطلاعات مشتریانش را در اختیار دیگران می‌گذارد؛ حتی خودشان هم نباید از این اطلاعات استفاده کنند».

اظهارات وزیر ارتباطات ایران مبنی بر «عدم رعایت اصل امانت‌داری از سوی اپراتورها» در حالی صورت گرفت که حسین فلاح جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، گفته بود: «چندین مورد شاهد لو رفتن برخی از اطلاعات بودیم که اعلام شد این اتفاق به صورت سهوی از طرف اپراتورها رخ داده است».

به فاصله‌ی چند روز پس از اظهارات وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، اعلام کرد: «طبق تاکید وزیر محترم ارتباطات مبنی بر پرهیز از هرگونه تعرض به حقوق و حریم شهروندی، موضوع جهت رسیدگی به سازمان فناوری اطلاعات ایران ارجاع شد و پس از بررسی فنی مسئله توسط مرکز ماهر مشخص شد، اپراتورهای مذکور با برخی از شرکت‌ها به منظور تسهیل در فرایند پرداخت برخط و ورود کاربران به سامانه های موردنیاز، شماره مشترکین را طبق روش Header Enrichment و با ضوابط خاص امنیتی در اختیار برخی شرکت‌های طرف قرارداد می گذاشتند، اما در این بین بدلیل اشتباه در تنظیمات امنیتی بعضی از شرکت‌های طرف قرارداد با اپراتور، موجبات سوءاستفاده از شماره مشترکین در راستای ارسال پیامک تبلیغاتی فراهم شده بود».

پس از انتشار اخبار اولیه و تایید این تخلف توسط وزیر ارتباطات و فنآوری اطلاعات حالا دو اپراتور متخلف، یعنی «همراه اول» و «ایرانسل» به پرداخت جریمه محکوم شدند. بنابر اعلام سازمان مقررات و ارتباطات رادیویی «هر یک مشمول جریمه و به میزان حداکثر ۲۰ میلیارد ریال شدند».

انتظار می‌رود با نظارت هر چه بیشتر و دقیق تر سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بر ارائه دهندگان سرویس، زمینه‌ی تخلفات اینچنینی توسط اپراتورها فراهم نشود و در صورت بروز تخلف با متخلفان برخورد جدی شود.

انتهای پیام

دسته بندی: 

برچسب: 

افزودن دیدگاه جدید

اشتراک در خبرنامه