کد مطلب: 

5398

رشد 40 درصدی قیمت‌ها در بازار تلویزیون شب عید

رشد 40 درصدی قیمت‌ها در بازار تلویزیون شب عید

بعضی شرکت‌ها پیشاپیش قیمت محصولات خود را افزایش داده‌اند و در مقابل هدایایی برای خریداران در نظر گرفته‌اند.

به گزارش سیتنا به نقل از دنیای اقتصاد، با وجودی که گروهی از شرکت‌های عرضه‌کننده و همچنین تولیدکننده تلویزیون از احتمال رشد قیمت‌ها در روزهای پایانی سال خبر دادند، دبیر انجمن تولید کنندگان لوازم صوتی و تصویری این موضوع را تکذیب کرده و اعلام کرده است در بازار شب عید تلویزیون خبری از رشد قیمت‌ها نیست.

وی که چندی پیش در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» از ثبات قیمت‌ها در بازار تلویزیون به دلیل ارائه ارز مبادلاتی به واردکنندگان قطعه و تولیدکنندگان خبر داده بود اینک در گفت‌وگو با موبنا اعلام کرده است این ثبات قیمت تا اوایل سال 92 ادامه خواهد داشت.

به گفته محمدرضا شهیدی، تا پیش از این (ارائه ارز مبادلاتی به تولید کنندگان بابت واردات قطعات و مواد تولیدی) بازار به شدت با رشد قیمت مواجه شده بود و موجودی نیز در بازار به شدت کاهش یافته بود. اما اینک با تخصیص ارز مبادلاتی به تولیدکنندگان این حوزه، هیچ‌گونه افزایش قیمتی در ماه‌های اخیر نداشته و نخواهیم داشت. به گفته وی، در صورت استمرار ثبات نرخ ارز مبادلاتی در روزهای پایانی سال‌جاری، قیمت هیچ یک از این کالاهای دیجیتالی با افزایش قیمت همراه نخواهد شد.

وی همچنین افزود: در پی ثبات قیمت‌ها و ایجاد تعادل قیمتی در بازار تلویزیون استقبال مردم از این انواع تلویزیون‌های دیجیتالی در کشور افزایش یافته و هم‌اکنون در سطح بازار تلویزیون‌های ال ای دی و هوشمند با تقاضای مناسبی از سوی مشتریان روبه‌رو شده و این در حالی است که در بازار شهرستان‌ها بیشتر تلویزیون‌های ال سی دی مورد تقاضای مشتریان قرار می‌گیرد.

این اظهارات از جانب دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری در حالی صورت می‌گیرد که شرکت‌های تولیدکننده می‌گویند به احتمال زیاد در بازار شب عید با رشد قیمت مواجه می‌شویم.

معصومی، یکی از فعالان بازار لوازم صوتی و تصویری در این باره به «دنیای‌اقتصاد» گفت: اگر چه طی یکی از ماه‌های گذشته ارز مبادلاتی پس از مدت‌ها به تولیدکنندگان ارائه شد. اما این اتفاق پس از وارد آمدن ضرر و زیان‌های بی‌شماری به تولیدکنندگان رخ داد و به عبارتی نوش دارو بعد از مرگ سهراب بود!

به گفته این فعال بازار، با توجه به شرایط کنونی ما نمی‌توانیم قیمت‌ها را ثابت نگه داریم. به ویژه اینکه در ماه‌های پایانی سال قرار داریم و معمولا در این ماه‌ها میزان تقاضا در بازار افزایش می‌یابد. ضمن اینکه ما باید بازار شهرستان‌ها را نیز تامین کنیم.

صابری، یکی دیگر از فعالان بازار هم با تایید این موضوع گفت: برخی از شرکت‌های عرضه‌کننده پیشاپیش قیمت‌ها را افزایش داده و به جای آن هدایایی ضمن خرید برای خریداران در نظر گرفته‌اند. به گفته این فعال بازار به نظر می‌رسد طی ماه‌های آتی قیمت‌ها با ورود مدل‌های جدیدتر در حدود 5 تا 10 درصد افزایش یابد.

یکی دیگر از فعالان بازار هم با بیان این مطلب که معمولا در بازار شب عید مدل‌های جدیدتر وارد بازار می‌شوند، گفت: به دلیل کاهش موجودی اکثر شرکت‌های تولیدکننده اقدام به تولید و عرضه نمونه‌های جدیدتر می‌کنند و همین موضوع رشد بیشتر قیمت‌ها را در بر دارد.
وی همچنین با اشاره به کاهش شدید حجم واردات تلویزیون‌ها به دلیل موانع و مشکلات وارداتی گفت: کاهش شدید موجودی تلویزیون با برندهایی که در ایران تولید داخلی ندارند تا حدود زیادی بر رشد قیمت محصولات تولیدی داخل و همچنین محدود نمونه‌های وارداتی می‌انجامد.
به گفته این فعال بازار، تا پیش از این بین نمونه‌های وارداتی با برندهای مطرحی چون پاناسونیک و... و نمونه‌های تولید داخل یک اختلاف چشمگیر قیمت به چشم می‌خورد. اینک با توجه به کاهش موجودی برندهای وارداتی در بازار شاهد افزایش فاصله قیمتی بین محصولات تولیدی و وارداتی شده‌ایم.
این فعال بازار افزود: این احتمال که در بازار شب عید با افزایش قیمت مواجه نشویم بسیار بعید است و نمی‌توان منکر رشد احتمالی قیمت‌ها، آن هم با توجه به شرایط فعلی بازار شد.

در این باره چندی پیش مدیرعامل شرکت سام الکترونیک نیز به «دنیای‌اقتصاد» از رشد احتمالی 40 درصدی قیمت‌ها در بازار تلویزیون شب عید خبر داده بود.
وی که معتقد است طی ماه‌های اخیر مشکلات وارداتی منجر به وارد آمدن ضرر و زیان زیادی به صنف تولیدکننده تلویزیون وارد آورده است به «دنیای‌اقتصاد» اعلام کرده است که میزان رشد قیمت‌ها در حدود 70 درصد محاسبه شده بود که به دلیل عدم کشش بازار ما قیمت‌ها را طی ماه‌های قبل تنها 30 تا 35 درصد افزایش داده بودیم. اما اینک با توجه به رشد تقاضا در بازار شب عید و مشکلات واردات قطعه و... یک رشد 30 تا 40 درصدی قیمت در بازار شب عید پیش‌بینی می‌شود.
انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-01-23 19:30

افزودن دیدگاه جدید