کد مطلب: 

5349

برای نخستین بار، اجازه‎ی ورود موبایل به کره‎ی شمالی داده شد

برای نخستین بار، اجازه‎ی ورود موبایل به کره‎ی شمالی داده شد

یک گروه جهانگرد که از چین عازم کره شمالی بودند، می‌گویند برای اولین‌بار اجازه یافتند موبایل‌هایشان را همراه خود وارد این کشور کنند؛ این در حالی است که در کره شمالی داشتن تلفن همراه که به خطوط ارتباطی خارج کشور وصل شود ممنوع است، مگر برای عده‌‎ای خاص که مجوز دارند.

به گزارش سیتنا، پیش از این، هنگام ورود جهانگردان به کره شمالی در مرز موبایل مسافران گرفته می‌شد و هنگام بازگشت مأموران کره شمالی تلفن همراه مسافران را به آنها پس می‌دادند.

 

گرث جانسون، مدیر آژانس مسافرتی که در چین مستقر است به بی‌بی‎سی گفته است که آنها "در مرز آماده تحویل دادن موبایل‌ها بودند که از این تغییر سیاست در کره شمالی به شدت شگفت زده شدند".

جانسون اینطور توضیح داده است که در مرز ورودی، مأمور کره شمالی از مسافران پرسیده "آیا موبایل شما جی‌پی‌اس دارد؟" و بعد مأمور مرزی اشاره کرده که مسافران می‌توانند موبایل‌هایشان را پس بگیرند و با خود وارد کره شمالی کنند؛ "بدون این که افسر نگهبان توضیحی درباره این اتفاق بدهد".

معدود جهانگردان و خبرنگارانی که اجازه می‌یابند به کره شمالی سفر کنند، فقط اجازه دارند از نقاطی بازدید کنند که برای آن مجوز صادر شده باشد. عکاسی و فیلمبرداری ممنوع است و خبرنگاران خارجی هم فقط اجازه دارند از مجسمه‌ها و سازه‌های عظیم رهبران کره شمالی در خیابان فیلم بگیرند.

در کره شمالی یک شبکه موبایل داخلی وجود دارد که خدمات تلفن بین‌المللی یا اینترنت نمی‌دهد. داشتن موبایلی که به خارج کشور وصل شود جریمه سنگین دارد؛ اما به‌تازگی موبایل‌های چینی به صورت قاچاق وارد کشور شده که تا حدود ۱۰ کیلومتری مرز کره شمالی کار می‌کند.

 

درهای بسته در کره‎ی شمالی!
یکی از شهروندان کره شمالی که از این کشور خارج شده، می‌گوید با ترس و لرز از در پلوپز و ابزارهای دیگر برای جلوگیری از ردیابی موبایلش استفاده می‌کرده است. شهروندان کره شمالی می‌ترسند در صورت سرپیچی از قانون به اردوگاه‌های کار اجباری فرستاده شوند.

علاوه بر موبایل، دسترسی به اینترنت هم در کره شمالی بسیار محدود و در انحصار عده‌ای خاص است که با دولت رابطه نزدیک دارند. با وجود این‌که دولت کره شمالی به تازگی فعالیت‌های تبلیغی حکومت را در شبکه‌های اجتماعی مانند کلیک توییتر و کلیک یوتیوب گسترش داده، مردم کره شمالی حق دسترسی به این شبکه‌ها را ندارند. در عوض یک شبکه اینترانت یا اینترنت داخلی در دسترس کسانی است که کامپیوتر دارند و می‌توانند به این شبکه وصل شوند.

تحولات تازه در راه است؟
به گزارش سیتنا "citna.ir" ژانویه امسال سفر اریک اشمیت، رئیس اجرایی شرکت جستجوگر گوگل به کره شمالی سوال‌های زیادی را ایجاد کرد. این‌که آیا کیم جونگ اون رهبر جوان کره شمالی به دنبال ایجاد تغییرات تازه و بازکردن درهای ارتباطی به روی جهان است؟

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در سخنرانی سال نوی میلادی خود اعلام کرده بود به دنبال انقلاب صنعتی مدرن است. او گفته بود در سال نوی میلادی که در کره شمالی بر اساس تاریخ تولد اولین رهبر کره شمالی سال ۱۰۲ نامیده می‌شود، باید کارخانه‌ها به فناوری روز دسترسی داشته باشند و در مدرسه‌های کره شمالی کامپیوتر وجود داشته باشد.

 

    

 

حدود یک هفته بعد اعلام شد که برای اولین‌بار قرار است مدیر بلندپایه بزرگترین شرکت جستجوگر اینترنتی جهان به کره شمالی برود. اریک اشمیت، رئیس اجرایی شرکت گوگل در سفر به پیونگ یانگ پایتخت از کره شمالی خواست که به "انزوای خودساخته‌اش" پایان دهد و به شهروندانش اجازه استفاده از اینترنت بدهد.

اشمیت گفته بود "کره شمالی از نظر اقتصادی کماکان از دیگر کشورها عقب خواهند ماند"، مگر آنکه آزادی اینترنت را پذیرا شود. اتفاقی که باور آن برای شهروندان کره شمالی دشوار است. شهروندانی که سال‌هاست ارتباط آزاد با جهان بیرون ندارند.

انتهای پیام

 

اخبار مرتبط:

وضعیت عجیب کاربران تلفن‎همراه در کره شمالی!

شیوه‎ی استفاده از موبایل و اینترنت در پنهان کارترین کشور روی زمین

رئیس گوگل از کره شمالی خواست به شهروندانش اجازه‎ی استفاده از اینترنت را بدهد

شگفتی رئیس گوگل از وضعیت اینترنت در کره‌ شمالی+ تصاویر

رئیس گوگل در کره‌شمالی به دنبال چیست؟

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-01-21 17:32

افزودن دیدگاه جدید