کد مطلب: 

5320

اتمام مهلت قانونی برای معرفی سرپرست وزارت ICT /گزینه‌های مطرح

اتمام مهلت قانونی برای معرفی سرپرست وزارت ICT /گزینه‌های مطرح

مهلت قانونی رئیس جمهور برای معرفی سرپرست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به اتمام رسیده اما هنوز گزینه قطعی برای اختیار گرفتن پست وزیر ارتباطات اعلام نشده است.

 

به گزارش سیتنا، پس از آنکه نمایندگان مجلس همزمان با برکناری رضا تقی پور - وزیر ارتباطات توسط رئیس جمهور و تصمیم وی برای ادغام وزارتخانه های راه و ارتباطات، طرحی را با قید دوفوریت به هیات رئیسه مجلس تقدیم کردند تا براساس آن حداقل تا یک سال آینده از هرگونه ادغام جدیدی در وزارتخانه های دولت جلوگیری شود، این طرح به تصویب نهایی رسید و براساس آن سرپرستی علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات غیرقانونی اعلام شد.

 

در این راستا مجلس به رئیس جمهور 15 روز زمان داد تا اعلام گزینه جدید به عنوان وزیر ارتباطات، شخص دیگری را برای سرپرستی این وزارتخانه انتخاب کند که این مهلت هم اکنون به اتمام رسیده است اما احمدی نژاد هنوز گزینه جدیدی را معرفی نکرده است.

 

اگرچه شائبه های بسیاری در زمینه سپردن هدایت سکان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در چند ماهه باقی مانده از عمر دولت دهم به افراد مختلفی همچون مهدی اخوان بهابادی که روزی معاون رضا تقی پور بود و هم اکنون دبیر شورایعالی فضای مجازی است، علی اکبر محرابیان که زمانی وزیر صنایع و معادن کابینه نهم و دهم بود و محمد کرم پور که معاون امور بین الملل وزارت ارتباطات است مطرح شد اما در حال حاضر و براساس اظهارات مقامات آگاه قطعی ترین گزینه برای در اختیار گرفتن پست وزیر ارتباطات فریدون احمدی معاون وزیر صنعت معدن و تجارت و رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) است.

 

اما فریدون احمدی در گفتگو با مهر اعلام کرد: هنوز موضوع ریاست وی بر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قطعی نیست و تاکنون حکمی به وی از سوی رئیس جمهور ابلاغ نشده است. 

 

مهلت احمدی نژاد به پایان رسید؛ قانون را جدی بگیرند

رمضانعلی سبحانی فرد - رئیس کمیته مخابرات مجلس با بیان اینکه مهلت رئیس جمهور برای اعلام سرپرست وزارت ارتباطات به پایان رسیده است به مهر گفت: بیش از 2 هفته از تصویب قانون لغو ادغام وزارتخانه ها گذشته است و براساس یکی از مفاد این قانون سرپرستی مهندس نیکزاد به عنوان وزیر راه، در وزارت ارتباطات از 6 دی ماه غیرقانونی اعلام شده است براین اساس رئیس جمهور باید هرچه سریعتر سرپرست جدید برای این وزارتخانه انتخاب کند.

 

 

 

وی با تاکید براینکه رئیس جمهور باید قانون را جدی بگیرد، خاطرنشان کرد: انتظار مجلس این است که آقای احمدی نژاد قانون را رعایت کند چرا که در غیر اینصورت مجلس از مسیرهای دیگری وارد می شود.

 

سبحانی فرد با اشاره به حضور علی نیکزاد به عنوان سرپرست در وزارت ارتباطات تصریح کرد: حضور ایشان در این وزارتخانه غیرقانونی است و هرگونه امضا و دستوری از جانب وی وجاهت قانونی ندارد.

 

بهتر است وزیر جدید از وزارت ارتباطات انتخاب شود

سبحانی فرد همچنین در مورد گمانه زنی ها از انتخاب سرپرست جدید وزارت ارتباطات به مهر، گفت: بهتر است همانطور که معاون اول رئیس جمهور در مراسم تودیع و معارفه رضا تقی پور و علی نیکزاد به عنوان سرپرست این وزارتخانه، وعده داد، وزیری از بدنه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات این پست را برعهده گیرد چرا که براساس گفته معاون رئیس جمهور، وزارت ارتباطات به اندازه کابینه دولت، افراد متخصص و متعهد برای تصدی پست عالی وزارت را دارد.

 

تعیین تکلیف سرنوشت نامعلوم وزارتخانه بدون وزیر

محمد سلیمانی - رئیس کمیته فناوریهای نوین مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به بلاتکلیفی و ناهماهنگی های موجود در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و مشکلات مدیریتی و اجرایی که این وزارتخانه را درگیر کرده است به مهر گفت: تا زمانی که سرپرست جدید این وزارتخانه معرفی شود، معاونان باید براساس وظایف و پست سازمانی که دارند وظایف خود را انجام دهند اما در تصمیم گیری های کلان به طور قطع نیاز به سرپرست و یا وزیر در این وزارتخانه است که باید رئیس دولت، هرچه سریعتر نسبت به اعلام گزینه مدنظر اقدام کند.

 

 

 

سرنوشت نامعلوم طرح های تعریف شده وزارت ارتباطات

به گزارش مهر، روزی که رضا تقی پور با کسب 69 درصد آرای نمایندگان مجلس در اوایل شهریورماه سال 88 موفق شد بر صندلی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تکیه زند و سکان کشتی ICT کشور را به دست گیرد علاوه بر برنامه هایی همچون تمرکز بر اینترنت و اینترانت و فناوری های فضایی، مهمترین ایده ای که مطرح کرد اجرای دولت الکترونیک در کشور بود.

 

 

 

وی آن زمان براین باور بود که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را به نخستین وزارت الکترونیکی تبدیل می کند؛ وعده ای که رضایت کارشناسان و حتی سیاستمداران کشور را برانگیخت اما با گذشت نزدیک به 3 سال و 5 ماه از وعده های وزیر ارتباطات دولت دهم، وی دیگر سکان دار این کشتی نیست و نه تنها این وعده محقق نشد بلکه سرنوشت دیگر طرح های ملی همچون شبکه ملی اینترنت، اینترنت پاک، پروژه فیبرنوری منازل، موتور جستجوی ملی، دیتاسنتر ملی و ایمیل ملی که روزی بر آنها تاکید بسیار داشت هنوز مشخص نیست.

 

چه انتظاری از وزیر جدید می رود

به گزارش مهر، شکی نیست که فناوری اطلاعات و ارتباطات در شرایط فعلی به هیچ عنوان دارای ثبات نبوده و با این شرایط نمی توان انتظار اجرای بسیاری از پروژه ها را داشت؛ برای مثال آنچه که باور ایجاد نخستین دولت الکترونیک کشور را نزدیک به یقین کرده بود، اجرای پروژه شبکه ملی اطلاعات بود که آنطور که از اخبار بیرون از این وزارتخانه به گوش می رسد تکلیف این شبکه حداقل به این زودی ها مشخص نخواهد شد.

 

با این وجود سپردن امور ارتباطات و فناوری اطلاعات با گذشت یک سال از برنامه پنجم توسعه اقتصادی کشور به فردی که بر ادامه اجرای این پروژه های تعریف شده اعتقاد و تخصص داشته باشد بسیار مهم ارزیابی می شود.

 

در این راستا از وزیر جدید ارتباطات و فناوری اطلاعات انتظار می رود تا جایی که ممکن است سرنوشت پروژه های ملی این وزارتخانه را مشخص کند و حداقل در ماههای باقی مانده دولت دهم و نیز برای تحقق اهداف برنامه پنجم توسعه در این بخش، پروژه های جدیدی تعریف نکند.

معصومه بخشی پور - مهر

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-01-19 14:18

افزودن دیدگاه جدید