کد مطلب: 

5049

آغاز به کار سامانه‎ی جهت‌یابی چین؛ رقیبی برای جی‌پی‌اس آمریکا

آغاز به کار سامانه‎ی جهت‌یابی چین؛ رقیبی برای جی‌پی‌اس آمریکا

چین در حالی سیستم جهت‌یاب خود را راه‌اندازی کرد که "اداره جهت‌یابی ماهواره‌ای چین" ادعا می‎کند که قابلیت این سیستم قابل رقابت با سیستم جی‌پی‌اس آمریکایی است.

به گزارش سرویس بین الملل سیتنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، این سیستم چینی که «بیدو» نام دارد، برای ساکنان منطقه جنوب شرقی آسیا و اقیانوسیه خدمات ارائه می‌کند و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۰ به یک سرویس جهانی تبدیل شود.

رای چنگکی، سخنگوی "اداره جهت‌یابی ماهواره‌ای چین" درباره دامنه پوشش این سامانه جهت‌یابی گفت: امواج بیدو را می‌توان در کشورهایی چون استرالیا دریافت کرد.

این سامانه جهت‌یابی، یکی از آخرین دستاوردهای چین در عرصه فناوری فضایی است؛ پکن  قصد دارد که تا پایان دهه جاری میلادی یک ایستگاه در فضا ایجاد کند و به دنبال فرستادن فضانورد به ماه است.

روزنامه چاینا دیلی گزارش داده است که سامانه جهت‌یاب «بیدوب، از ۱۶ ماهواره جهت‌یاب و چهار ماهواره تجربی بهره می‌گیرد. سخنگوی «اداره جهت‌یابی ماهواره‌ای چین» این سامانه در نهایت قادر خواهد بود در سراسر جهان خدمات جهت‌یابی ارائه دهد.

بید‌‌و  نامی‌چینی برگرفته از نام یک صورت فلکی د‌‌ر آسمان است که د‌‌ر فارسی به آن د‌‌ب اکبر می‌گوییم. این نام همچنین نام یک سیستم هد‌‌ایت ماهواره ای است؛ پروژه ناوبری جمهوری خلق چین.
انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-12-30 05:58

افزودن دیدگاه جدید