کد مطلب: 

4642

خیز نوکیا برای تسلط بر بازار نقشه‌های دیجیتال در تلفن‌های هوشمند و لوح‌رایانه‌ها

خیز نوکیا برای تسلط بر بازار نقشه‌های دیجیتال در تلفن‌های هوشمند و لوح‌رایانه‌ها

شرکت نوکیا برای تسلط بر بازار نقشه‌های دیجیتال در تلفن‌های هوشمند و لوح‌رایانه‌ها خیز برداشته است. این شرکت اپلیکیشن نقشه‌های خود برای دستگاه‌های اپل را هم تولید خواهد کرد.

به گزارش سرویس بین الملل سیتنا، شرکت فنلاندی نوکیا مدت‌هاست که پیشتازی در بازار تلفن همراه را از دست داده است. دست‌اندرکاران این شرکت حال قصد دارند با گسترش نقشه‌ها و نرم‌افزارهای مسیریاب، در عرصه‌ی جدیدی برای رقیبان عرض اندام کنند.

استفان اِلوپ، رئیس این کنسرن، در سانفرانسیسکو از طراحی یک نقشه آنلاین با امکان مسیریابی خبر داده است. نرم‌افزار جدید "اینجا" (Here) نام دارد و بر روی دستگاه‌هایی که با سیستم عامل اپل یا اندروئید گوگل کار می‌کنند هم قابل نصب است. نوکیا همچنین "Earthmine" را خریده است؛ شرکتی آمریکایی که در زمینه تهیه‌ی نقشه‌های سه‌بعدی از خیابان‌ها تخصص دارد.

شرکت فنلاندی با این حساب وارد مصافی رویارو با گوگل شده است. نوکیا همچنین ابزاری برای طراحی اپلیکیشن در اختیار طراحان نرم‌افزار قرار می‌دهد. این اپلیکیشن‌ها امکان دسترسی به نقشه‌های نوکیا را فراهم می‌کنند.

این تصمیم نوکیا در عین حال طعنه‌ای است به شرکت آمریکایی اپل که اندکی پیش نقشه‌ی مختص خود را در اختیار کاربران تلفن‌های همراه و لوح‌رایانه‌های این شرکت قرار داد. اطلاعات ناقص نقشه‌ها و مسیریابی‌های نادرست چنان موجی از انتقاد علیه این محصول به راه انداختند که تیم کوک، رئیس اپل، شخصا از کاربران عذر خواست. البته اپل اخیرا بسیاری از ایرادهای یادشده را برطرف کرده است.

نوکیا سال‌هاست نرم‌افزار مسیریابی را به همراه بسیاری از مدل‌های تلفن همراه خود ارائه می‌کند. نقشه‌ها مرتب به روزرسانی می‌شوند و کاربران برای استفاده از آنها هزینه‌ای نمی‌پردازند.

"اینجا" در خدمت سیستم عامل فایرفاکس

به گزارش سیتنا به نقل از دویچه وله، نوکیا همچنین در طراحی یک سیستم عامل جدید برای تلفن‌های همراه از موزیلا پشتیبانی می‌کند. این سیستم عامل "Firefox OS" نام دارد. نوکیا اعلام کرده که نسخه‌ی همراه مسیریاب "اینجا" (Here) برای سیستم عامل یادشده ارائه خواهد شد.

شرکت فنلاندی نوکیا سنگ بنای توسعه‌ی نقشه‌های دیجیتال خود را در سال ۲۰۰۷ گذاشت؛ هنگامی که شرکت "Navteq"، طراح نقشه‌های دیجیتال، را به بهای هشت میلیارد دلار خرید.
پنجم سپتامبر ۲۰۱۲ در نیویورک؛ مراسم معرفی لومیا ۹۲۰، محصول جدید نوکیا با سیستم عامل ویندوز ۸ پنجم سپتامبر ۲۰۱۲ در نیویورک؛ مراسم معرفی "لومیا ۹۲۰"، محصول جدید نوکیا با سیستم عامل ویندوز ۸ .

نوکیا در حال حاضر با مایکروسافت، غول تولید نرم‌افزار جهان هم در زمینه طراحی نقشه همکاری می‌کند. این همکاری سبب ارتقای "Bing Maps" (نقشه‌های مایکروسافت) و نقشه‌های نوکیا شده است. شرکت فنلاندی جدیدترین مدل تلفن همراه خود را هم با سیستم عامل ویندوز ۸ (محصول مایکروسافت) به بازار عرضه کرده است.

در کنار نقشه‌های گوگل، اپل و نوکیا، پروژه‌های دیگری همچون "نقشه شهری باز" (OpenStreetMap) هم وجود دارند که به کاربران خدمات رایگان ارائه می‌کنند. در این پروژه بیش از ۵۰۰ هزار داوطلب از سراسر جهان اطلاعات مکان‌های مختلف را به اشتراک می‌گذارند. با استفاده از این اطلاعات تا کنون اپلیکیشن‌های مختلفی از جمله برای مسیریابی طراحی شده‌اند؛ اپلیکیشن‌هایی رایگان که بر روی دستگاه‌های همراه مختلف با سیستم عامل‌های گوناگون قابل نصب هستند.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-11-14 20:13

افزودن دیدگاه جدید