کد مطلب: 

4157

معاون ارزی بانک مرکزی: معاملات ارز در مرکز مبادلات ارزی به صورت الکترونیکی است

معاون ارزی بانک مرکزی: معاملات ارز در مرکز مبادلات ارزی به صورت الکترونیکی است

معاون ارزی بانک مرکزی تاکید کرد: در مرکز مبادله دارندگان و متقاضیان ارز نگرانی برای کمبود ارز وجود ندارد، چرا که معاملات در این مرکز الکترونیکی است.

 

به گزارش سیتنا، کیانی‌راد با بیان این‌که عرضه‌ی ارز به مرکز مبادلات ارزی چیزی بود که مدنظر ما بود، اظهار کرد: برنامه‌ریزی کردیم که بانک‌ها دریافت ارز را انجام دهند، بنابراین روز پنج‌شنبه بخشنامه‌ای صادر کردیم که بانک‌های عامل هم می‌توانند تحت چارچوب مرکز مبادلات ارزی نسبت به دریافت ارز یا خرید ارز از مردم اقدام کنند و قیمتی که تعیین می‌شود با توجه به نرخی است که مرکز مبادلات اعلام می‌کند.

وی در پاسخ به اختلاف بین نرخ ارز در مرکز مبادلات و در بازار آزاد گفت: بین این دو نرخ فاصله‌ای وجود دارد ولی باید گفت که بخشی از بازار آزاد تصنعی است.

کیانی‌راد تاکید کرد: در حال حاضر عرضه‌ی ارز از سوی مردم می‌تواند در تمام بانک‌ها صورت گیرد و همه بانک‌ها می‌توانند ارز را خریداری کنند و مصارفشان هم در همین چارچوب اولویت‌های تعیین و مشخص‌شده است.

کیانی راد با تاکید براین‌که نگرانی از کمبود ارز در این مرکز بی‌مورد است، گفت: ذخائر ارزی ارز امروز به‌طور بی‌سابقه‌ای بالا است و در این باره نباید نگران بود.

وی افزود: باید اجازه داد تا مدتی از فعالیت مرکز مبادله‌ی دارندگان و متقاضیان ارز بگذرد، اما من معتقدم تا 15 روز بعد از آغاز فعالیت این مرکز نتایج آن در بازار مشخص می‌شود.

معاون ارزی بانک مرکزی درباره‌ی نحوه محاسبه نرخ ارز در این مرکز نیز گفت: پس از در نظر گرفتن سبدی از ارز‌های معامله شده در صرافی‌های مجاز و نه در دست دلالان که معاملات صوری انجام می‌دهند، نرخ اولیه به دست می‌آید و پس از کم‌کردن رقم کارمزد از آن، دو درصد نیز از آن کاسته می‌شود و در نهایت نرخ مرکز به دست می‌آید.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-09-29 17:39

افزودن دیدگاه جدید