کدخبر :3856 پرینت
18 شهریور 1391 - 08:26

در همایش علمی نخبگان مطرح شد: نخبگان زیرساخت توسعه دانش و فناوری؛ رشد علمی بی سابقه ایران در 15 سال اخیر

متن خبر

نخبگان بستر و زیرساخت های لازم را برای توسعه پایدار کشور در عرصه های مختلف علمی و فناوری را فراهم می کنند.

 

به گزارش سیتنا به نقل از ستاد اطلاع رسانی همایش علمی و جشن تجلیل از نخبگان کشور، دکتر حافظی، رئیس جامعه خیرین مدرسه ساز کشور طی سخنانی در این همایش که در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد، گفت: نخبگان سرمایه های کشور هستند و توسعه دانش و فناوری را در سطوح عالی ممکن می سازند .

 

وی تصریح کرد: توجه به نخبگان ، راهنمایی و هدایت نیروهای خلاق و نوآور موجبات توسعه علمی کشور را فراهم می سازد و افرادی که مجدانه در این راه گام های بلند بر می دارند و در جهت حمایت و شکوفایی آن ها فعالیت می کنند قابل تقدیرند.

 

حافظی با اشاره به این که در حال حاضر 400 هزار خیر مدرسه ساز در جامعه داریم گفت: بعد از جنگ تحمیلی ملت عزیزما تشخیص دادند که نوبت ایثار مالی است و عاشقانه در این صحنه حضور یافته و برای آینده سازان این کشور بستر سازی کردند.     

 

وی ادامه داد: در ابتدا سرمایه خیرین، 16 میلیارد و 800 میلیون تومان بود که این سرمایه در سال  88 به 740 میلیارد تومان و دو برابر اعتبار اختصاص یافته دولت در این رابطه  افزایش یافت که جای تقدر و تشکر و قدر دانی دارد.

 

دکتر حافظی با بیان این که در سال گذشته این رقم به هزار و هشتاد و چهار میلیارد تومان افزایش یافت گفت: این موضوع در کشور استمرار خواهد یافت و متوقف نخواهد شد و در آینده شاهد مشارکت 12 میلیون دانش آموز در این جهاد فرهنگی خواهیم بود.

 

رئیس جامعه خیرین مدرسه ساز کشور در این مراسم خطاب به نخبگان اذعان داشت: شما عزیزان نخبه، افرادی هستید که زیر ساخت توسعه پایدار را برای کشور فراهم کردید و مدرسه یعنی بستر توسعه پایدار کشور که خیرین مدرسه ساز در این راه سرمایه گذاری می کنند.

 

دکتر حافظی با اشاره به زلزله آذربایجان گفت: زلزله عده ای را به خاک و خون کشید و ساختمان هایی را ویران کرد و در این بین مدارس نیز ویران شدند که اگر دولت به موقع در زمینه ایمن سازی مدارس اقدام می کرد، شاهد این میزان خسارت نبودیم.

 

* نرخ رشد علمی کشور در 15 سال اخیر در دنیا بی سابقه است

 

در ادامه کاظم قلم چی خیر مدرسه ساز با بیان این که ایران مهد رشد علم است اظهار داشت: نرخ رشد علمی کشور در 15 سال اخیر یعنی از سال های 1995 تا 2010 در مقایسه با 15 سال گذشته در دنیا بی سابقه بوده  و رقم بالایی را به خود اختصاص داده است.

 

وی تصریح کرد:محیط ، انگیزه به همراه تلاش، پشتکار و مهارت های شناختی و فراشناختی از مهم ترین عوامل موفقیت محسوب می شود که خانواده های تحصیل کرده نوعاً فرزندانی موفق را به جامعه تحویل خواهند داد.

 

وی همچنین از سبقت گرفتن دانش آموزان منطقه 2 کنکور امسال از منطقه یک خبر داد و گفت: تعداد رتبه های کشوری منطقه دو نسبت به منطقه یک افزایش یافته که پدر و مادر این بچه ها معلم، استاد، دبیر، پزشک، مهندس و مشاغلی از این قبیل را دارند و می توان گفت بهترین آدم های روزگار همین پدر و مادر و بچه هایی هستند که در این مکان حضور دارند.

 

وی افزود: اگر بپذیریم مادران و پدران نقش تعیین کننده دارند باید بفهمیم والدین چه کاری انجام دادند که فرزندان آن ها به این نقطه رسیدند.

 

موسس بنیاد علمی، آموزشی قلم چی (وقف عام) با تاکید بر گسترش علم و دانش در جامعه و توسعه عدالت آموزشی در کشور اذعان داشت :همواره باید به  این موضوع توجه داشته باشیم که علم بهتر از ثروت است.

 

به گزارش خبرنگار ما در همایش علمی نخبگان و جشن تجلیل از رتبه های زیر 10 کشوری کنکور سراسری 91 دانش آموزان نابینای نخبه حائز رتبه های برتر نیز حضور داشتند که از آنان و دیگر نخبگان با حضور مسئولان تقدیر به عمل آمد، همچنین در این مراسم اعلام شد که کتابخانه دانشکده فنی دانشگاه تهران که به همت بنیاد علمی آموزشی قلم چی (وقف عام) احداث شده است ، روز 29 شهریور ماه جاری  افتتاح می شود .

انتهای پیام

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

افزودن دیدگاه جدید

کپچا
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.