کد مطلب: 

3520
دعوت به دوستی در فیس‌بوک حتی پس از مرگ!
دعوت به دوستی در فیس‌بوک حتی پس از مرگ!

در گذشته می‌گفتند از کسی که از میان ما می‌رود، تنها خاطره‌ای باقی خواهند ماند. امروز با تحولات دنیای مجازی این گفته دیگر معتبر نیست. خانواده‌ای در آلمان با به روزکردن فیس‌بوک پسرشان پس از مرگ او یادش را زنده نگه می‌دارند.

به گزارش سیتنا به نقل از دویچه وله، کسی که از میان ما می‌رود، چه بخواهد و چه نخواهد، فیلم‌ها، گالری‌های عکس، ایمیل و بسیاری از محصولات دنیای مدرن را از خود به یادگار می‌گذارد. اگر شخصی در زمان زندگی‌اش عضو شبکه‌های اجتماعی بوده باشد، اوضاع پیچیده‌تر نیز خواهد شد.
اما با این انبوه از میراث دیجیتال درگذشتگان چه باید کرد؟ آیا باید این میراث به احترام آن‌ها از بین بروند و یا اتفاقا به عنوان یادگاری حفظ شوند؟

نمونه‌ای از حفظ خاطرات به شکل دیجیتال

خانواده‌ی باوم‌گارتن در آلمان تصمیم گرفت‌، مورد دوم را اجرا کند و خاطراتی که از پسرشان در دسترس بود را نگهداری کند. توماس، پسر ۲۲ ساله‌ی این خانواده سال گذشته در جریان یک حادثه‌ی رانندگی جان خود را از دست داد.

خانواده‌ی او اما تصمیم به ادامه‌ی عضویت پسرشان در شبکه‌های اجتماعی گرفتند و عکس‌ها و نوشته‌های او را تا به امروز حفظ کرده‌اند.

پدر خانواده‌ی با‌وم‌گارتن می‌گوید: «آن دسته از اعضای فامیل که از درگذشت پسرمان بی‌اطلاع بودند، پس از این حادثه نیز بر روی صفحه‌ی او در فیس‌بوک مطلب می‌نوشتند. بعد با خود فکر کردیم، بهتر است عکس او را تغییر دهیم و خبر درگذشت پسرمان را در همین صفحه منتشر کنیم.»

بر روی صفحه‌ی توماس در فیس‌بوک نوشته شده: «اگر به دنبال من می‌گردید، من در قلب شما هستم.»

میراث درگذشتگان برای آیندگان در فیس‌بوک

به گزارش سیتنا (citna.ir)، تمامی عکس‌ها و فیلم‌های ویدئویی از توماس در صفحه‌ی او قابل دسترس است. خانواده‌ی توماس می‌گوید، با این‌که بسیاری از این حادثه مطلع شده‌اند، بازهم دعوت‌هایی برای دوستی در فیس‌بوک برای صفحه‌ی او ارسال می‌شود و خانواده هم به شرط شناخت از شخص دعوت‌کننده‌آن را می‌پذیرد.

به همین ترتیب تاکنون ۲۴۳ نفر در فیس‌بوک به جمع دوستان توماس در زمان پس از مرگ او اضافه شده‌اند. با این حساب دوستی در فیس‌بوک و دعوت‌های تازه پس از مرگ اعضای این شبکه‌ی اجتماعی نیز متوقف نخواهد شد.

خانواده‌ی توماس پست‌های قدیمی صفحه‌ را نیز پاک نکرده است، تا هر کس علاقه‌مند است، با جستجو در صفحه‌ی توماس، از گذشته و علائق او نیز باخبر شود. این اطلاعات برای دوستان جدید توماس که پس از مرگ او با وی دوست می‌شوند، حتما جالب توجه خواهد بود.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-08-08 21:31

افزودن دیدگاه جدید