کد مطلب: 

3476

آغاز فعالیت تبلیغاتی «علی اکبر ولایتی» با راه اندازی سایت انتخاباتی

آغاز فعالیت تبلیغاتی «علی اکبر ولایتی» با راه اندازی سایت انتخاباتی

دکتر علی اکبر ولایتی، مشاور فعلی رهبر معظم انقلاب در امور بین الملل یکی از گزینه های احتمالی کاندیداتوری ریاست جمهوری است، او اینک در میان اصولگرایان طرفداران زیادی دارد و بسیاری از موثرین و اعضای ارشد این جبهه، مایلند وزیر خارجه 16 سال ایران، بر صندلی ریاست جمهوری تکیه زند، چرا که او را به واسطه سابقه‎ی طولانی در کار اجرایی و همچنین دوری از بی اخلاقی های مرسوم شده از سیاست امروز کشور ، گزینه ای مناسب برای اجماع و وحدت این جبهه می دانند، امری که با توجه به تعدد کاندیداها در این جریان، تقریباً محال به نظر می رسد.

به گزارش سیتنا (citna.ir)، ولایتی 67 ساله که در «رستم آباد» یکی از روستاهای شمیران به دنیا آمده، با کسب رتبه ۴۹ کشوری، برای تحصیل در رشته پزشکی به دانشگاه تهران رفت. پس از اتمام دورهٔ دکتری، تخصص اطفال را در مرکز طبی کودکان دانشگاه تهران و فوق تخصص بیماری‌های عفونی را در دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا گذراند. وی س از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان معاون وزارت بهداری، نمایندهٔ مردم تهران در اولین دورهٔ مجلس شورای اسلامی و بعد از آن به مدت شانزده سال، در دوره‌های ریاست جمهوری آیت الله خامنه‌ای و هاشمی رفسنجانی، به عنوان وزیر امور خارجه فعالیت کرده‌است.

از «ریاست دستگاه دیپلماسی» تا «کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری»

ولایتی در سال های دهه 60، فرصت تکیه بر صندلی «نخست وزیری» را نیز داشت  اما مجلس به او رای اعتماد نداد تا این بار «وزارت خارجه» را انتخاب کند . او 16 سال متمادی (در دولت های آیت الله خامنه ای و آیت الله هاشمی رفسنجانی) در راس دستگاه دیپلماسی ایران قرار داشت.
 

از این پزشک سیاستمدار به عنوان فردی آرام و متین یاد می شود که چندان اهل نزاع و تندی نیست و بیشتر با لحنی آراسته و «دیپلماتیک» مواضع خود را تشریح می کند.

ولایتی در ایام رقابت های انتخابات ریاست جمهوری 84 اعلام کرده بود که «کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خواهد شد» اما پس از اعلام حضور هاشمی رفسنجانی ، به احترام او از صحنه رقابت کناره گرفت.

او که در نشست های نفس گیر «شورای هماهنگی جبهه متحد اصولگرا» حضور پیدا می کرد ، رای نهایی این شورا (علی لاریجانی) به عنوان «کاندیدای مورد نظر جبهه متحد» را تپذیرفت و مستقل وارد عرصه انتخابات شد.  البته ولایتی، دلیل اعلام کاندیداتوری زودهنگامش را چیز درگیری عنوان کرد. او که یکی از پنچ نامزد اصولگرایان برای تصدی پست ریاست جمهوری بود، به خاطر آنچه «تأخیر شورای هماهنگی در معرفی نامزد نهایی» خواند، به طور رسمی اعلام کاندیداتوری کرد و گفت که بیش از این نمی تواند منتظر بماند زیرا نامزد ریاست جمهوری احتیاج به زمان دارد تا برنامه های خود را به مردم ارائه کند .

از کارشناسی تلویزیونی تا سیاستمدار مورد حمایت هاشمی و احمدی نژاد

وزیر خارجه اسبق ایران پس از پیروزی احمدی نژاد در انتخابات 84، فارغ از برخی موضع گیری ها به عنوان «مشاور بین الملل رهبر انقلاب» کمتر در مورد مسائل سیاسی سخن گفت.

عمده فعالیت ولایتی طی 8 سال اخیر، سخنرانی و تحقیق و پژوهش حول محور «تاریخ اسلام» ، «ادبیات فارسی» ، «معماری» ، «هنرهای اسلامی» و امثالهم بوده است، او طی سالهای اخیر با حضور متوالی در برنامه های تلویزیون، ساعتها در مورد این مباحث به گفت و گو نشست و حتی برخی اوقات، انتقاداتی را متوجه خود و مدیریت صداوسیما ساخت. این گروه از منتقدان ، «در اختیار گذاشتن طولانی مدت تریبون صداوسیما به او» را محل بحث قرار داده و می پرسیدند «چگونه از یک سیاستمدار در حوزه هایی چنین تخصصی دعوت به عمل می آید و او نیز با اعتماد به نفسی مثال زدنی، ساعت ها به اظهارنظر می پردازد»

او البته طی این سالها به دلیل حضور مداوم در مراسم های «بدرقه» و «استقبال» رییس جمهور ، به عنوان چهره ای تاثیرگذار و مورد اعتماد «احمدی نژاد»، شهره یافت.

اما امروز، بسیاری ولایتی را شانس مهم اصولگرایان در احماع یا وحدت حداقلی این جبهه می دانند ، این در حالی است که برخی محافل، گزینه مورد نظر آیت الله هاشمی رفسنجانی را این «طبیب سیاستمدار» دانسته و برای حضور او در این عرصه تلاش می کنند. هاشمی چند بار صراحتاً از ولایتی به عنوان چهره ای یاد کرده است که در صورت حضور در انتخابات ریاست جمهوری از او «حمایت» می کند.

ابراز تمایل ولایتی برای کاندیداتوری و آغاز به کار سایت انتخاباتی

شنیده های خبرنگار «انتخاب» حکایت از آن دارد که برخی تلاش ها برای حضور ولایتی به عرصه انتخابات آغاز شده و او در این مورد ابراز تمایل کرده است ، اما اعلام کرده که نمی خواهد فعلاً به صورت رسمی در مورد حضورش در انتخابات صحبتی بکند.

این در حالی است که شنیده شده، ولایتی برخی از نزدیکانش را مامور به راه اندازی و سازماندهی ستادهای انتخاباتی کرده است.

وی چند روز پیش، با راه اندازی سایت شخصی اش، گمانه زنی ها در مورد آغاز فعالیت های انتخاباتی اش را تشدید کرد.

به گزارش انتخاب ؛ نکته جالب آنکه او دقیقاً همان سایت و دامینی که در ایام انتخابات 84 فعال کرده بود را راه اندازی کرده است، آنهم با شکل و شمایلی که بیشتر انتخاباتی و تبلیغاتی به نظر می رسد و طبعاً او نمی تواند راه اندازی این سایت را طبیعی و غیرمرتبط با مسائل انتخابات بخواند، چراکه فعال سازی این سایت با شمایلی انتخاباتی آنهم در شرایطی که او به جز روزهای انتخابات 84 سایت شخصی نداشته و تازه، همان سایت پس از اعلام کناره گیری او در همان ایام تعطیل شده، می تواند وجهه ای رسمی به فعالیت های انتخاباتی او بدهد.

هر چند او اخیراً در پاسخ به سئوال خبرنگاری که از او در مورد احتمال کاندیداتوری اش در انتخابات ریاست جمهوری 92 سئوال کرده بود ، پاسخ داده بود که "به این سئول پاسخ نمی دهم"

از سوی دیگر، برخی اخبار نیز حکایت از آن دارد که ورود او باعث کناره گیری برخی کاندیداهای احتمالی می شود.

بیانیه کناره گیری به نفع هاشمی رفسنحانی ، می خواهم اخلاق را در سیاست نهادینه کنم

ولایتی در بیانیه ای که در سال 84 با موضوع «کناره گیری از کاندیداتوری» تهیه کرد ، آورده بود: در طول حیات سیاسی خود همواره کوشیده‌ ام تا با تأسی به فرامین شریعت محمدی (ص) و سیره ائمه اطهار (ع)، در عرصه‌ سیاست، به مبانی اخلاقی پایبند باشم. از این روی با حفظ احترام به همه‌ جریان‌های سیاسی داخل نظام و سایر نامزدهای محترم، خود را معرفی کرده و از نفی و تخریب دیگران پرهیز نمودم. حاصل آن بود که با استقبال دلگرم ‌کننده شما مردم، وظیفه ‌ام سنگین‌تر شد؛ اما در این میان، با تکیه بر همان مبانی اخلاقی، چون احترام پیشکسوتان عرصه‌ مدیریت کلان کشور و روحانیت معزز را بر خود لازم می‌دانستم. لذا از ابتدا اعلام کردم که در صورت ورود جناب آقای هاشمی رفسنجانی به عرصه‌ انتخابات (به عنوان فرد اصلح)، از صحنه کناره ‌گیری خواهم کرد.

وی در ادامه بیانیه خود، آورده بود: اینک که ایشان ثبت‌نام کرده‌ اند، انصراف خود را از ادامه‌ فعالیت‌های انتخاباتی اعلام می ‌دارم. علیرغم اینکه ایشان بارها عدم تمایل خویش را به بازگشت به این سمت اعلام و متقابلاً از نامزدی اینجانب، در صورت اجماع بین ارزش‌ گرایان حمایت کرده بودند، که البته هرگز چنین نشد. آمده بودم تا به سهم خود، اخلاق را در سیاست نهادینه کنم و اینک به عهد خود وفا می ‌نمایم.

منبع: سرویس سیاسی انتخاب ، محمد حق بین

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-08-05 20:01

دیدگاه‌ها

تصویر ناشناس
از همه ایده آل تر آقای دکتر ولایتیه
ارسال شده توسط ناشناس در 11 دى 48 - 04:03
تصویر طالب
من فکر می کنم در این شرایط بهترین و اصلح ترین فرد برای ریاست جمهوری است.
ارسال شده توسط طالب در 11 دى 48 - 04:03

افزودن دیدگاه جدید