کد مطلب: 

2983

درخواست آیسیسکو از رسانه‌های اروپایی: قوانین حقوقی مربوط به اهانت‌کنندگان به اسلام در رسانه ها فعال شود

درخواست آیسیسکو از رسانه‌های اروپایی: قوانین حقوقی مربوط به اهانت‌کنندگان به اسلام در رسانه ها فعال شود

آیسیسکو از روزنامه‌های اروپایی درخواست کرد که در بررسی مسایل مربوط به اسلام و مسلمانان، اخلاق حرفه‌ای و اصول حقوق بشری را رعایت کنند.

به گزارش سیتنا به نقل از شفقنا، رسانه‌های خبری شرکت‌کننده در کارگاه «بررسی کلیشه‌ای اسلام و مسلمانان در روزنامه‌های اروپایی» از فدراسیون بین‌المللی مطبوعات خواستند تا مسوولان و روسای تحریریه روزنامه‌های اروپایی را به عمل به تعهدات حرفه‌ای و رعایت اخلاق حرفه‌ای در هنگام پرداختن به مسایلی با موضوع اسلام و مسلمانان تشویق کنند و از هر گونه اهانت به ادیان و نمادهای دینی بپرهیزند.

شرکت کنندگان در این کارگاه، که از سوی سازمان آیسیسکو با همکاری آکادمی توسعه و مطالعات اسلامی در نوار غزه از 15 تا 17 ژوئن برگزار شد، هم‌چنین بر ضرورت اجرای تصمیمات بین‌المللی مبنی بر عدم اهانت به ادیان، تقویت گفت‌وگوها میان فرهنگ‌ها و تمدن‌ها، همزیستی مسالمت‌آمیز میان ادیان، احترام به اصل حقوق بشر و رعایت اخلاق حرفه‌ای رسانه‌ای متعارف در سطح بین‌المللی تاکید کردند.

همچنین در این کنفرانس بر اهمیت تعامل روزنامه‌نگاران داخل و خارج جهان اسلام با ان. جی .او های فعال در زمینه‌های حقوق بشر و مبارزه با تبعیض نژادی و تقویت روابط شغلی با همکاران غیر مسلمان خود در چارچوب قوانین فدراسیون بین‌المللی مطبوعات و سازمان روزنامه‌نگاران بدون مرز تاکید و از شیوه‌ ابتکاری آیسیسکو برای رسانه‌ها و بررسی روش‌های کلیشه‌ای پرداختن به اسلام و مسلمانان در رسانه‌های غربی استقبال کردند.

بر اساس گزارش روزنامه‌ی دنیا الوطن،  شرکت‌کنندگان در این کارگاه از آیسیسکو خواستند تا با هماهنگی موسسه‌های آموزش روزنامه‌نگاران و مطالعات رسانه‌ای اروپا، دوره‌های آموزشی را جهت بهره‌برداری رسانه‌های مسلمان و غیر مسلمان در اروپا برگزار کنند.

آیسسکو همچنین از کشورهای اسلامی و غربی خواست تا قوانین حقوقی مربوط به اهانت‌کنندگان به ادیان را فعال کرده و در آن بر ضرورت تدوین یک توافقنامه‌ی بین‌المللی در خصوص عدم اهانت به ادیان تاکید کنند.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-06-22 08:55

افزودن دیدگاه جدید