کدخبر :296000 پرینت
29 خرداد 1403 - 07:10

ارتقای 20 درصدی سرعت اینترنت ثابت و موبایل از دی ماه سال گذشته تا کنون

بر اساس داده‌های اسپیدتست، سرعت اینترنت ثابت و موبایل کشورمان از دی ماه سال گذشته تا کنون با ارتقای 20 درصدی مواجه شده است.

متن خبر

به گزارش خبرنگار سیتنا، سایت اسپیدتست (www.speedtest.net) سرعت و کیفیت اینترنت همه کشورهای جهان را مورد سنجش قرار می‌دهد و هر ماه میزان افزایش یا کاهش سرعت را با رتبه‌بندی آن‌ها نشان می‌دهد.

شیوه کار این سایت اسپیدتست بدین صورت است که برای سنجیدن سرعت اینترنت، با یک سرور انتخاب شده که پیش فرض آن نزدیک‌تر سرور کشورها است، شروع به کار می‌کند. بخش قابل توجهی از اینترنت مصرفی در کشور اینترنت بین‌الملل است اما معیار سنجش این سایت، اینترنت داخلی کشورهاست و به همین دلیل کارشناسان معتقدند داده‌های این سایت نمی‌تواند معیار درستی براس سنجیدن سرعت اینترنت باشد.

این وب‌سایت، برای سنجش رتبه و کیفیت اینترنت در کشورهای جهان، از دو شاخص میانه Median و میانگین Mean استفاده می‌کرد که شاخص «میانگین» همان حد متوسطی است که از یک گروه در نظر می‌گیرند، اما «میانه» نقطه وسط داده‌های آماری است، اما سایت «اسپیدتست» از مدتی قبل اعلام کرده بود در رتبه‌بندی سرعت اینترنت کشورها، دیگر از شاخص «میانگین» استفاده نخواهد کرد و شاخص «میانه» را برای محاسبات خود در نظر می‌گیرد.

جدیدترین داده‌های سایت اسپیدتست که معیار سنجش آن بر اساس اینترنت داخلی کشورها و نه اتصال به اینترنت بین الملل است، نشان می دهد که اکنون در آمار مربوط به ماه می سال 2024 (اردیبهشت-خرداد 1402) بر اساس شاخص «میانه» جایگاه اینترنت سیار کشور با سه پله صعود رده 73 اعلام شده و اینترنت ثابت نیز با دو رتبه صعود در رده 154 قرار دارد.

بر اساس شاخص «میانه»، سرعت دانلود اینترنت ثابت کشور 15.28 مگابیت بر ثانیه، سرعت آپلود 3.81 و میزان تاخیر 28 میلی ثانیه است؛ بر اساس همین شاخص سرعت دانلود (بارگذاری) اینترنت سیار 37.36 مگابیت بر ثانیه، سرعت آپلود 9.19 مگابیت بر ثانیه و میزان تاخیر 29 میلی‌ثانیه است.

در همین حال، بررسی داده‌های اسپیدتست نشان می دهد که سرعت اینترنت ثابت و موبایل ایران از دی ماه سال گذشته تا کنون با 20 درصد افزایش مواجه شده است.

[node:title]

انتهای پیام

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

افزودن دیدگاه جدید

کپچا
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.