کد مطلب: 

294835

جلوگیری از بحران های هوش مصنوعی در پزشکی توسط آزمایشگاه هوش مصنوعی

رییس مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: خدماتی که به واسطه هوش مصنوعی برای حوزه سلامت طراحی شده اند باید از ابعاد مختلف بررسی شوند، زیرا شرکت های توسعه دهنده‌ محصول نمی توانند گزارش ارزیابی کامل را از محصول خود ارائه دهند.
جلوگیری از بحران های هوش مصنوعی در پزشکی توسط آزمایشگاه هوش مصنوعی

به گزارش سیتنا، سومین سمپوزیوم هوش مصنوعی و کاربردهای آن در علوم پزشکی با حضور دکتر محمدهادی بکایی، رییس مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

دکتر بکایی درخصوص بحث زیرساخت های موجود جهت توسعه هوش مصنوعی در این سمپوزیوم، گفت: ما در کشور به غیر از زیر ساخت های پردازشی در حوزه هوش مصنوعی، به زیرساخت های دیگری نیز نیاز داریم؛ موضوعی که در دنیا به آن پرداخته شده و متاسفانه ما در ایران به آن توجه خاصی نداشتیم، بحث وجود آزمایشگاه‌های ارزیابی است که وظیفه آن ارزیابی و رتبه‌بندی و همچنین سطح بندی محصولات و خدمات در حوزه هوش مصنوعی می باشد. به اعتقاد ما وجود آزمایشگاه‌های ارزیابی اگر از زیرساخت‌های پردازشی و ذخیره‌سازی با اهمیت تر نباشد، قطعا کم‌اهمیت‌ تر نیست.

وی همچنین در ادامه افزود: یکی از خروجی‌های مهم این آزمایشگاه ها گزارش‌های ارزیابی می باشد، این گزارش‌ها مخاطبین مختلفی دارد از جمله خود شرکت توسعه دهنده آن محصول که با نقاط ضعف خود در این مسیر آشنا خواهد شد. یکی دیگر از خدمات آن سطح بندی محصولات است و این موضوع را مشخص می کند که یک محصول برای ارائه خدمت در حوزه هوش مصنوعی باید چه ویژگی های استانداردی داشته باشد.

رییس مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی با اشاره به حساسیت های موجود در بحث ورود هوش مصنوعی به حوزه سلامت و جان انسان ها در این مسیر، اظهار کرد: به عنوان مثال در این بخش اگر محصولاتی استفاده شود که کیفیت لازم را نداشته باشند، می توانند بحران های جدی ایجاد کنند؛ بنابراین خدماتی که به واسطه هوش مصنوعی برای حوزه سلامت طراحی شده اند باید از ابعاد مختلف بررسی شوند، زیرا شرکت های توسعه دهنده‌ محصول نمی توانند گزارش ارزیابی کامل را از محصول خود ارائه دهند.

وی در ادامه در خصوص بحث پزشکی از راه دور در کشور به واسطه هوش مصنوعی، بیان کرد: امروز در بحث جراحی از راه دور در مرحله بسیار خوبی هستیم و شرکت های متعددی در این حوزه در حال فعالیت هستند، اما موضوعی که باید به آن پرداخته شود این است که پزشک ممکن است در جراحی از راه دور مرتکب اشتباهی هر چند کوچک شود و در این مرحله نیاز به یک دستیار هوشمند است که ضریب این خطاها را کاهش دهد؛ خوشبختانه درباره این موضوع با شرکت های مختلفی به بحث و بررسی پرداختیم، که امیدواریم در این مسیر نیز به پیشرفت های لازم دست پیدا کنیم.

دکتر بکایی در پایان با تمجید از برگزاری سمپوزیوم هوش مصنوعی و کاربردهای آن در علوم پزشکی، خاطرنشان کرد: متأسفانه در کشور ما همکاری بین بخشی، بین سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها و حتی شرکت‌ها در حوزه‌های مختلف آن چنان که باید باشد، نیست. خیلی کم توانستیم، کنسرسیومی تشکیل بدهیم که سازمان ها به یک هدف مشترک دست پیدا کنند؛ این سمپوزیوم‌ها که در واقع به صورت میان رشته‌ای برگزار می شوند، فرصت مناسبی است که ارتباط بسیار خوبی بین فعالان حوزه‌ هوش مصنوعی و حوزه پزشکی ایجاد شود و امیدواریم که این سمپوزیوم ها به صورت تخصصی ادامه پیدا کنند.

لازم به ذکر است، سومین سمپوزیوم هوش مصنوعی و کاربردهای آن در علوم پزشکی در راستای جبران بخشی از خلاء موجود در زیرساخت و آموزش کاربردهای بهینه هوش مصنوعی در علوم پزشکی در گروه های مختلف پزشکی برگزار شده است.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2024-05-18 14:10

افزودن دیدگاه جدید