کد مطلب: 

294440

طوفان خورشیدی در مسیر زمین؛ احتمال بروز اختلال جدی در اینترنت جهانی طی ساعات آتی

مرکز پیش‌بینی آب و هوای فضایی آمریکا هشدار داد که با وقوع یک طوفان شدید خورشیدی با دامنه تاثیر از اواخر روز جمعه تا یکشنبه، ‌احتمال اختلال در سیستم ماهواره‌ها و فضاپیماها و همچنین اختلال جدی در شبکه برق، مخابرات و اینترنت در بیشتر نقاط جهان وجود دارد.
طوفان خورشیدی در مسیر زمین؛ احتمال بروز اختلال جدی در اینترنت جهانی

به گزارش سیتنا به نقل از یورونیو، یک طوفان خورشیدی ممکن است طی ساعات پیش رو باعث خاموشی و اختلال در سیستم‌‌های ناوبری و فرکانس‌های رادیویی در سراسر جهان شود.

این اولین بار از ژانویه ۲۰۰۵ میلادی است که مرکز پیش‌بینی آب و هوای فضایی ایالات متحده درباره طوفان ژئومغناطیسی به قدرت G4 و به مدت یک ساعت هشدار داده است.

براساس این اطلاعات پیش‌بینی می‌شود خروج جرم از تاج خورشیدی از اواخر روز جمعه ۱۰ مه تا ۱۲ مه در پنج مرحله اتفاق افتد.

سازمان ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده (NOAA) طوفان‌های ژئومغناطیسی را در مقیاسی از G1 تا G5 رتبه بندی می‌کند.

هرچند مردم توسط میدان مغناطیسی زمین محافظت می‌شوند اما طوفان‌های خورشیدی‌ شدید توانایی مختل کردن ماهواره‌ها و فضاپیماها و اختلال جدی در شبکه برق و مخابرات و اینترنت را دارند.

به گزارش سیتنا، آخرین باری که طوفان G5 به زمین اصابت کرد، در اکتبر ۲۰۰۳ میلادی بود که باعث قطع برق در سوئد و آسیب رساندن به ترانسفورماتورها در آفریقای جنوبی شد.

قدرت واقعی طوفان حدود ۶۰ تا ۹۰ دقیقه قبل از برخورد با زمین مشخص می‌شود.

اداره هواشناسی بریتانیا نیز اعلام کرد بر اثر این طوفان خورشیدی احتمالا مردم در بخش‌های بزرگی از آسیا، اروپا و آمریکای شمالی شاهد شفق قطبی باشند. این احتمال وجود دارد که شفق قطبی در سراسر بریتانیا قابل مشاهده باشد.

تکمیلی: اختلال در خدمات اینترنت استارلینک به دنبال وقوع طوفان خورشیدی

ایلان ماسک، مالک شرکت اسپیس‌ایکس شنبه 22 اردیبهشت ماه ضمن هشدار اینکه بزرگ‌ترین طوفان خورشیدی سال‌های اخیر در شبکه اجتماعی «ایکس» خبر داد که ماهواره‌های شبکه «استارلینک» در حال حاضر تحت فشار شدیدی قرار داشته اما تاکنون مقاوم مانده‌اند.

وی تاکید کرد که تحت تاثیر این طوفان فضایی، خدمات استارلینک با اختلال مواجه شده و متخصصان شرکتش برای حل این مشکلات تلاش می‌کنند.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

میانگین: 3.3 (3 رای)
سیتنا 1
2024-05-10 23:03

افزودن دیدگاه جدید