کدخبر :288131 پرینت
08 آذر 1402 - 23:05

بررسی یک شایعه؛ قطع طولانی مدت اینترنت به دنبال طوفان خورشیدی در راه است؟

در پی انتشار خبری در فضای مجازی مبنی بر قطعی اینترنت برای هفته‌ها یا ماه‌ها با استناد به پست یک محقق در ایکس، بررسی‌ها نشان می‌دهد که این محقق صرفا از وقوع یک طوفان خورشیدی خبر داده است که احتمالا منجر به برخی اختلالات رادیویی می‌شود و هیچ اشاره‌ای به قطع گسترده اینترنت نکرده است.

متن خبر

به گزارش سیتنا، «تامیتا اسکاو» که محقق حوزه هواشنایی فضا با انتشار پستی در ایکس اعلام کرد: طوفان خورشیدی ناشی از پرتاب جرم تاجی در منطقه برخورد زمین توسط ناسا مدل سازی شده و پیش‌بینی می‌شود که طوفان تا نیمه روز اول دسامبر (جمعه) به زمین برسد.

او توضیح داد که در صورت وقوع این پدیده ممکن است شفق های قطبی بیشتر شوند و مشکلاتی در دریافت امواج رادیو و جی پی اس اتفاق بیافتد.

این محقق گفت که در چنین شرایطی هشدار «G3+» محتمل است. این نامگذاری برای بیان سطحی از طوفان خورشیدی است که شدت آن بعد از متوسط قرار داردو هنگامی که سطح طوفان به G3 می رسد، ممکن است در ناوبری ماهواره  و رادیویی با فرکانس پایین  مشکلاتی رخ دهد. در چنین شرایطی ممکن است اصلاحات ولتاژ در سیستم‌های برق(power) مورد نیاز باشد و هشدارهای کاذبی در برخی از وسایل محفاظتی ایجاد شود.

طوفان های خورشیدی زمانی ایجاد می شوند که خورشید انفجاری از پلاسمای باردار الکتریکی ( پرتاب جرم تاجی) ساطع می کند. این ذرات باردار، به اصطلاح طوفان های ژئومغناطیسی ایجاد می کنند که باعث خاموشی و نقص فنی ابزارهای روی زمین می شوند زیرا با میدان مغناطیسی محافظ اطراف سیاره تداخل دارند.

[node:title]

سطوح مختلف طوفان‌های خورشیدی در تصویر زیر قابل مشاهده است:

همانگونه که مشخص است، این محقق صرفا از وقوع یک طوفان خورشید خبر داده است که احتمالا منجر به برخی اختلالات رادیویی و ارتباطاتی جزئی می‌شود و هیچ اشاره‌ای به قطع گسترده اینترنت آن هم به مدت طولانی نشده است.

[node:title]

پایان پیام

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

افزودن دیدگاه جدید

کپچا
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.