کدخبر :280660 پرینت
30 اردیبهشت 1402 - 09:49

سایت اسپیدتست: نزول یک پله‌ای اینترنت سیار و صعود یک پله‌ای اینترنت ثابت ایران در رتبه‌بندی جهانی

جدیدترین داده‌های سایت اسپیدتست نشان می‌دهد که در آمار مربوط به ماه آوریل 2023 (12 فروردین ماه تا 10 اردیبهشت ماه 1402) اینترنت سیار کشور با یک رتبه نزول به جایگاه 62 جهانی و اینترنت ثابت با یک پله صعود به رتبه 145 جهانی رسیده است.

متن خبر

به گزارش خبرنگار سیتنا، سایت اسپیدتست (www.speedtest.net) سرعت و کیفیت اینترنت همه کشورهای جهان را مورد سنجش قرار می‌دهد و هر ماه میزان افزایش یا کاهش سرعت را با رتبه‌بندی آن‌ها نشان می‌دهد. شیوه کار این سایت اسپیدتست بدین صورت است که برای سنجیدن سرعت اینترنت، با یک سرور انتخاب شده که پیش فرض آن نزدیک‌تر سرور کشورها است، شروع به کار می‌کند. بخش قابل توجهی از اینترنت مصرفی در کشور اینترنت بین‌الملل است اما معیار سنجش این سایت، اینترنت داخلی کشورهاست و به همین دلیل کارشناسان معتقدند داده‌های این سایت نمی‌تواند معیار درستی براس سنجیدن سرعت اینترنت باشد.

این وب‌سایت، برای سنجش رتبه و کیفیت اینترنت در کشورهای جهان، از دو شاخص میانه Median و میانگین Mean استفاده می‌کرد که شاخص «میانگین» همان حد متوسطی است که از یک گروه در نظر می‌گیرند، اما «میانه» نقطه وسط داده‌های آماری است، اما سایت «اسپیدتست» از مدتی قبل اعلام کرده بود در رتبه‌بندی سرعت اینترنت کشورها، دیگر از شاخص «میانگین» استفاده نخواهد کرد و شاخص «میانه» را برای محاسبات خود در نظر می‌گیرد.

جدیدترین داده‌های سایت اسپیدتست که معیار سنجش آن بر اساس اینترنت داخلی کشورها و نه اتصال به اینترنت بین الملل است، نشان می دهد که اکنون در آمار مربوط به ماه آوریل (12 فروردین ماه تا 10 اردیبهشت ماه) بر اساس شاخص «میانه» جایگاه اینترنت سیار کشور با یک رتبه نزول به 62 و اینترنت ثابت با یک پله صعود به 145 رسیده است.

بر اساس شاخص «میانه»، سرعت دانلود اینترنت ثابت کشور 11.97 مگابیت بر ثانیه، سرعت آپلود 2.28 و میزان تاخیر 30 میلی ثانیه است؛ بر اساس همین شاخص سرعت دانلود (بارگذاری) اینترنت سیار 35.98 مگابیت بر ثانیه، سرعت آپلود 10.95 مگابیت بر ثانیه و میزان تاخیر ۲۹ میلی‌ثانیه است.

[node:title]

در رتبه‌بندی مربوط به پایتخت کشورهای جهان که به‌تازگی به آمار سایت اسپیدتست اضافه شده، جایگاه تهران در میان پایتخت‌های جهان اکنون در بخش اینترنت سیار با هفت رتبه نزول به ۸۶ و اینترنت ثابت با دو رتبه صعود به ۱۶۲ رسیده است.

بر اساس شاخص «میانه»، سرعت دانلود اینترنت سیار در تهران ۳۵.۵۴ مگابیت بر ثانیه، سرعت آپلود ۱۰.۵۸ مگابیت‌برثانیه و میزان تاخیر ۲۴ میلی‌ثانیه است.

در بخش اینترنت ثابت، اکنون «میانه» سرعت دانلود ۱۳.۱۹ مگابیت‌برثانیه، سرعت آپلود ۲.۷۲ مگابیت‌برثانیه و میزان تاخیر ۲۸ میلی ثانیه است.

[node:title]

انتهای پیام

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

افزودن دیدگاه جدید

کپچا
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.