کد مطلب: 

275043
نقصان در زیرساخت‌های سخت‌افزاری و پلت‌فرمی، عامل عدم توسعه سلامت از راه دور
مرکز پژوهش‌های مجلس طی گزارشی به موضوع سلامت از راه دور در مواجهه با همه‌گیری پرداخته و تاکید کرده است که فقدان زیرساخت‌های سخت‌افزاری مربوطه در مراکز ارائه خدمت، سامانه‌های جزیره‌ای بخش سلامت، مشخص نبودن تعرفه خدمات سلامت از راه دور و فقدان پلتفرم جامع خدمات از راه دور برای اجرای این رویکرد وجود دارد.
سلامت الکترونیک

به گزارش سیتنا، دفتر مطالعات اجتماعی مرکز پژوهش‌های مجلس طی گزارشی به موضوع سلامت از راه دور در مواجهه با همه گیری پرداخت.

در این گزارش به اشاره به اینکه امروزه کشورهای مختلفی برای ارائه خدمات از رویکرد سلامت از راه دور بهره می برند آمده است که این رویکرد مزایایی از جمله افزایش دسترسی و همچنین کاهش هزینه های دریافت خدمات سلامت را می تواند به دنبال داشته باشد. در کشور ایران نیز طی چند سال گذشته در این خصوص اقداماتی پراکنده و عمدتا بر بستر سکوهای نرم افزاری که به این منظور ایجاد نشده اند (مثل واتسآپ) انجام شده است.

در ادامه این گزارش با توجه به اینکه امروزه پیشرفت هایی که در خصوص سلامت الکترونیک در کشور حاصل شده است تاکید شد که در حال حاضر زمینه برای استفاده از رویکرد سلامت از راه دور نیز بیش از پیش قابل اجرا است ولی مسائلی نظیر: فقدان زیرساختهای سخت افزاری مربوطه در مراکز ارائه خدمت، سامانه های جزیره ای بخش سلامت، مشخص نبودن تعرفه خدمات سلامت از راهدور و فقدان پلتفرم جامع خدمات از راه دور برای اجرای این رویکرد وجود دارد.

گزارش دفتر مطالعات اجتماعی مرکز پژوهش های مجلس در پایان راهکارهایی را برای ارتقاء وضعیت موجود پیشنهاد داده است که به طوری که ایجاد سازوکار شناسایی و ثبت نرم افزارها و فعالین این حوزه، تعیین ضوابط ذخیره، پردازش و یا توزیع «داده پیام»های سلامت، آموزش مردم و ذینفعان، پیش‌بینی منابع مالی، طراحی سکوی نرم افزاری (پلتفرم) ملی سلامت از راه دور، تعیین تعرفه، پوشش بیمه و بازپرداخت در ازای خدمات سلامت از راهدور، اصلاح آییننامه ها و ضوابط ساخت مراکز بهداشتی و درمانی با تأکید بر ایجاد زیرساخت‌های سلامت از راهدور، ایجاد سازوکار مشاوره های تخصصی بین مراکز و افزایش پهنای باند متناسب با خدمات سلامت از راه دور از راهکارهایی می‌باشند که به منظور ارتقاء وضعیت موجود در استفاده از این رویکرد در کشور باید در دستور کار سیاستگذاران و مجریان این حوزه قرار بگیرد.

متن کامل این گزارش در فایل پیوست قرار گرفته است.

پیوستاندازه
PDF iconسلامت الکترونیک3.26 مگابایت

به این محتوا امتیاز دهید: 

میانگین: 5 (1 vote)
سیتنا 5
2022-12-10 09:43

افزودن دیدگاه جدید