کد مطلب: 

269730
انتخاب مشهد به عنوان هاب تولید محتوای شبکه ملی اطلاعات
رئیس پارک فاوا گفت: شبکه ملی اطلاعات در کنار سخت‌افزار و تجهیزات، نیازمند تولید محتوا و خدمات ابری است که وزارت ارتباطات برای این حوزه برنامه ویژه دارد و تصمیم گرفتیم شهر مشهد و پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات این شهر را به عنوان هاب تولید محتوا و ارائه خدمات ابری شبکه ملی اطلاعات انتخاب کنیم.
دیتاسنترهای کشور

به گزارش سیتنا، مراسم رونمایی از محصولات دانش‌بنیان در مشهد با خبرهای خوبی درباره تصمیمات و برنامه‌های دولت و بخش خصوصی برای توسعه صنعت فاوا همراه بود.

رئیس پارک فاوا، رئیس سازمان نصر کشور، رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای، معاون وزیر ارتباطات و مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی وزارت علوم سخنرانان این مراسم بودند که هر یک درباره طرح‌های در دست اجرا در این حوزه گزارشی ارائه کردند.

انتخاب مشهد به عنوان هاب تولید محتوا و خدمات ابری شبکه ملی اطلاعات

دکتر محمدجعفر صدیق رئیس پارک فاوا در این مراسم گفت اظهار کرد: تحقق شبکه ملی اطلاعات که وزیر ارتباطات دولت سیزدهم به جد آن را دنبال می‌کند، نه تنها از جنبه اقتصادی، بلکه از جنبه رفاه عمومی نیز مزیت‌های بسیاری خواهد داشت.

وی افزود: ️حجم ارزش مالی این شبکه در جهان پنج هزار میلیارد دلار است که اگر ما با توجه به نسبت جمعیتی مان، فقط یک درصد آن را هم حساب کنیم، می توانیم ۵۰ هزار میلیارد دلار معادل ۱۵۰۰ همت (هزار میلیارد دلار) ارزش ایجاد کنیم.

صدیق ادامه داد: شبکه ملی اطلاعات در کنار سخت‌افزار و تجهیزات، نیازمند تولید محتوا و خدمات ابری است که وزارتخانه برای این حوزه برنامه ویژه دارد و تصمیم گرفتیم شهر مشهد و پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات این شهر را به عنوان هاب تولید محتوا و ارائه خدمات ابری شبکه ملی اطلاعات انتخاب کنیم.

وی در ادامه گفت: ️علاوه بر ایجاد این هاب و استفاده از ظرفیت‌ آن در سراسر کشور، تفاهم‌نامه‌ای با سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور امضاء خواهیم کرد تا با ارتقاء سطح توانایی فنی، به حرکت در مسیر تحقق شعار سال کمک کرده و فناوری را در سطح جامعه و صنعت توسعه دهیم.

چهار اولویت وزارت ارتباطات برای حمایت از بخش خصوصی فاوا

دکتر سیدمحمدامین آقامیری معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات نیز اظهار کرد: در وزارت ارتباطات به فعالان بخش خصوصی اعتقاد و اعتماد داریم و باورمان این است که دوره تصدی‌گری دولت تمام شده و فقط باید پشتیبان باشیم تا بخش خصوصی کارها را پیش ببرد.

وی افزود: چهار اولویت برای حمایت از فعالیت‌های بخش خصوصی صنعت فاوا در وزارت ارتباطات در نظر گرفته شده است: حوزه اول که مشهد می‌تواند پتانسیل خوبی برای آن داشته باشد، این است که همه محصولات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و همچنین خدمات آی.تی که قابلیت صادرات به خارج از کشور را داشته باشد، مورد حمایت قرار خواهد گرفت. دومین حوزه، بومی‌سازی تجهیزات آی.تی است که می‌تواند شامل نیازهای شبکه ملی اطلاعات، اپراتورها، نرم‌افزارها و لایسنس‌ها باشد. همچنین هر محصولی که نمونه خارجی آن در حال استفاده است و شرکتی بتواند نمونه بومی آن را تولید کند در اولویت حمایت‌هایی همچون تضمین خرید توسط وزارتخانه خواهد بود. ایجاد بستر اشتغال برای فریلنسرها و راه‌اندازی سامانه‌های مرتبط با آن که بتواند فعالان صنعت آی.تی در شهرهای مختلف و حتی کشورهای منطقه را به کار بگیرد و بدون زیرساخت و هزینه سنگین، رشد اشتغال را رقم بزند نیز در اولویت حمایت خواهد بود. چهارمین حوزه حمایتی، بسط دادن فناوری اطلاعات در شرکت های بزرگ است که می‌تواند منجر به تشکیل شرکت‌های نوپای متعدد برای تامین نیازها و محصولات شرکت‌های بزرگ شود و این حوزه نیز می‌تواند یک بازار کار جدی برای فناوران ایجاد کند.

مجتمع‌های مهارت‌آموزی صنعت فاوا در ۱۰ استان ایجاد می‌شود

دکتر غلامحسین حسینی‌نیا رئیس سازمان فنی وحرفه‌ای کشور نیز گفت: اگر قرار است ارزش پول ملی را بالا ببریم، سرنوشت آن در فضاهایی مانند پارک‌های فاوا رقم می‌خورد و در صورتی که از قطار توسعه مبتنی بر آی.سی.تی جا بمانیم، نمی‌توانیم اقتصاد کشور را نجات دهیم.

وی افزود: حلقه اول زنجیره دانش‌بنیان شدن، ایجاد پارک‌های فاوا و استارتاپ‌هاست که اتفاقات خوبی در این زمینه افتاده است.

حسینی‌نیا افزود: ️حلقه دوم، ترویج آن در سطح زندگی مردم و آموزش افراد ماهر برای فروش، بازاریابی، نصب و راه‌اندازی، نگهداری و تعمیرات محصولات مبتنی بر این صنعت است که اشتغال‌زایی انبوهی را به همراه خواهد داشت.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور در ادامه گفت: ۵۰۰ هزار فرصت شغلی در صنعت آی.تی کشور وجود دارد که افراد ماهری برای آن نداریم، ️در این خصوص، سازمان فنی و حرفه‌ای با همکاری پارک فاوا، مجتمع‌های فناوری و نوآوری را در ۱۰ استان ایجاد خواهد کرد.

وی افزود: بسیاری از این مهارت‌آموزان، پس از فراگیری مهارت‌، در شرکت‎های عضو پارک فاوا جذب می‌شوند و مسئله کمبود نیروی ماهر حل خواهد شد.

صنعت آی‌تی کشور شناسنامه‌دار خواهد شد

مهندس سیدحسن هاشمی رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور نیز اظهار کرد: ️خوشبختانه سطح اعتماد دوجانبه دولت و بخش خصوصی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ارتقاء یافته و شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه هستیم.

هاشمی افزود: ️یکی از خروجی‌ها و دستاوردهای این تعامل، ایجاد اکوسیستم‌هایی مانند پارک‌های فاوا است که به همت بخش خصوصی و حمایت دولت، فعال شده است.

وی افزود: سازمان نصر با بیش از ۲۰ هزار عضو حقیقی و حقوقی در سراسر کشور و به عنوان تنها نماینده قانونی بخش خصوصی در این صنعت نیز طرح‌ها و برنامه‌های متعددی را برای ارتقاء این حوزه در دست اجرا دارد.

رئیس سازمان نصر کشور ادامه داد: یکی از این طرح‌ها که با مشارکت وزارت ارتباطات اجرایی خواهد شد، شناسنامه‌دار کردن صنعت آی.تی کشور است تا به طور دقیق و کامل، همه محصولات و زیرساخت‌های ما، به ویژه مراکز داده سراسر کشور، دارای شناسنامه باشد و در لحظه بتوانیم به وضعیت و ظرفیت آنها را بررسی کنیم.

اعلام آمادگی ۲۰ هزار دانشجو برای حضور در دوره دستیار فناوری

دکتر بهنام طالبی مدیر کل دفتر سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و توسعه فناوری و نوآوری وزارت علوم هم در این مراسم گفت: در وزارت علوم، با توجه به گستردگی حوزه فناوری، معاونت فناوری و نوآوری از حوزه پژوهش مستقل شد که این اتفاق بزرگی بود و قطعا به تحقق شعار امسال و تقویت فعالیت‌های دانش‌بنیان کمک خواهد کرد.

وی افزود: وزارت علوم طرح‌هایی مانند دستیار فناور را در دانشگاه‌ها اجرایی کرده است تا دانشجویان علاقه‌مند، به مدت شش ماه در شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان حضور یابند و بتوانند به عنوان دستیار فناوری مشغول به کار شوند.

طالبی ادامه داد: در این طرح برای دانشجویان مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا، به ترتیب، یک، دو و سه میلیون تومان حقوق هم در نظر گرفته شده است تا در کنار کسب تجربه، به مسئله مالی این همکاری نیز تا حدودی توجه شده باشد.

وی تصریح کرد: ️پس از اعلام فراخوان این طرح، در حال حاضر ۲۰ هزار دانشجو برای شرکت در این دوره‌های شش ماه ثبت‌نام شده‌اند و دو هزار شرکت نیز برای میزبانی از آنها اعلام آمادگی کرده‌اند.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
کاربر
2022-06-21 14:59

افزودن دیدگاه جدید