کد مطلب: 

269512

حمایت صندوق نوآوری از شرکت‌های دانش‌بنیان در تعامل با نظام بانکی کشور

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: ما سازوکارهای بسیاری برای تعامل بانک‌ها با شرکت‌های دانش‌بنیان تعریف کردیم و پس از تصویب قانون جهش تولید دانش‌بنیان نیز با برخی بانک‌ها صحبت کرده و سرمایه‌گذاری‌های مشترک با بانک‌ها برای حمایت بیشتر از شرکت‌های دانش‌بنیان را در دستور کار قرار داده‌ایم.
صندوق نوآوری و شکوفایی

به گزارش سیتنا، در نشست برنامه اجرایی صندوق نوآوری و شکوفایی با بانک ملت که صبح امروز دوشنبه به منظور اجرای ماده ۱۸ قانون جهش تولید دانش‌بنیان برگزار شد، طرفین بر توسعه همکاری‌ها برای تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان تاکید کردند.

روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، در این نشست که دومین گام اجرایی صندوق نوآوری در همکاری با شبکه بانکی کشور پس از تصویب قانون جهش تولید دانش‌بنیان است، تفاهم‌نامه‌ای در راستای رشد و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و حمایت هرچه بیشتر از شرکت‌های دانش‌بنیان به امضای رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی و مدیرعامل بانک ملت رسید.

موضوع این تفاهم‌نامه، حمایت از فعالیت‌های فناورانه و نوآورانه شرکت‌های دانش‌بنیان و تحرک اقتصادی در حوزه‌های مختلف فناوری و نوآوری در راستای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و برقراری توسعه تعاملات فی‌مابین در زمینه پرداخت تسهیلات و ارائه سایر خدمات مالی به شرکت‌های دانش‌بنیان است.

بر اساس مفاد این تفاهم‌نامه، بانک ملت مطابق با شرایطی که متعاقبا فیمابین صندوق نوآوری و این بانک مورد توافق قرار خواهد گرفت و به تفاهم‌نامه حاضر پیوست می‌شود، نسبت به صدور و تسهیل در گشایش و تنزیل اعتبار اسنادی داخلی و ضمانت‌های ارزی و گمرکی برای شرکت‌های دانش بنیان اقدام می‌کند.

همچنین بر اساس این تفاهم‌نامه، بانک ملت با رعایت قوانین و مقررات مربوطه، خدمات موردنیاز صندوق نوآوری و شرکت‌های دانش بنیان را در حداقل زمان ممکن ارائه خواهد کرد.

سرمایه‌گذاری و مشارکت در توسعه فناوری فرصت بسیار مغتنمی برای بانک‌هاست

در این نشست، دکتر علی وحدت، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی از توجه مدیرعامل بانک بانک ملت به حوزه نوآوری و شرکت‌های دانش‌بنیان تشکر کرد و گفت: امیدواریم از امروز تحول ویژه‌ای را در تعامل بانک ملت با زیست‌بوم نوآوری کشور و شرکت‌های دانش‌بنیان شاهد باشیم.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه با طرح انتقاداتی چند از عملکرد گذشته بانک ملت در حوزه تعامل با زیست‌بوم نوآوری کشور گفت: ما نباید اجازه دهیم وقت هدر رود. امروز صندوق نوآوری با هشت بانک از شبکه بانکی کشور وارد گفت‌وگو و مذاکره شده و با همراهی آنها مشغول فعالیت جدی در شکل‌دهی توسعه‌یافته‌تر و به روزتر نظام تامین مالی نوآوری است.

وی افزود: ما سازوکارهای بسیاری برای تعامل بانک‌ها با شرکت‌های دانش‌بنیان تعریف کردیم و پس از تصویب قانون جهش تولید دانش‌بنیان نیز با برخی بانک‌ها صحبت کرده و سرمایه‌گذاری‌های مشترک با بانک‌ها برای حمایت بیشتر از شرکت‌های دانش‌بنیان را در دستور کار قرار داده‌ایم.

وحدت تصریح کرد: با تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان، فرصت بسیار مغتنمی برای شبکه بانکی به منظور سرمایه‌گذاری و مشارکت در توسعه فناوری فراهم شده است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در پایان گفت: امیدواریم با حضور آقای دولت آبادی در بانک ملت و همچنین توجه ویژه‌ای که ایشان به حوزه نوآوری دارند، شاهد اتفاقات پرتحولی در تعامل بانک ملت با زیست‌بوم نوآوری کشور باشیم.

فعالیت‌های بانک ملت در راستای تعامل با زیست‌ نوآوری توسعه می‌یابد

در ادامه این جلسه رضا دولت‌آبادی، مدیر عامل بانک ملت نیز از فعالیت‌های صندوق نوآوری در حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تشکر کرد و گفت: از همه تلاش‌های اثربخشی که در این حوزه انجام می‌دهید سپاسگزارم. شرکت‌های دانش‌‎بنیان نقش بی‌بدیلی در رشد اقتصادی کشور دارند و امسال هم با توجه به اجازه‌ قانونی که به سرمایه‌گذاری نظام بانکی در طرح‌های شرکت‌های دانش‌بنیان داده شده، بر خود لازم می‌دانیم که توسعه فعالیت‌ها در راستای تعامل با زیست‌ نوآوری را بیش از پیش پررنگ کنیم.

وی همچنین بیان کرد: بانک ملت بالاترین ترازنامه بانکی کشور را دارد و غافل شدن آن از حوزه دانش‌بنیان متناسب با جایگاه این بانک در کشور نیست.

دولت‌آبادی در پایان ابراز کرد: امیدواریم بیش از گذشته در حوزه‌های قدیمی و جدید تعامل با زیست‌بوم نوآوری کشور، چه در اعطای تسهیلات و چه در حوزه سرمایه‌گذاری فعالیت کنیم.

در صندوق نوآوری سعی کردیم نظام تامین مالی اختصاصی را طراحی کنیم

در ادامه این جلسه نیز دکتر روح‌الله ذوالفقاری، معاون تسهیلات و تجاری‌سازی‌ صندوق نوآوری با بیان اینکه امروز فصل نویی را در تعامل صندوق نوآوری  و بانک ملت آغاز می‌کنیم، گفت: مجموعه همکاری‌های صندوق نوآوری و بانک ملت از سال 98 درباره حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، به شکل اعطای تسهیلات و صدور ضمانت‌نامه بوده است که شامل 300 میلیارد تومان اعطای تسهیلات و 230 میلیارد تومان صدور ضمانت‌نامه می‌شود.‌

ذوالفقاری ادامه داد: بانک ملت بانکی خوشنام در نظام بانکی کشور است که مورد توجه صندوق نوآوری نیز بوده است. ما در مدت گذشته در چهارچوب همکاری‌ها فراز و فرودهای مختلفی را تجربه کرده‌ایم و امیدواریم با حضور آقای دولت‌آبادی در بانک ملت، هدف‌گذاری جدیدی در این بانک برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان اتفاق بیفتد.

معاون تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق تاکید کرد: با حمایت‌هایی که در دو سه سال اخیر از شرکت‌های دانش‌بنیان شده است، این شرکت‌ها به بازیگران جدی در اقتصاد کشور تبدیل شده‌اند و به همین سبب نقش تامین مالی در نظام نوآوری کشور برجسته شده است.

وی افزود: ما در صندوق نوآوری سعی کردیم نظام تامین مالی اختصاصی را طراحی کنیم و جاهایی که نیاز به شکل‌دهی نظام تامین مالی یا پشتیبانی از شرکت‌های دانش‌بنیان وجود دارد وارد شویم و نقش خود را ایفا کنیم.

ذوالفقاری همچنین گفت: اخیرا با تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان ظرفیت قابل ملاحظه‌ای برای بانک‌ها برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های دانش بنیان فراهم شده است.

تشکیل صندوق‌های PE ظرفیت بسیار خوبی برای بانک‌ها ایجاد می‌کند

دکتر علی ناظمی، معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در این جلسه خبر از جلسات متعدد با مدیران بانک ملت داد و گفت: همکاری‌ها در محورهای مختلف می‌تواند اتفاق بیفتد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها تشکیل نهادهای سرمایه‌گذاری به صورت مشترک میان صندوق نوآوری و بانک ملت است.

وی با بیان اینکه ماده ۱۸ قانون جهش تولید دانش بنیان به شبکه بانکی کشور این امکان را می‌دهد که با صندوق نوآوری، یک نهاد مشترک سرمایه‌گذاری تعریف کنند، تصریح کرد: صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی (PE) که ظرفیت بسیار خوبی برای بانک‌ها به حساب می‌آیند، برای صندوق نوآوری حائز اهمیت هستند.

انتهای پیام

گزارش از مسعود فاتح

به این محتوا امتیاز دهید: 

میانگین: 5 (1 vote)
سیتنا 5
2022-06-13 15:50

افزودن دیدگاه جدید