کد مطلب: 

204734
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

فضای مجازی کمک بسیاری به زلزله زدگان کرده است/ اختلال تلگرام از شبکه‌های ایران نیست

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با تاکید بر نقش فضای مجازی در اطلاع رسانی به مردم زلزله زده گفت: با وجود نکات منفی و شایعات پخش شده در فضای مجازی، این عرصه نقش بسیار خوبی در کمک رسانی، اطلاع رسانی و پیدا کردن افراد، توسط عزیزانشان داشته است.
فضای مجازی کمک بسیاری به زلزله زدگان کرده است/اختلال تلگرام از شبکه‌های ایران نیست

به گزارش سیتنا، محمدجواد آذری جهرمی، پس از جلسه هیات دولت روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده توسط این وزارتخانه در مناطق زلزله زده، افزود: از ساعات اولیه مجموعه اپراتورها در ستاد بحران فعال شدند.

وی افزود: در شب نخست وقوع این حادثه در مجموع حدود 147 سایت موبایل از دسترس خارج شدند که علت اصلی آن، قطعی برق بود که البته به سرعت در همان شب برخی از سایت ها به مدار بازگردانده شدند.

 آذری جهرمی، اظهار داشت: بالا بودن حجم مکالات به سمت مناطق زلزله زده سبب شد تا ظرفیت های موجود در مناطق آسیب دیده، اشباع شود که به سرعت ظرفیت آن افزایش یافت و تا ظهر دیروز (سه شنبه) همه شرایط منطقه و ارتباطات به شکل قبلی بازگشت.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه ممکن است مشکل آنتن دهی در برخی مناطق از گذشته باشد، اظهار داشت: در این رابطه که اختلالی در ارتباطات مناطقی که دچار مشکل شده بودند، ادامه دارد، هنوز ارایه نشده است.

وی ادامه داد:  البته اپراتورهای تلفن همراه با توصیه وزارت ارتباطات بسته های ویژه ای را برای اتصال مشترکان در نظر گرفته اند و برای سه روز این بسته ها و همچنین مکالمات رایگان تمدید شده و همچنین بسته های اینترنتی خاص در مناطق زلزله زده فعال شده است.

آذری جهرمی، خاطر نشان کرد: با وجود نکات منفی و شایعات پخش شده در فضای مجازی، باید بگویم فضای مجازی نقش بسیار خوبی در کمک رسانی، اطلاع رسانی و پیدا کردن افراد توسط عزیزانشان داشته است که باید برای ایجاد نظام کنترل شایعات و مراجع پخش اخبار در فضای مجازی، تلاش ویژه ای کرد  تا بتوانیم از حداکثر مزایای فضای مجازی استفاده کنیم.

وی درباره امکانات و تسهیلات ویژه در نظر گرفته شده در منطقه زلزله زده، تصریح کرد: همین امروز نیز همکاران ما در سازمان فضایی در حال فعالیت هستند که بالن اینترنت را در این منطقه فعال کنند و بتوانند خدمات آن را ارایه دهند که در آینده در این زمینه اطلاع رسانی بیشتری می شود.

وزیر ارتباطات، گفت: در کنار این خدمات، اپراتورهای ارتباطی و کارکنان وزارت ارتباطات روز گذشته در اقدامی انسان دوستانه، 5 هزار پتو و 500 تخته چادر را تهیه کردند که صبح امروز به مناطق زلزله زده فرستاده شد.

به گفته آذری جهرمی، روز گذشته یکی از معاونان این وزارتخانه مسئول آن شد که با اپراتورها موبایل و تجهیزات اینترنت و تمامی تهیه کنندگان بخش اینترنت و مخابرات هماهنگی شوند تا بتوانند اقلام و مواد بهداشتی که هلال احمر و ستاد بحران اعلام نیاز کرده، جمع آوری کنند.

وزیر ارتباطات، گفت: ما از ستاد بحران گزارشی درباره اختلال در ارتباطات نداریم و اگر باشد به سرعت تیم هایی برای حل این موضوع به منطقه می فرستیم تا بتوانیم ارتباطات که لازمه اطلاع رسانی است، فراهم شود.

وی قطعی برق را علت اصلی بروز برخی اختلال های ارتباطی برشمرد و گفت: از این منظر زیرساخت های ارتباطی ما کمی آسیب پذیری دارد و امیدواریم در آینده در مناطق خطرپذیر از انرژی خورشیدی برای تامین برق سایت های اصلی استفاده کنیم تا در مواقع خطر و حوادث آتی با چنین خطری مواجه نشویم.

وزیر ارتباطات در پاسخ به سوالی درباره اختلال در تلگرام، اظهار داشت: حدود ساعت 12 شب گذشته تماس هایی در این زمینه داشتیم و بررسی ها هم نشان می داد که ارتباط با شبکه پیام رسان تلگران برقرار نمی شود؛ البته اشکالات و اختلالات شبکه ای از سوی ما نبود و پس از بررسی ها دلیل این موضوع اطلاع رسانی می شود.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2017-11-15 14:55

افزودن دیدگاه جدید