کدخبر :1160 پرینت
16 دی 1390 - 17:19

شاتل: اختلالات اینترنتی اخیر مربوط به زیرساخت شبکه‌ی اینترنت و خارج از کنترل ماست

متن خبر

گروه شرکت‌های شاتل توضیح داد: تغییرات و مشکلات ایجاد شده [در دسترسی به شبکه‌ی اینترنت]مربوط به زیرساخت شبکه‌ی اینترنت کشور بوده و به کلی خارج از کنترل شاتل و دیگر شرکت‌های سرویس دهنده‌ی خدمات اینترنت است.

 
به گزارش گروه دریافت خبر سیتنا، در پی بروز اختلالات اخیر در دسترسی به اینترنت، امور مشترکین گروه شرکت‌های "شاتل" در ایمیلی به مشتریانش، توضیحاتی پیرامون این اختلالات ارائه کرده است، که در ادامه آمده است: 

مشترک گرامی؛ 

علاقه مندیم به اطلاع برسانیم که متاسفانه بررسی های انجام شده توسط کارشناسان فنی شاتل طی روزهای اخیر، نشان از آن دارد که استفاده از برخی سرویس های اینترنت دچار محدودیت هایی شده یا در برخی از ساعات شبانه روز با اختلالاتی همراه گردیده است.

بر این اساس، کاربران در استفاده از پروتکل ها یا سرویس هایی همچون صفحات https ، VPN و ... با مشکلات گاه بسیار جدی رو به رو هستند. به عنوان مثال صفحات مربوط به ایمیل یاهو، جی میل و ... ممکن است با تاخیر قابل توجه باز شود و یا با سرعت بسیار محدود در اختیار کاربران قرار گیرد.
کارشناسان فنی شاتل با نمونه‌گیری‌های متعدد در Zoneهای متفاوت شبکه این موضوع را بررسی کرده‌اند و نمودار چند نمونه از این بررسی‌ها که تاخیرها در باز شدن این گونه صفحات را نشان می‌دهد در زیر آورده شده است.
نمودارهای زیر زمان باز شدن صفحات را به ثانیه در ساعات مختلف نشان می‌دهد. هرچند این موضوع دایمی نیست و در ساعات مختلف شبانه روز و حتی برای کاربران مختلف متفاوت است، اما اختلال و محدودیت همچنان وجود دارد. به عنوان مثال، حتی ممکن است زمانی که یک کاربر برای باز کردن صفحه ی https خاصی با مشکل جدی رو به رو باشد، کاربر دیگری اصلا چنین مشکلی را تجربه نکند:
 

 


نمودار شماره 1: متوسط زمان باز شدن صفحه اول گوگل از طریق پروتکل HTTPS. با وجود کم حجم بودن این صفحه، متوسط زمان Load شدن این صفحه بالا است و در طول روز بسیار متغیر است.

 

 


نمودار شماره 2: متوسط زمان باز شدن صفحه اول گوگل از طریق پروتکل HTTP و به طور عادی. همان گونه که مشاهده می شود در بازه زمانی مشابه، مدت زمان باز شدن این صفحه در مقایسه با حالت HTTPS، بسیار کم است و در طول شبانه روز نیز از یک روند تقریبا ثابت برخوردار بوده است.

 

 


نمودار شماره 3: متوسط زمان باز شدن صفحه اول kernel.org از طریق پروتکل HTTPS. با وجود کم حجم بودن این صفحه، متوسط زمان Load شدن این صفحه بالا است و در طول روز بسیار متغیر است.

 

 


نمودار شماره 4: متوسط زمان باز شدن صفحه اول yahoo از طریق پروتکل HTTP و به طور عادی. همان گونه که مشاهده می شود در بازه زمانی مشابه، مدت زمان باز شدن این صفحه بسیار کم است و در طول شبانه روز نیز از یک روند تقریبا ثابت برخوردار بوده است.

 

به هر روی، این تغییرات و مشکلات ایجاد شده مربوط به زیرساخت شبکه اینترنت کشور بوده و به کلی خارج از کنترل شاتل و دیگر شرکت های سرویس دهنده‌ی خدمات اینترنت است. با این همه، کارشناسان فنی ما در حال پی گیری، کسب اطلاعات بیشتر و برطرف ساختن آنها با سازمان‌های مربوطه هستند. اما متاسفانه زمان دقیقی برای برطرف ساختن این مشکلات وجود ندارد و شرکت شاتل و دیگر شرکت‌های سرویس‌دهنده‌ی خدمات اینترنت نیز کاری جز پی گیری برای حل آنها نمی توانند انجام دهند. 


از توجه شما سپاسگزاریم. 
امور مشترکین - گروه شرکت های شاتل 

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

افزودن دیدگاه جدید

کپچا
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.