کد مطلب: 

248470
عربستان در جستجوی جایگزینی برای واتساپ
گروهی از مهندسان و محققان سعودی در شهرک علم و فناوری ملک عبدالعزیز بر روی ساخت یک جایگزین ایمن برای سیستم پیام رسان واتساپ کار می کنند که به حفظ اطلاعات محرمانه کمک می کند.
عربستان در جستجوی جایگزینی برای واتساپ

به گزارش سیتنا به نقل از عرب نیوز، عربستان سعودی در حال ساخت یک جایگزین ایمن برای سیستم پیام رسان واتساپ است که به حفظ اطلاعات محرمانه آن کمک می کند.

 این سیستم پیام رسان داخلی وابستگی عربستان به شرکت‌های خارجی را کاهش داده و اطمینان می‌دهد تمام اطلاعات حساس و محرمانه این کشور در سرورهای داخلی ایمن هستند.

گروهی از مهندسان و محققان سعودی در شهرک علم و فناوری ملک عبدالعزیز بر روی این پروژه کار می کنند.

انتظار می رود این پلتفرم پیام رسان طی یک سال آماده شود و به کاربران خود اجازه دهد در فضایی ایمن به جای واتساپ و وی چت، از آن استفاده کنند.

رئیس مرکز امنیت اطلاعات عربستان درشهرک علم و فناوری ملک عبدالعزیز گفت:« این پلتفرم پیام رسان بر روی یک نرم افزار رمزگذاری شده داخلی و الگوریتم هایی که از آن در برابر بی ثباتی های امنیتی حفاظت می‌کنند، ساخته می‌شود و بالاترین درجه امنیت را داراست».

وی اضافه کرد مزیت این پیام رسان که تماماً توسط نیروهای داخلی طراحی شده این است که تحت کنترل هیچ سرور خارجی قرار ندارد بنابراین محرمانه بودن آن حفظ می‌شود.

هدف این پیام رسان در حال حاضر آژانس های دولتی، موسسات و شرکت ها است و در دسترس عموم مردم قرار نمی گیرد.

محمد خرم خان، یکی از اساتید امنیت سایبری در دانشگاه ملک سعد در ریاض در گفتگو با عرب نیوز گفت:« این یک ابتکار بزرگ برای ساخت یک پلتفرم بومی برای انتقال فایل های محرمانه و ارتباطات چند رسانه ای است که مزایای بسیاری دارد».

وی اضافه کرد:« این طرح  فرصتهای شغلی جدیدی برای استعدادهای داخلی به وجود می آورد، مالکیت فکری را توسعه می دهد، یک نرم افزار داخلی برای سازمان های بخش خصوصی و دولتی ایجاد می‌کند و و یک ارتباط دو زبانه برای کاربران داخلی فراهم می‌آورد».

«دورنمای 2030 عربستان بر اهمیت دیجیتالی شدن و امنیت سایبری تاکید دارد و این اقدام در راستای اجرای این برنامه است».

وی تاکید کرد با آزمایش و اجرای موفق این پلتفرم می ‌توان آن را صادر کرد، درآمد به دست آورد و اقتصاد ملی را رونق داد.

انتهای پیام

سیتنا 3

امتیاز: 

هنوز رأی ندارید
2020-09-05 13:11

افزودن دیدگاه جدید