کد مطلب: 

11864

گزارش/ "تا زمانی که پول عمل جور شود مجبور به تن فروشی هستم"

تن فروشی ، شغلی که از نظر ارنیکا فقط نامش بد است و برای تامین هزینه عمل جراحی مجبور به تن دادن به آن است چرا که به قول خودش پول خوب می دهند و زحمت چندانی هم ندارد.

به گزارش سیتنا به نقل از عصرخبر، محل قرار زیر پل پارک وی، ساعت 24 ، اینجا میعادگاه دختران و پسرانی است که قرار است پسر و دختر شوند اما تا این لحظه ناکام ماندند. نام مستعارش ارنیکاست قبلا او را امید می خواندند، با هزار امید و آرزو از دیار خود خداحافظی کرده، برای عمل جراحی به تهران بیاید، اما هزینه بالای عمل جراحی باعث شد تا به فکر کار بیفتد، کار مناسب هم پیدا نکرد، به هر جایی برای کار معرفی می کرد برای او نظر داشتند و پول کمی هم در قبال کار کردنش به وی می دادند، پس راه حل جدیدی به ذهنش رسید، تن فروشی آری درست متوجه شدید، شغلی که از نظر ارنیکا فقط نامش بد است و برای تامین هزینه عمل جراحی مجبور به تن دادن به آن است چرا که به قول خودش پول خوب می دهند و زحمت چندانی هم ندارد.

مبدا ارنیکا خیابان آفریقاست، به قول خودش بعد از ماه ها برای خودش صاحب سرقفلی است و با یک اشاره او خودروهای مدل بالای خارجی محکم بر ترمز می کوبند و شبی مهمانش می کنند. ارنیکا می گوید هنوز 4 میلیون تا جور شدن پول عمل فاصله دارم، تا زمانی که پول عمل جور شود مجبور به تن فروشی هستم، اما به خودم قول داده ام تا زمان جور شدن پول عمل تن فروشی کنم.

سوژه بعدی ما باز هم یک پسر است، اما فقط در ظاهر پسر است، او می خواهد دختر باشد و راه رفتن و تیپ ظاهری اش فریاد می زند که ایها الناس می خواهم دختر باشم اما نمی توانم.

در مترو صادقیه منتظر دوست پسرش بود به او نزدیک شدم و با وی همکلام شدم، صحبت کردنش با عشوه و ناز همراه بود، ابتدا از صحبت کردن امتناع کرد اما وقتی شغلم را گفتم، کمی اعتماد کرد و سوالاتم را با کراهت پاسخ داد، طناز هیکلی دخترانه داشت و ابروهایش را برداشته بود، جلوی موهایش را هم رنگ شده بود، صورت زیبایی داشت و در نگاه اول چهره اش به دل می نشست.

سوالاتم را یک به یک پرسیدم، طناز اهل شرق تهران بود، پدر و مادرش با بیماری وی کنار آمده بودند و به وی گفتند هوایش را دارند، حتی دوست پسرش را هم به رسمیت شناخته اند و به رفت و آمد هایش کار نداشتند.

کمی که گذشت انگار طناز به من اعتماد کرد و به سراغ حرف های دلش رفت، گفت برای عملمم پول جمع کردم، در یک شرکت خصوصی هم کار می کنم، پدرم هم گفت نگران خرج عملت نباش که پولش را خدا می رساند.

حین صحبت های ما موبایل طناز زنگ خورد و گفت: اشکان منتظرم است باید زودتر برم، راستی می خواهم با اشکان ازدواج کنم، خیلی دوستش دارم، گفته خوب شوم به خواستگاری ام خواهد آمد.

اما اولین جراحی تغییر جنسیت در ایران وقتی انجام شد که فریدون ملک آرا بعد از چندین مرحله پیگیری توانست مجوز این جراحی را از حضرت امام دریافت کند و به مریم ملک آرا تبدیل شود.

طبق فتوای امام خمینی(ره)، تغییر جنسیت برای افرادی که دچار «اختلال هویت جنسی»‌اند اشکال شرعی ندارد. در تبصره این فتوا که در زمان انتشار مورد انتقاد فقهای سنتی شیعه واقع شده است، امام بین روح و جسم تفکیک قائل می‌شود و تاکید می‌کند که روح برخی از افراد می‌تواند جنسیتی متفاوت داشته باشد. در متن فتوای امام تاکید شده است که ضمن اینکه این افراد می‌توانند تغییر جنسیت بدهند، در انجام عمل جنسی نباید گناه کنند. منظور از گناه، لواط یا دخول به مقعد مرد است؛ همچنین "تفخیذ" یا قرار دادن اندام تناسلی مرد بین ران‌ها یا نشیمنگاه انسان مذکر نیز در احکام فقهی شیعه گناه محسوب می شود.

همچنین از نظر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای، تغییر جنسیت برای افراد بیماری جسمی و روحی مجاز اعلام شده است. افزون براین، از نظر ده تن از فقیهان شیعه مانند حضرت آیت الله سیستانی در عراق، تغییر جنسیت برای بیماران روحی مجاز است.

بر این اساس یک رویه فقهی و قانونی به وجود آمده است که افراد بیمار جسمی یا روحی زیرنظر پزشکان می‌توانند تغییر جنسیت داده و از حمایت‌های قانونی بهره‌مند شوند و این در حالی است که تغییر جسنیت از نظر کلیسای مسیحی و نیز فقهای اهل سنت غیر مجاز اعلام شده است.

در حال حاضر که در هر 100هزار نفر جمعیت در دنیا 6 نفر بیمار دچار اختلال هویت جنسی وجود دارد ، بیشترین آمار جراحی تغییر جنسیت را در ایران داریم. این مطلب به این معنی نیست که در ایران تعداد بیشتری از این افراد وجود دارند بلکه بیانگر این مطلب است که در ایران این نوع جراحی بیشتر پذیرفته شده است.

در این امر عوامل متعدد اجتماعی و فرهنگی دخیل اند مثل اینکه در خیلی از کشورها افرادی که این مشکل را دارند به روال عادی زندگی ادامه می دهند و مشکل خاصی هم پیدا نمی کنند و حتی خیلی از موارد ازدواج با همجنس هم خیلی مورد نقد قرار نمی گیرد بنابراین نیازی به جراحی تغییر جنسیت احساس نمی شود ، اما در ایران مسائل مذهبی و فرهنگی و گاهی هم ناآگاهی های اجتماعی بیماران دچار اختلال جنسی را با مشکلاتی مضاعف درگیر می کند. ساده ترین این ناآگاهی ها این است که همه این بیماران ، دوجنسه عنوان می شوند خیلی وقتها در خیابان وقتی از کنار یکی از آنها گذشته ام دیده ام که مورد اهانت قرار می گیرند.

اغلب آنها از خانواده ها طرد می شوند و این موجب می شد که به فحشا و تن فروشی تن دهند و نگاه ها و قضاوت های دیگران هم به همین ترتیب در موردشان شکل بگیرد ، خوشبختانه اخیراً با آگاهی های ایجاد شده این جریان تغییر کرده است این بیماران در خانواده ها پذیرفته شده اند و این به حفظ سلامت اخلاقی و رفتاری آنها بسیار کمک می کند. هرچند که نگاه های همراه با قضاوت عموم مردم همچنان ادامه دارد.

روال تغییر جنسیت در ایران به این ترتیب است که افرادی که دچار ابهام هویت جنسی هستند، مثلاً ظاهر مردانه دارند اما احساسات آن‌ها زنانه است یا بر عکس از دادگاه درخواست انجام عمل تغییر جنسیت می‌کنند و دادگاه برای بررسی موضوع پرونده آن‌ها به سازمان پزشکی قانونی ارجاع می‌دهد.

معمولاً برای تشخیص این که فردی دچار اختلال هویت جنسی است یا نه ابتدا وضعیت ظاهری، جسمی و هورمونی او بررسی می‌شود و بعد از بعد روانی نیز از طریق یک روانپزشک با وی مصاحبه می‌شود، با خانواده وی نیز صحبت می‌شود و اگر واقعاً محرز شد که فرد مشکل دارد اقدامات قانونی آغاز می‌شود.

مراکز مجاز انجام عمل تغییر جنسیت از سوی وزارت بهداشت تعیین می‌شود و بر اساس آخرین اطلاعات موجود، وزارت بهداشت بیمارستان حضرت فاطمه زهرا(س) را به عنوان مرکز انجام عمل‌های تغییر جنسیت معرفی کرده است.

صدور مجوز تغییر جنسیت در ایران از حدود سال 1380 آغاز شده و هر سال تعدادی مجوز برای این کار صادر می‌شود ، بیماران برای انجام عمل جراحی به مجوز پزشک قانونی احتیاج دارند که بعد طی مراحل قانونی و تشخیص صادر خواهد شد. به گزارش عصر خبر مراحل تغییر اوراق شناسایی هم بعد از جراحی صورت می گیرد.

دولت ایران نزدیک به ۱۵ سال است که به تراجنسی‌ها بعد از عمل تغییر جنسیت، شناسنامه تازه‌ای می‌دهد که تولدی دوباره برای آن‌ها محسوب می‌شود اما به طور مثال در کشورهایی چون فرانسه و انگلیس تنها هفت سال است که تراجنسی‌ها می‌توانند پس از جراحی شناسنامه‌ای تازه دریافت کنند.

بیماری ترانس سکشوال ، یک بیماری روحی و روانی شدید است که بیمار، خواهان تبدیل به جنس مخالف است. گاه هیچ راه درمانی برای این بیماران، جز تغییر جنسیت وجود ندارد. از این رو امام خمینی(ره) و اکثر فقیهان شیعه، حق تغییر جنسیت را برای این بیماران به رسمیت شناخته‌اند. می‌توان گفت که یکی از مصادیق حقوق بشر و حق تعیین سرنوشت، حق تغییر جنسیت برای بیماران ترانس سکشوال است.

البته این تغییر جنسیت باید با دقت نظر و با مراقبت‌های ویژه پزشکی همراه باشد، تا تنها بیماران خاص که راه درمان دیگری برای آنان وجود ندارد، تغییر جنسیت دهند و باید جلوی تغییر جنسیت‌های غیر مجاز کاملا گرفته شود .

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-12-30 08:05

افزودن دیدگاه جدید