کد مطلب: 

209835
وزیر ارتباطات در جشنواره‌ی ملی فاوا:
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، از رشد قابل توجه شاخص‌های توسعه‌ی ICT در سال آینده خبر داد و گفت: بر اساس اعلام ITU، ایران بیشترین رشد شاخص‌های ICT در آسیا و دومین کشور از این نظر در دنیا بوده است.
واگذاری امور به بخش خصوصی و رفع انحصار از دولت/ تحقق برنامه‌ی دولت برای ورود خانم‌ها در امور کشور/ برنامه‌ریزی ویژه جهت توسعه‌ی اشتغال/ با استفاده از خلاقیت‌ها حاکمیت را بدست آوریم/ هوشمندسازی هدف نیست بلکه وسیله است

به گزارش خبرنگار سیتنا، مهندس آذری جهرمی، در مراسم اختتامیه جشنواره‌ی ملی فاوا و اعطای جوایز شهید رجایی که همزمان با 141 امین سالگرد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، امروز دوشنبه 21 اسفندماه 96، در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات، برگزار شد، گفت: با توجه به مصوبه اساسنامه شرکت ملی پست در مجلس، با آزادسازی فعالیت ها در بخش دولتی، به دو اپراتور پستی واگذار شد که خیلی خوشحالیم از بخش تعاون نیز در این حوزه حضور دارند.

وی با تاکید بر پیگیری واگذاری امور به بخش خصوصی، افزود: به لطف قانون همواره پیگیر آن هستیم تا برای واگذاری امور به بخش خصوصی و رفع انحصار از دولت، مجری خوبی باشیم تا شاهد بزرگ شدن بازار خدمات پستی در کشور باشیم.

آذری جهرمی، با بیان اینکه بنا بر اعلام ITU در سال گذشته میلادی، ایران در میان کشورهای آسیایی بیشترین رشد شاخص های ICT و در دنیا دومین کشور از این بابت را بدست آورده است، گفت: امروز برگزیدگان جشنواره‌ی ملی فاوا، جایزه ملی کیفیت و جشنواره شهید رجایی، نمایندگان جامعه ای هستند که این اتفاق را رقم زده اند که جای تقدیر ویژه از آنان دارند.

وی، تصریح کرد: در سال گذشته از میان کارمندان خانم یک نفر به عنوان برگزیده انتخاب شد که خوشبختانه امسال شاهد آن هستیم که برگزیدگان خانم در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به هفت نفر رسیده است که نشان می دهد وعده و برنامه دولت برای ورود خانم ها و کمک گرفتن از آنها در امور کشور در حال تحقق است.

جهرمی با اشاره بر اینکه از نظر شاخص های IDI جمهوری اسلامی ایران شاهد 4 رتبه رشد بوده است، خاطر نشان کرد: این در حالیست که در سال گذشته پوشش شبکه در کشور 62 درصد بوده است که امسال با رشد قابل توجهی که در این حوزه رخ داده است، بخصوص با کمک همراه اول و همچنین بخش روستایی پوشش پهنای باند گسترده شده و انتظار داریم رشد شاخص وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قابل قبول تر از قبل باشد و تکلیف دولت برای رشد 30 درصد شاخص ها را زودتر محقق کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: برای توسعه‌ی شاخص های ارتباطی باید با کمک جوانان و استفاده از ظرفیت ها جهت توسعه‌ی تحول دیجیتال گام برداریم که باعث افزایش بهره وری، اشتغال، رفاه عمومی و ثروت ملی در کشور است.

آذری جهرمی با اعلام اینکه برنامه ریزی ویژه ای برای توسعه اشتغال آغاز کردیم، اظهار کرد: با نظر مثبت رییس جمهوری و دستوراتی که داشتند و با توجه به نوع نگاه حمایتی مجلس بخصوص کمیسیون صنایع و کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات مجلس، مذاکرات را برای نهادینه کردن شاخص ها آغاز کردیم تا بدانیم هوشمندسازی ساختمان ها، شهر، کشاورزی، انرژی و سلامت در چه وضعیتی قرار دارد و به چه مرحله ای قرار است در سال آینده برسد.

وی با اشاره به نمونه ای در مصرف آب خوزستان از مصرف 31 هزار متر مکعب برای هر هکتار خبر داد و افزود: این درحالیست که در کشورهای پیشرفته برای همین قدر تولید محصول 10 تا 12 هزار متر مکعب آب در هر هکتار مصرف می شود که می توان با کمک فناوری اطلاعات آنرا بهبود داد.

جهرمی با بیان اینکه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات توسعه پیدا نکرده تا فقط به عنوان پیام رسان از آن استفاده کرد، اظهار کرد: باید فناوری اطلاعات را در زندگی مردم جاری کنیم که حوزه سلامت، کشاورزی از جمله زوایای زندگی مردم است.

وی با اشاره به اینکه در زمانی هستیم که همه‌ی کشورها درحال استفاده از ظرفیت های فناوری اطلاعات هستند، تصریح کرد: اگر بنشینیم و دست روی دست بگذاریم آنها حاکمیت ما را بدست می آورند و باید تلاش کنیم و با استفاده از خلاقیت ها حاکمیت را بدست آوریم و خدمات به شهروندان را ارتقا دهیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با تاکید بر اینکه امروز آنکه مانع می شود و جلوی رشد این خلاقیت ها را با هر روشی بگیرد و مانع رشد فناوری اطلاعات شود، به حاکمیت آینده ما ضربه می زند، گفت: نباید به اعتماد عمومی لطمه زنیم و باید بدانیم که در تحولات این حوزه شغل های سنتی از میان می رود و شغل های نوین جایگزین می شود که باید نسبت به آن فرهنگ سازی کنیم که بر اثر این تغییرات سرمایه گذاری صورت می گیرد و اشتغال ایجاد شده و توسعه رخ می دهد.

وی با بیان اینکه برخی دستگاه ها به طور شفاف در برابر بهره وری می ایستند، درحالی که در مجلس این امر وجود دارد، افزود: وزارت ارتباطات مسوول همه‌ی بخش ها نیست و با وجود اینکه به عنوان متولی زیرساخت به شمار می رود اما در بخش فنی نیز الزاما همه مسوولیت ها با وزارت ارتباطات نیست.

جهرمی، اظهار کرد: اگر با بیشترین هزینه ها بهترین پلتفرم ها برای پیام رسان نیز درست کنیم علاوه بر آن، اکوسیستم و زیست بومی وجود دارد که دستگاه های دیگر مسوول ایجاد آن هستند.

وی همچنین از دستور رییس جمهوری مبنی بر اعلام عمومی سند تحول دیجیتال و ارایه شاخص ها خبر داد و گفت: باید اعلام کنیم چه میزان از کشاورزی، شبکه علمی و ساختمان ها هوشمندسازی هستند و به چه میزان می خواهند برسند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با بیان اینکه هوشمندسازی هدف نیست بلکه وسیله است، گفت: باید افزایش بهره وری را دنبال کنیم و باید با تلاش گروه های مختلف خصوصی و دولتی سرمایه گذاری که صورت گرفته و زیرساختی که احداث شده به بهترین وجه برای توسعه اقتصادی از آن استفاده کنیم که البته نیاز به عزم همگانی دارد و مقام معظم رهبری برای هماهنگی میان نهادهای مختلف شواری عالی فضای مجازی را به عنوان فضل الخطاب این حوزه تشکیل دادند.

آذری جهرمی با تاکید بر اینکه هنوز وقتی با استارت آپ ها صحبت می کنیم، می گویند که آنها نفوذی هستند، اظهار کرد: باید بینش عمومی را بالا ببریم و جوانان را برای خودمان حفظ کنیم. در نمایشگاه جیتکس 12 برگزیده، شرکت ها و استارت آپ های ایرانی بودند که باید به این سرمایه ها توجه کنیم.

وی با اشاره بر اینکه شاید آنها از من به عنوان وزیر ارتباطات گلایه داشته باشند، افزود: البته باید حرف های آنها را شنید چراکه اگر مطالبات شنیده و پیگیری شود، امید شکل می گیرد بنابراین با گفتمان سازی و ظرفیت های بسیار خوب گروه های مختلف، علما، دانشگاهیان و ... تحول دیجیتال را قبل از اینکه مستعمره شویم خودمان رقم بزنیم به نحوی که سهمی از بازارهای بین المللی را از آن خود کنیم.

جهرمی با اظهار امیدواری نسبت به اینکه در سال آینده با کنار گذاشتن اختلاف ها و با همفکری و همنظری بدین سمت حرکت کنیم، تصریح کرد: این امید می رود که با توسعه فناوری اطلاعات، از باب شفافیت و مبارزه با فساد اقداماتی صورت گیرد و همانطور که مجلس کاهش سالانه 12.5 درصد مراجعات حضوری غیرضروری حذف شود.

وی با اعلام اینکه همه دستگاه ها و نهادها برای خود سیستمی راه اندازی کرده که اگر بخواهیم با فساد مبارزه کنیم باید به یکدیگر متصل کنیم، خاطرنشان کرد: باید با کسانیکه اعتماد عمومی را خدشه دار می کنند برخورد کرد اما بسیار مهم است کسانیکه برای این کشور زحمت می کشند بنابر ضعف نظارت و اختیارات آنها را فاسد نکنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از سختی اتصال دستگاه های مختلف به دولت الکترونیک گفت و ادامه داد: بهانه هایی برای این کار از سوی نهادهای مختلف گفته می شود که آخرین آنها حفظ امنیت اطلاعات سازمانی است که باید گفت بزرگترین اقدام ضد امنیتی به اشتراک نگذاشتن اطلاعات است.

انتهای پیام

دسته بندی: 

برچسب: 

افزودن دیدگاه جدید

اشتراک در خبرنامه