کد مطلب: 

6007

60 درصد گوشی های موجود در بازار قاچاق است!

رئیس کارگروه تلفن همراه در مجمع عالی واردات از شناسایی 500 فروشنده متخلف گوشی های قاچاق در بازار موبایل و جمع آوری این گوشی ها از سطح بازار خبر داد و گفت: براساس آخرین بررسی های به عمل آمده نیاز مصرفی کشور در زمینه گوشی موبایل، ماهانه بین 430 تا 500 هزار دستگاه برآورد می‌شود که 60 تا 70 درصد این نیاز به صورت غیرقانونی و قاچاق تامین می‌شود.

 

به گزارش سیتنا، مهدی عبقری در گفتگو با مهر، با اشاره به آمار و ارقام موجود از بازار گوشی تلفن همراه کشور و جزئیات طرح جمع آوری گوشی های قاچاق از سطح بازار که از اول بهمن ماه امسال کلید خورد، اظهار داشت: تا پایان بهمن ماه امسال براساس برآوردهای انجام شده بالغ بر 2 میلیون دستگاه گوشی به صورت قانونی وارد کشور شده و با توجه به نیاز حدود 430 تا 500 هزار گوشی در ماه، حدود 60 تا 70 درصد نیاز گوشی کاربران ایرانی به صورت قاچاق تامین می‌شود.

 

رئیس شبکه بازرسی و نظارت مردمی کارگروه موبایل در مجمع واردات با بیان اینکه بحث قاچاق در سال جاری در کشور با کمترین میزان افزایش نسبت به سالهای گذشته روبرو بوده است، ادامه داد: نیاز ماهانه داخلی کشور در سال 90 بین 600 تا 700 هزار دستگاه گوشی و نیاز سالانه آن بالغ بر 7 میلیون دستگاه بوده که براساس آمارهای گمرک درسال گذشته تنها یک میلیون و چهارصد هزار دستگاه به صورت قانونی وارد کشور شده و بالغ بر 6 میلیون گوشی توزیع شده در بازار به صورت غیرقانونی و قاچاق بوده است.

 

وی افزود: این در حالی است که در سال 91 تنها 3 میلیون دستگاه موبایل قاچاق وارد کشور شده که این نشان از کاهش 50 درصدی قاچاق در سال جاری دارد.

 

عبقری تشدید طرح شبکه نظارت مردمی – شبنم - و نظارت های مستمر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را از جمله دلایل کاهش قاچاق موبایل در کشور عنوان کرد و گفت: البته در این میان نوسانات ارزی و کاهش قدرت خرید مردم بی تاثیر نبوده است.

 

رئیس شبکه بازرسی و نظارت مردمی کارگروه موبایل در مجمع واردات پیش بینی کرد که سال 92 نیز نیاز بازار ماهانه خانوارهای ایرانی به گوشی موبایل، حدود 400 تا 500 هزار دستگاه باشد و با وجود اجرای طرح شبنم و تشدید نظارت های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز 60 درصد گوشی های موبایل به صورت قانونی وارد کشور شود.

 

وی در مورد اجرای طرح جمع آوری گوشی های قاچاق از سطح بازار نیز به مهر گفت: از زمان اعلام نهایی طرح جمع آوری گوشی‌های قاچاق در سطح بازار تلفن همراه در 23 روز نخست اجرای این طرح، 240 گشت مستقل همراه با 1700 مورد بازرسی صورت گرفته که به شناسایی 500 مغازه متخلف فروشنده کالاهای قاچاق منتج شد.

 

عبقری اضافه کرد: در این راستا و بعد از در اختیار گذاشتن اموال قاچاق گوشی موبایل به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی، این کالاها بعد از استعلام برای تاییدیه و برخورداری از استانداردهای لازم به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی فرستاده می شود تا از لحاظ فنی مورد آزمایش قرار گیرند و بعد از تست‌های لازم با برچسب‌های شبنم وارد بازار می‌شوند.

 

رئیس شبکه بازرسی و نظارت مردمی کارگروه موبایل در مجمع واردات با بیان اینکه طرح جمع آوری گوشی‌های قاچاق براساس اهداف مدنظر برنامه پنجم توسعه کشور اجرایی می‌شود خاطرنشان کرد: در 9 ماه نخست امسال بالغ بر 564 تن موبایل به ارزش 58 میلیون و 80 هزار دلار وارد کشور شد.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-03-05 06:35

افزودن دیدگاه جدید