کد مطلب: 

5964

ایجاد بازار مجازی از ابتدای سال 92

دبیرکل اتاق تعاون از ضرورت تشکیل کمیته اجرایی برای بررسی تسهیلات معوق خبر داده و خواستار ایجاد بازار مجازی از ابتدای سال آینده شد.

به گزارش سیتنا به نقل از ایسنا، داریوش پاک‌بین در پنجمین اجلاس سران و مدیران اقتصاد، تجارت و صنعت خواستار تشکیل کمیته اجرایی برای بررسی تسهیلات بخش‌ خصوصی و تعاونی شد و افزود: اگر قرار باشد تسهیلات‌گیرندگان برای پرداخت تسهیلات مهلت بگیرند، باید منابعی غیر از منابع بانکی پیش‌بینی شود.

وی افزود: با هدف حذف واسطه‌ها از ابتدای سال آینده، ایجاد بازار مجازی برای بخش‌های تعاونی و تولیدی در دستور کار است.

او با انتقاد از عملکرد برخی مدیران میانی سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی گفت: در ماه‌های اخیر شوک‌های مهمی به فعالان اقتصادی وارد شده و بهبود وضعیت اقتصادی کشور نیازمند عزمی ملی این فعالان است اما در حال حاضر کارخانه‌های بسیاری به‌دلیل نداشتن سرمایه‌ در گردش و فشار بی‌مورد بانک‌ها برای وصول مطالبات به تعطیلی کشیده شده‌اند.

پاک‌بین با انتقاد از عملکرد برخی مدیران بانک‌های دولتی اظهار کرد: با وجود اشراف کامل مدیران بانک‌ها به گرفتاری‌های بخش خصوصی بسیاری از مدیران واحدهای بدهکار به ‌دلیل داشتن معوقات ممنوع‌الخروج شده و گرفتاری‌های بیشتری برای بخش تولید و تجارت فراهم شده است.

پاک‌بین افزود: بزرگترین تعاونی تولید آلومینیوم کشور و چهارمین برند بزرگ دنیا در زمینه‌ تولید آلومینیوم با بیش از 3000 عضو به علت فشار نابجای بانک‌ها برای وصول مطالبات در حال تعطیلی است.

وی گفت: در صورت تعطیلی این کارخانه‌ها معیشت 15 هزار خانوار وابسته به‌ این کارخانه‌ها در خطر خواهد بود و در آن‌ صورت چه ‌کسی پاسخ‌گوی بیکاری سرپرستان این خانوارها خواهد بود؟

پاک‌بین اظهار کرد: برای ایجاد هر شغل در کشور 60 میلیون تومان هزینه می‌شود و نباید اجازه داد که با سنگ‌اندازی و کارشکنی برخی افراد سودجو بسیاری از صنایع کشور تعطیل شوند.

وی همچنین به اهمیت بخش تعاونی اشاره کرده و گفت: بخش تعاون از اهمیت بیشتری نسبت به بخش خصوصی برخوردار است اما متاسفانه توجه لازم به آن نمی‌شود، در حالی که تمامی این موضوعات در بازبینی اصل 44 قانون اساسی پیش‌بینی شده و اجرای سریع و صحیح آن موجب رونق و تقویت این بخش خواهد شد.

وی بهره‌وری پایین عوامل تولید، اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها و آثار آن بر تولید و بالا بودن هزینه‌های بانکی را از مهم‌ترین دغدغه‌های بخش تولید کشور برشمرد و پایین‌تر بودن سود سرمایه‌گذاری در بخش‌های تولیدی کشور را در مقایسه با سایر فعالیت‌ها نظیر سفته‌بازی، دلالی، خرید و فروش سکه، طلا و ارز واقعیتی تلخ و نگران‌کننده دانست.

در این اجلاس همچنین رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس به اهمیت وجود احزاب در کشور و نقش آن‌ها در بهبود شرایط اقتصادی کشور اشاره کرد.

امیر خجسته به اهمیت ویژه‌ صنعت، تجارت و تولید ملی اشاره کرد و راه‌حل برون‌رفت از مشکلات و موانع این بخش را در تغییر نگرش‌ و دیدگاه‌های موجود دانست.

همچنین دبیر اجلاس سران و مدیران اقتصاد، تجارت و صنعت درباره برند پایدار عنوان کرد: بپذیریم که رقابت، واقعیت دنیای تجاری است و در این شرایط برقراری رابطه شایسته با زنجیره ارزش‌آفرینی را نمی‌توان نادیده گرفت. ادبیات و کارکردهای حضور در بازارهای انحصاری قابلیت کارکرد در فضای رقابتی را ندارد. همان‌طور که بانک‌های خصوصی به بانک‌های دولتی یاد دادند که باید ادبیات خود را تغییر دهند، در غیر این صورت بهبودی در شرایط به وجود نخواهد آمد.

میرزابابا مطهری‌نژاد تصریح کرد: جهان توسعه یافته امروز برای توسعه مشارکت به تشکیل سازمان‌های مردم‌نهاد یا NGO ها اقدام کرده و مسائل مربوط به فعالیت‌های بخش خصوصی در این نهادها که غیروابسته به قدرت هستند پیگیری می‌شود. همچنین در این اجلاس به 30 شرکت برتر گواهی استاندارد بین‌المللی ارزش برند ( ایزو 10668) از اتحادیه اروپا اهدا شد.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-03-02 15:37

افزودن دیدگاه جدید