کد مطلب: 

5263

پشتیبانی از ۲ میلیون پایانه فروشگاهی و ۲۰۵ میلیون کارت توسط شاپرک

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه سامانه شاپرک هم‌اکنون 2 میلیون پایانه فروشگاهی و 205 میلیون کارت را پشتیبانی می‌کند، گفت: تراکنش‌های مشکوک با ارقام بالا و خلق پول ناشی از پرداخت‌های آنی مرتفع شده است.
 
به گزارش سیتنا به نقل از فارس ، محمود بهمنی در دومین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، با اشاره به شرایط بانکداری الکترونیک در سال‌های گذشته اظهار داشت: 8 سال پیش تنها 18 هزار پایانه فروش وجود داشت و اغلب دارندگان کارت، برای اخذ پول نقد از این شبکه مبادرت به تراکنش می‌کردند.

وی افزود: تغییرات بانکداری الکترونیکی بسیار گسترده است که در کنار این تحولات باید حتماً ریسک‌های بانکی که به دلیل ماهیت سیستم‌های الکترونیکی به وجود می‌آید را تحت کنترل قرار دهیم.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: ریسک‌هایی مانند پولشویی و حمله هکرها و ویروس‌ها به شبکه الکترونیکی موجب اخلال در سیستم می‌شود که موضوع پولشویی با تقویت سیستم حسابرسی داخلی بانک‌ها و تقویت حسابرسان را می‌توان مرتفع کرد.

به گفته وی، برای برخی از ضعف‌های موجود در سیستم بانکداری الکترونیک استخدام و جذب نیروی انسانی کارآمد برای پایش و توسعه ابزارهای الکترونیکی باید صورت گیرد.

وی با اشاره به اجرایی شدن سامانه پیام‌رسانی الکترونیکی مالی (سپام) افزود: این سامانه زبان واحدی برای سیستم بانکی ایجاد کرده و همچنین راه‌اندازی سامانه شاپرک که هم‌اکنون 2 میلیون پایانه فروشگاهی و 205 میلیون کارت را پشتیبانی می‌کند از جمله اقدامات صورت گرفته در سال جاری است.

وی با اشاره به دستاوردهای شاپرک گفت: تراکنش‌های مشکوک که با ارقام بالا و به صورت آنی جابه‌جا می‌شد و خلق پول به وجود آمده ناشی از پرداخت‌های آنی در این سیستم مرتفع شد و با انتظام زمان تسویه‌های به موقع صورت گرفت.

بهمنی با اشاره به راه‌اندازی سامانه الکترونیکی پرداخت سیار (سپاس) گفت: مرکز کنترل امنیت شبکه تحت عنوان کاشف آغاز به کار کرده و در آینده عملیاتی خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: امیدواریم چالش‌های پیش رو با اجرای این طرح‌ها مرتفع و تمامی زیرساخت‌ها براساس دانش IT شکل بگیرد.
انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-01-15 20:06

افزودن دیدگاه جدید