کد مطلب: 

5107

پای تمبرها و اسکناس‎های قدیمی ایرانی به دنیای اینترنت نیز باز شد

پای تمبرها و اسکناس‎های قدیمی ایرانی به دنیای اینترنت نیز باز شد

سایت "تمبر ایران" به آدرس (www.tambriran.com) مجموعه‌ای از تمبر در دوره‌های مختلف تاریخی را در گالری‌های تصویری در اختیار کاربران قرار داده است. آشنایی با اصطلاحات تمبر، خرید اینترنتی و گالری اسکناس‌های قدیمی ایرانی از دیگر ویژگی‌های این سایت است.

 

به گزارش سیتنا، دویچه وله نوشته است که قدیمی‌ترین تمبر ایران که به "تمبر باقری" معروف است، در روزگار پادشاهی ناصرالدین شاه قاجار در ایران منتشر شد. نقش این تمبر، نشان رسمی دولت وقت ایران یعنی شیر و خورشید‌ی است که در دایره قرار گرفته است. این تمبر با ۴ قیمت که کمترین آن یک شاهی و بیشترین آن ۸ شاهی بود عرضه شد.

 

ناصرالدین شاه بعد از سفر به اروپا جمعی را برای آموزش طراحی تمبر روانه‌ی فرانسه کرد تا با مذاکره با وزارت پست و تلگراف فرانسه، تمبر را وارد ایران کنند. ایران ۲ سال بعد از تاسیس اتحادیه‌ی جهانی پست که مقر اصلی آن در شهر برن سوئیس است به عضویت این نهاد جهانی درآمد.

 

پای تمبر ایرانی به دنیای اینترنت نیز باز شده است و در وب‌سایت "تمبر ایران" نه تنها امکان آن است که تاریخچه مختصری از تمبر در ایران را خواند و دنبال کرد، بلکه می‌توان تمبرهای قدیمی ایرانی را خرید و فروش نیز کرد.

 

سایت "تمبر ایران" با همت سید صابر شمس قریشی که یکی از معروف‌ترین مجموعه‌داران قدیمی تمبر در ایران است راه‌اندازی و اداره می‌شود. این وب‌سایت امکان خرید اینترنتی تمبرهای قدیمی را نیز در اختیار کاربران قرار داده است.

 

مجموعه‌ی منحصر بفردی از تمبر و اسکناس ایرانی

 

به گزارش سیتنا، "تمبر ایران" مجموعه‌ی منحصر بفردی از تمبرهای ایرانی از سال ۱۳۱۸ و آخرین سال‌های حکمرانی رضا شاه قاجار تا دوران معاصر را در بخش گالری در معرض دید علاقه‌مندان قرار داده است و کاربران می‌توانند هر یک از تمبرهای قدیمی و معتبر را نیز خریداری کنند.

 

در این وب‌سایت مجموعه‌ای از اسکناس‌های قدیمی ایرانی نیز در گالری ویژه‌ای نمایش داده شده و خرید و فروش می‌شوند. تمبر و اسکناس در گروه‌های تاریخی مختلف (دوران قاجار، رضا شاه، محمدرضا شاه پهلوی و جمهوری اسلامی) دسته‌بندی شده‌اند.

 

امکان جستجوی موضوعی تمبر و اسکناس نیز در "تمبر ایران" پیش‌بینی شده است. گردانندگان این سایت جایی را بخش اخبار نیز پیش‌بینی کرده‌اند و می‌توان مجموعه‌ای از خبرها و تحولات مربوط به تمبر در ایران را در این سایت دنبال کرد.

 

تمبرهای خارجی در کنار ایرانی

 

وب‌سایت "تمبر ایران" گرچه سایت تخصصی تمبر و اسکناس ایرانی است، اما مجموعه‌ای از تمبرهای خارجی را نیز در گالری‌های مختلف در دسترس کاربران قرار داده است. کاربران می‌توانند مجموعه‌هایی از تمبرهای قدیمی به تفکیک کشور، موضوع، مناسبت‌های خاص و تمبرهای خارجی که در همکاری با ایران تولید شده‌اند را نیز مشاهده کنند.

 

در این بخش کاربران می‌توانند تمبرهای قدیمی و کمیاب از کشورهایی مثل آلمان، شوروی سابق، کوبا، لهستان یا کانادا را تماشا کنند.

 

به گزارش سیتنا، سایت "تمبر ایران" بخشی نیز برای آموزش اصطلاحات رایج مربوط به تمبر و آموزش شیوه‌های جمع‌آوری و حفظ و نگهداری تمبر دارد. کاربران در این بخش می‌توانند با اصول جمع‌آوری تمبر آشنا شوند، برای مثال آموزش ببینید که چه تمبرهایی را باید جمع‌آوری کرد و کدام تمبرها در درازمدت ارزش نقدی و تاریخی نخواهد داشت.

انتهای پیام

http://www.citna.ir

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-01-05 12:17

افزودن دیدگاه جدید